Ծառատունկը կիրականացվի բացառապես ոռոգելի տարածքներում
21.03.2016Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում բնապահպանության վարչության պետը զեկուցել է, որ սահմանված ժամանակացույցով շարունակվում է ծառերի սանիտարական էտը: Արդեն իսկ էտվել է շուրջ 8000 ծառ: Նշվել է նաև, որ առաջիկա համաքաղաքային ծառատունկի կազմակերպման նպատակով գույքագրվել են բոլոր այն տարածքները, որտեղ կիրականացվի ծառատունկ: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս հանձնարարել է խստորեն հետևել, որպեսզի ծառատունկն իրականացվի բացառապես ոռոգելի տարածքներում և առավել արդյունավետ կազմակերպվեն ծառատունկի և շաբաթօրյակի աշխատանքները:
«Համաքաղաքային շաբաթօրյակ-ծառատունկերին ուշադրության կենտրոնում հիմնականում ծառատունկի աշխատանքներն են լինում, մինչդեռ ոչ պակաս կարևոր է նաև շաբաթօրյակը: Ըստ այդմ, այս տարի ձևավորեք 2 աշխատանքային խումբ, որոնք առանձին-առանձին կհամակարգեն աշխատանքները: Քաղաքապետարանի ենթակայության բոլոր կառույցները, անշուշտ, ներգրավված կլինեն շաբաթօյակին և ծառատունկին: Արդեն ունենք նաև տարբեր հասարակական կազմակերպությունների համագործակցության և մասնակցության առաջարկներ, ինչը ողջունելի է և հարկ է, որ այդ համագործակցությունը լինի առավելագույն արդյունավետ: Ուստի համաչափ տեղաբաշխեք ուժերը և ներգրավելով կոմունալ բոլոր ծառայություններին, նաև հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահեք կենցաղային և շինարարական աղբի կուտակման քրոնիկ վայրերի մաքրման աշխատանքները»,- հանձնարարել է քաղաքապետը՝ հավելելով, որ պետք է հնարավորինս մեծ թվով քաղաքացիների, ինչպես նաև պետական և մասնավոր կառույցների ներկայացուցիչների ներգրավել ծառատունկի աշխատանքներին:

Посадка деревьев будет осуществлена исключительно на орошаемых территориях
В ходе очередного рабочего совещания в мэрии Еревана, начальник управления по охране природы доложил, что в столице продолжается санитарная обрезка деревьев. Уже обрезано 8000 деревьев. Было также доложено, что для организации общегородского дня посадки деревьев были отобраны те территории, на которых будет осуществлена посадка деревьев. Мэр Тарон Маргарян еще раз поручил строго следить, чтобы посадка деревьев осуществлялась исключительно на орошаемых территориях, и все работы были организованы должным образом.
«Во время общегородского субботника и посадки деревьев в центре внимания в основном находятся работы по посадке деревьев, однако, не менее важным является субботник. В этом году формируйте 2 отдельные рабочие группы, которые будут координировать работы. Все организации, находящиеся в ведомстве мэрии Еревана, несомненно, будут участвовать в субботнике и посадке деревьев. Уже имеем предложения о сотрудничестве и участии от разных общественных организаций. В центре внимания держите работы по очистке территорий, которые стали местами скопления бытовых и строительных отходов»,-подчеркнул мэр Еревана.