Վերաբացվել է Կասյան փողոցին հարակից գյուղմթերքի տոնավաճառը
Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ արդեն վեցերորդ տարին անընդմեջ Երևանի Կասյան փողոցին հարակից հատվածում շաբաթ և կիրակի օրերին կազմակերպում է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության կողմից նախաձեռնվող գյուղատնտեսական մթերքների տոնավաճառը, որին մասնակցում են ՀՀ տարբեր մարզերը ներկայացնող գյուղացիական տնտեսություններ, ովքեր սպառողներին ներկայացնում են բացառապես սեփական արտադրանքը:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի հետ միասին ծանոթացել է շուկայի պայմաններին և զրուցել գյուղմթերք վաճառողների, ինչպես նաև գնորդների հետ:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին` Երևանի քաղաքապետն, առանձնակի կարևորելով մայրաքաղաքում նման շուկաների գործունեությունը, նկատել է, որ նախաձեռնությունն իսկապես կարևոր էր ու անհրաժեշտ:
«Տարիներ առաջ, երբ նախաձեռնությունը նոր էր, շատերը թերահավատ էին դրա շարունակական լինելուն: Սակայն ժամանակը ցույց տվեց, որ տոնավաճառները ոչ միայն ապացուցեցին իրենց անհրաժեշտությունը, այլև տարեցտարի ավելի ու ավելի շատ տնտեսություններ ներգրավվեցին: Միայն անցյալ տարի մայրաքաղաքի երկու բանուկ հատվածներում՝ այստեղ և Մաշտոցի պողոտայի հարակից հատվածում, կազմակերպված տոնավաճառներին ավելի քան 15 հազար գյուղացիական տնտեսություն է մասնակցել: Այսպիսի տոնավաճառներ կազմակերպելով` միաժամանակ մի քանի խնդիր ենք լուծում: Նախ, մեր գյուղացիներն ու գյուղացիական տնտեսությունները լրացուցիչ հնարավորություն են ստանում մայրաքաղաքի բանուկ հատվածներում, առանց միջնորդի ու միջնորդավճարի իրացնելու սեփական արտադրանքը: Բացի այդ, մայրաքաղաքի բնակիչներն էլ իրենց հերթին են կարողանում, ինչպես ասում են, «առաջին ձեռքից» թարմ և որակյալ գյուղմթերք գնել», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու հավելել, որ Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստ է քննարկել տոնավաճառների համար նոր տարածքներ հատկացնելու հարցը ևս:
«Տեղյակ եք, որ մայրաքաղաքի տարբեր վարչական շրջաններում, հիմնական շուկաներից բացի, վերջին տարիներին մենք բազմաթիվ փոքր շուկաներ կազմակերպելու հնարավորություններ ենք ստեղծել, որտեղ գյուղացիները ամեն օր կարող են իրացնել իրենց արտադրանքը: Դրանց թիվը նույնպես, ըստ անհրաժեշտության, մենք պատրաստ ենք ավելացնել: Եվ վստահեցնում եմ, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում մշտապես պատրաստ է աջակցելու գյուղմթերք արտադրողներին՝ իրենց արտադրանքը քաղաքակիրթ պայմաններում իրացնելու հարցում», - նշել է քաղաքապետը:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն էլ նշել է, որ մանրածախ առևտրի կազմակերպման այս մշակույթը, իրոք, կայացել է:
«Արդեն վեցերորդ տարին է, ինչ մայրաքաղաքում կազմակերպվում են գյուղմթերքի տոնավաճառները, սա նոր մշակույթ էր մեր մանրածախ առևտրի ոլորտում, և այսօր արդեն վստահաբար կարելի է ասել, որ այն կայացել է: Շատ գյուղացիական տնտեսություններ տարիներ շարունակ զրկված են եղել իրենց արտադրանքը վաճառելու հնարավորությունից, իսկ այս տոնավաճառների շնորհիվ նրանք հնարավորություն են ստանում անվճար հիմունքներով իրացնելու սեփական գյուղմթերքը, ինչը հավասարապես շահավետ է թե գյուղացիների, թե քաղաքաբնակների համար, ովքեր այստեղ մատչելի գներով թարմ արտադրանք են ձեռք բերում», - իր խոսքում նշել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը:
Երևանի քաղաքապետն ու ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը նաև գնումներ են կատարել տոնավաճառից:
Հարկ է նշել, որ գյուղացիական տնտեսությունների մասնակցությունը տոնավաճառներին անվճար է: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը տոնավաճառների մասնակիցներին անվճար տրամադրում է նաև հարմարավետ վրաններ, վաճառասեղաններ, կշեռքներ և սայլակներ: Իսկ տոնավաճառին մասնակցությունը թույլատրվում է միայն գյուղատնտեսության աջակցության մարզային կենտրոնների (ԳԱՄԿ) կողմից տրված համապատասխան տեղեկանքների առկայության դեպքում, որոնք հավաստում են, որ վաճառքի ներկայացվող ապրանքը հանդիսանում է տվյալ մասնակցի սեփական արտադրանքը:

Вновь открыта ярмарка сельскохозяйственных продуктов по соседству с улицей Касьян
Уже третий год подряд при содействии мэрии Еревана министерство сельского хозяйства РА в выходные дни организует ярмарку сельскохозяйственных продуктов на территории, прилегающей к улице Касьян. В ярмарке участвуют фермерские хозяйства районов Армении, которые представляют потребителям продукцию собственного производства.
Мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с министром сельского хозяйства РА Серго Карапетяном ознакомился с условиями рынка и побеседовал с продавцами сельхозпродуктов и покупателями.
Отвечая на вопросы журналистов, мэр Еревана подчеркнул важность организации подобных рынков в столице.
«Несколько лет назад, когда эта инициатива только начиналась, многие сомневались в том, что она будет иметь продолжительный характер. Однако время показало, что ярмарки не только доказали свою необходимость, но и стали привлекать все больше хозяйств. Только в прошлом году в двух ярмарках, организованных на оживленных участках столицы – здесь и по соседству с проспектом Маштоца, приняло участие более 15 тысяч фермерских хозяйств. Организуя подобные ярмарки, мы одновременно решаем несколько проблем. Во-первых, мы создаем дополнительную возможность для сельских жителей и фермерских хозяйств реализовывать собственную продукцию в оживленных районах столицы и без посредников. Во-вторых, жители столицы, в свою очередь, могут приобретать сельхозпродукты, как говорится «из первых рук»,- подчеркнул Тарон Маргарян, добавив, что мэрия Еревана готова обсудить вопрос о выделении новых участков, удобных для организации ярмарок.
«Известно, что в последние годы в разных административных районах столицы, помимо основных рынков, мы создали возможность организации мини-рынков, где сельские жители каждый день могут реализовывать свою продукцию. Мы готовы при необходимости увеличить и их число. Хочу заверить, что мэрия Еревана, в рамках своих полномочий, всегда готова оказать содействие производителям сельхозпродукции в вопросе реализации их продукции в цивилизованных условиях»,-отметил мэр.
Министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян отметил, что такая культура организации розничной торговли действительно состоялась.
«Ярмарки сельскохозяйственных продуктов организуются в столице уже шестой год. Это новая культура в сфере розничной торговли, и сегодня можно с уверенностью сказать, что она состоялась. Многие сельские хозяйства долго были лишены возможности продавать свою продукцию, а благодаря этим ярмаркам, у них появилась возможность на бесплатном основании реализовывать собственную продукцию, что одинаково выгодно как сельским жителям, так и горожанам, которые могут приобретать свежие продукты по доступной цене»,-отметил министр сельского хозяйства.
Мэр Еревана и министр сельского хозяйства сделали на ярмарке покупки.
Следует отметить, что сельские хозяйства участвуют в ярмарках бесплатно. Министерство сельского хозяйства РА бесплатно предоставляет участникам ярмарки удобные палатки, прилавки, весы и тележки. А участие в ярмарке разрешено только при наличии соответствующих справок, выданных районными центрами поддержки сельского хозяйства, которые подтверждают, что представленная на продажу продукция является собственным производством данного участника.