2026թ. Երևանը կհյուրընկալի COP 17-ը. քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբին
Երևանի քաղաքապետն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբին: Անդրադառնալով համատեղ ծրագրերին՝ Տիգրան Ավինյանը կարևորել է Երևանի քաղաքապետարանի ծրագրային համագործակցությունը ՄԱԿ-ի թիմի և ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների հետ, ինչպիսին է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ): 2026 թվականին Երևանը կհյուրընկալի COP 17-ը (ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողով), քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակներում կազմակերպչական աջակցություն է ցուցաբերում։
«Որպես հյուրընկալող քաղաք՝ մենք սերտորեն ներգրավված ենք կազմակերպչական գործընթացում: Սա նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանի համար՝ դիրքավորելով Երևանը որպես գլոբալ կլիմայական երկխոսության հիմնական դերակատար»,- նշել է քաղաքապետը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև օդի որակի բարելավման ոլորտում առկա խնդիրներն ու մարտահրավերները։ Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը մշակել է օդի որակի բարելավման քառամյա ծրագիր, որում ներառված են բոլոր այն հնարավոր քայլերը, որոնք կնպաստեն օդի աղտոտվածության նվազեցմանը: Արդյունավետ լուծումները կիրառելու նպատակով Երևանն ուսումնասիրում է նաև գործընկեր քաղաքների փորձը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու բարեփոխման ծրագրերը ներկայացնելու համար՝ Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբն իր հերթին նշել է, որ ՄԱԿ-ի թիմը ևս կարևորում է Երևանի քաղաքապետարանի հետ գործակցության տարբեր ծրագրերը և պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել նոր նախագծերի իրագործմանը:

Ереван примет COP17 в 2026 году: мэр Тигран Авинян встретился с постоянным координатором ООН в Армении Франсуаз Жакоб
Мэр Еревана Тигран Авинян принял постоянного координатора ООН в Армении Франсуаз Жакоб. В ходе обсуждения совместных программ он подчеркнул важность сотрудничества мэрии Еревана с командой ООН и различными агентствами ООН, включая Программу развития ООН (ПРООН).
Мэр отметил, что в 2026 году в Ереване состоится 17-я Конференция сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17). В рамках своих полномочий мэрия оказывает поддержку в подготовке и проведении этого значимого международного мероприятия.
«Будучи принимающим городом, мы активно участвуем в организационном процессе. Это важное событие для Армении, которое укрепляет позиции Еревана как ключевого участника глобального диалога по вопросам климата», — подчеркнул мэр.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с улучшением качества воздуха в столице. Тигран Авинян сообщил, что мэрия Еревана разработала четырёхлетний план действий, направленный на повышение качества воздуха и снижение уровня загрязнения. Кроме того, Ереван изучает успешный опыт городов-партнёров.
Франсуаз Жакоб выразила благодарность за тёплый приём и подробную презентацию реформ. Она подчеркнула, что команда ООН придаёт большое значение совместным инициативам с мэрией Еревана и выразила готовность продолжать поддержку в реализации новых проектов.