4-րդ կարգի վթարայնության շենքերում ապրող ևս 50 ընտանիք ապահովվել է նոր բնակարանով
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել մայրաքաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի Շինարարների փողոցի N6/1 հասցեի նորակառույց շենքի հանդիսավոր բացման արարողությանը: Սոցիալական կարևորագույն նշանակություն ունեցող այս ծրագրի շրջանակում 4-րդ կարգի վթարայնության շենքերում բնակվող ևս 50 ընտանիք այսուհետ կապրի անվտանգ ու հարմարավետ բնակարաններում: Նոր բնակարանների սեփականատերերին անձամբ հանձնելով բանալիներն ու սեփականության վկայականները՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Հանրապետության նախագահի աջակցությամբ ու քաղաքապետարանի հետևողական քաղաքականության շնորհիվ մինչև տարեվերջ ամբողջությամբ կլուծվի 2014 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվառված մայրաքաղաքի 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչների վերաբնակեցման խնդիրը:
«2014 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվառված քանդման ենթակա 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչների վերաբնակեցման խնդիրները լուծելու նպատակով այս տարի մենք արդեն 3-րդ բազմաբնակարան շենքն ենք շահագործման հանձնում: Այս շենքի շինարարությունը ևս սկսել էինք 2014թ.-ին: Այն, ինչպես 4-րդ կարգի վթարայնության շենքերի բնակիչներին վերաբնակեցնելու նպատակով քաղաքապետարանի պատվերով կառուցված մյուս բոլոր շենքերը, շահագործման է հանձնվում նորոգված, բնակվելու համար պատրաստի վիճակում: Այսօր մենք 50 ընտանիքների բնակարանները հանձնեցինք: Իսկ մնացածներին բնակարանները կհանձնենք, երբ ամբողջությամբ կարգավորեն անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Ի դեպ, այդ գործընթացը ներկայում շարունակվում է, և կարճ ժամանակում այն ևս կհասցվի ավարտին»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շրջել է նոր բնակարաններում, շնորհավորել երջանիկ տանտերերին ու նրանց հետ միասին գնահատել կատարված աշխատանքը: Իրենց գոհունակությունը փոխանցելով քաղաքապետին՝ բնակիչները նշել են, որ տասնամյակներով սպասված ամենանվիրական երազանքն այսօր իրականություն է դարձել:
Երևանի քաղաքապետարանի պատվերով շենքում կառուցվել է 1, 2 և 3 սենյականոց 110 բնակարան: Շենքի սեյսմակայունությունը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող չափորոշիչներին: Շենքի մուտքերը հարմարեցված են նաև հաշմանդամների և բնակչության սակավաշարժ խմբերի համար նախատեսված թեքահարթակներով: Բոլոր բնակարաններն ունեն անհատական ջեռուցման համակարգ և շահագործման են հանձնվում էկոնոմ դասի նորոգված, բնակվելու համար պատրաստի վիճակում:
«Մինչև տարեվերջ ևս մեկ բազմաբնակարան շենք կհանձնենք շահագործման ու այդպիսով, ինչպես և խոստացել էինք, ամբողջությամբ կավարտենք 2014 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվառված 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչների բնակարանների փոխհատուցման գործընթացը: Սա իսկապես կարող ենք համարել մեծ ձեռքբերում, քանի որ շուրջ 650 ընտանիքների ամենաառաջնահերթ խնդիրն ենք կարողացել լուծել: Իսկ հետագայում արդեն կփորձենք քայլեր ձեռնարկել տարբեր վթարայնության շենքերի ամրացման հետ կապված ևս: Բնակարանամուտ տոնող մեր բոլոր համաքաղաքացիներին էլ մաղթում եմ, որ առողջ և երջանիկ վայելեն իրենց նոր բնակարանները»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

50 семей, проживающих в аварийных домах 4-ой степени получили новые квартиры
Мэр Еревана Тарон Маргарян присутствовал на торжественной церемонии открытия нового жилого здания в столичном административном районе Ачапняк по адресу ул. Шинарарнери N6/1. В рамках этой социально значимой программы 50 семей, проживающих в аварийных домах 4-ой степени, отныне будут жить в безопасных и комфортабельных квартирах. Мэр Тарон Маргарян лично вручив хозяевам ключи и сертификаты собственности от новых квартир еще раз подчеркнул, что при содействии президента Республики и благодаря последовательной политике мэрии, до конца года полностью будет решена проблема переселения жителей аварийных домов 4-й степени, взятых на учет до 1-го января 2014 года.
«Для решения проблемы переселения жителей аварийных домов 4-й степени, взятых на учет до 1-го января 2014 года, в этом году мы уже сдаем в эксплуатацию 3-е многоквартирное здание, строительство которого также было начато в 2014г. Как и все остальные здания, построенные по заказу мэрии с целью переселения жителей аварийных домов 4-й степени, это здание также сдается жителям под ключ. Сегодня мы вручили квартиры 50 семьям. Остальным вручим квартиры, когда полностью будут готовы необходимые документы. Кстати, этот процесс на данный момент продолжается и в короткие сроки будет завершен»,-подчеркнул мэр Еревана.
Мэр Тарон Маргарян осмотрел новые квартиры, поздравил счастливых хозяев и вместе с ними оценил проделанную работу. Выразив свою благодарность мэру, жильцы отметили, что сегодня сбылась их самая заветная мечта. По заказу мэрии Еревана новое здание имеет 110 1, 2-х и 3-х комнатных квартир. Новостройка отвечает стандартам сейсмической устойчивости, действующим в Республике Армения. Также построены пандусы. Квартиры сданы жителям под ключ.
«До конца года мы сдадим в эксплуатацию еще одно здание и тем самым, как и обещали, полностью решим проблему обеспечения квартирами семей из аварийных домов 4-й степени, взятых на учет до 1-го января 2014 года. Это действительно можно считать большим достижением, поскольку нам удалось решить одну из самых первоочередных проблем почти 650 семей. В будущем, постараемся также предпринять меры по укреплению зданий разной степени аварийности. Празднующим новоселье нашим согражданам желаю счастья и здоровья в своих новых квартирах»,-подчеркнул мэр Тарон Маргарян.