500 նոր վերելակ՝ 2024թ. ծրագիրն ավարտական փուլում է
Երևանում այս տարի ընդհանուր առմամբ նորերով կփոխարինվի շուրջ 500 վերելակ, որից 460-ն արդեն տեղադրված է: Բնակիչների անվտանգության ու հարմարավետության ապահովմանն ուղղված կարևորագույն այս ծրագրի համար համայնքային բյուջեից 4.6 մլրդ դրամ է հատկացվել:
Աննախադեպ ծավալների հասնող նախագիծը լուծումներ տվեց տասնամյակների կուտակված խնդիրներին: Մայրաքաղաքի բազմաբնակարան շենքերում շահագործվող վերելակներն ավելի քան 40 տարվա պատմություն ունեն:
Վերջին տարիներին իրականացված ծրագրերի արդյունքում շուրջ 2000 վերելակ է արդեն իսկ նորերով փոխարինվել:
Տեղադրվող բոլորովին նոր վերելակները հարմարեցված են տեսողության, լսողության և հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց գործածությանը։

500 новых лифтов: программа 2024 года достигла стадии завершения
В этом году в Ереване в общей сложности будет заменено 500 лифтов. 460 из них уже установлены. На эту важную программу, направленную на обеспечение безопасности и комфорта жителей, из городского бюджета выделено 4,6 млрд драмов.
Проект, достигший значительных объемов, позволил решить скопившиеся за десятилетия проблемы. Большинство лифтов в многоквартирных домах столицы эксплуатируются более 40 лет.
В результате программ, реализованных в последние годы, около 2000 лифтов уже заменено на новые.
Устанавливаемые совершенно новые лифты адаптированы для использования людьми с проблемами зрения, слуха и опорно-двигательного аппарата.