Աղբահանության վճարի արտոնություն՝ որոշակի խմբերի համար. Երևանի ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին
22.04.2025
Այսօր կայացած նիստում Երևանի ավագանին հավանություն  է տվել աղբահանության վճարի համար մի շարք ուղղություններով արտոնություններ սահմանելու որոշման նախագծին:
Բնակելի նպատակային նշանակության շենքերում և շինություններում աղբահանության վճարի դրույքաչափի հաշվարկման մեթոդ սահմանելու շնորհիվ աղբահանության վճար վճարողների որոշակի շրջանակի համար առաջացած լրացուցիչ ֆինանսական բեռը մեղմելու նպատակով զրոյական դրույքաչափի կիրառման արտոնություններ են սահմանվել որոշակի խմբերի անձանց, ինչպես նաև ամսական մինչև 10 կիլովատ էլեկտրաէներգիա սպառող և ավելի մեծ մակերես ունեցող բնակելի նպատակային նշանակության շենքերի, շինությունների սեփականատերերի համար։ Որոշման նախագիծը՝ հետևյալ հղմամբ
Որոշման նախագիծը ներկայացնող Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի եկամուտների  հաշվառման և գանձման վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Հակոբյանը նաև հավելեց՝ հաշվի առնելով, որ մինչև 90 քմ մակերես ունեցող բնակարանները կազմում են ընդհանուր բնակարանային ֆոնդի մոտ 90 տոկոսը, կարելի է եզրակացնել, որ բնակարանների սեփականատերերի շուրջ 90 տոկոսի համար աղբահանության վճարը կտատանվի 300-ից 1000 դրամի սահմաններում, իսկ անհատական բնակելի տների պարագայում՝ միջինը 500-ից 1300 դրամ։

Льготы по части оплаты вывоза мусора для определённых групп: Совет старейшин Еревана одобрил проект решения
На сегодняшнем заседании Совет старейшин Еревана одобрил проект решения о введении льгот в ряде направлений по части платы за вывоз мусора.
Благодаря методу расчёта тарифов на оплату вывоза мусора в жилых зданиях и сооружениях для определённых групп лиц, а также для владельцев жилых зданий и сооружений с большей площадью, потребляющих до 10 киловатт электроэнергии в месяц, предусмотрены льготы с применением нулевого тарифа для уменьшения дополнительной финансовой нагрузки.
Давид Акопян, временно исполняющий обязанности начальника управления по учёту и взиманию доходов аппарата мэрии Еревана, представляя проект решения, отметил, что так как квартиры площадью до 90 квадратных метров составляют около 90% общего жилищного фонда, можно сделать вывод, что для около 90% владельцев квартир плата за вывоз мусора будет находиться в пределах от 300 до 1000 драм, а для индивидуальных жилых домов в среднем от 500 до 1300 драм.