«Աղբի վերամշակման նոր գործարանի երկփուլ մրցույթը մինչև տարեվերջ պե՛տք է կայանա. այստեղ այլևս հապաղել մենք չենք կարող». Տիգրան Ավինյան
Նուբարաշենի աղբավայրում վերջերս տեղի ունեցած խոշոր հրդեհը մարելու համար մղվել է 22035 տոննա ջուր, մասնակցել է 430 փրկարար: Օգոստոսի 9-ի առավոտյան արդեն կրակն ամբողջությամբ մարվել էր: Հողի ծածկույթով տարածքը լցնելը տևել է 9 օր: Օրական աշխատել է Երևանի քաղաքապետարանի տրամադրած 20-22 միավոր տեխնիկա: Օգոստոսի 17-ի դրությամբ տարածքն ամբողջությամբ ծածկվել է հողով, 9 օրում աղբավայր է տեղափոխվել 2450 մեքենա հող, ծուխը վերացել է: Աշխատանքները շարունակվում են: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է մինչև տարեվերջ կազմակերպել հստակ, վերջնական լուծումով, հաղթող կազմակերպությամբ կայացած մրցույթ:
«Աղբի վերամշակման նոր գործարանի երկփուլ մրցույթը մինչև տարեվերջ պե՛տք է կայանա: Սա Երևան քաղաքի ամենակարևոր ու ամենադժվարին հարցերից մեկն է և այստեղ այլևս հապաղել մենք չենք կարող: Կամ մինչև տարեվերջ մրցույթը կկայանա, կամ ես արդեն համապատասխան կադրային որոշումներ կկայացնեմ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Դավթաշենի կենտրոնական այգու բարեկարգումն ամբողջությամբ ավարտված է: Հանգստի գոտու ընդհանուր մակերեսը 16 850 քմ է: Անցկացվել է ոռոգման նոր ցանց, կառուցվել է նոր պոմպակայան, գեղարվեստական շատրվան, լուսավորության համակարգ, մանկական խաղահրապարակ՝ նոր խաղասարքերով, տեղադրվել են մարզասարքեր և զրուցարաններ, նոր նստարաններ և աղբամաններ: Ճեմուղիներում առկա են թեքահարթակներ:
Երևանում մեկնարկել են միջին նորոգման աշխատանքները: Մինչև տարեվերջ նախատեսված է կատարել շուրջ 280.000 քմ մակերեսով ասֆալտբետոնե ծածկույթի փոխարինում: Գործընթացն իրականացվում է Արաբկիր վարչական շրջանում:
Արաբկիր և Շենգավիթ վարչական շրջաններում տեղադրվել են 26 հատ թուջե ձուլվածքով քառաթև ուղեցույց-ցուցանակներ, իսկ Արաբկիր, Քանաքեռ-Զեյթուն և Էրեբունի վարչական շրջաններում՝ 26 հատ հնգաթև ուղեցույց-ցուցանակներ:
Կենտրոն վարչական շրջանում տեղադրվել է 50 հատ թուջե ձուլվածքից փողոցների անվանումների և շենքերի համարները նշող ցուցանակ:
Երևան քաղաքի սեփական եկամուտների գանձման 2025թ. հունվար-հուլիս ամիսների ցուցանիշը կազմել է 47 212 482 900 ՀՀ դրամ:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սեփական եկամուտների աճը կազմել է ավելի քան 12 մլրդ ՀՀ դրամ:

«Двухэтапный тендер на строительство нового мусороперерабатывающего завода должен быть проведён до конца года. Мы больше не можем откладывать этот вопрос», — заявил мэр Еревана Тигран Авинян
Для тушения крупного пожара на Нубарашенской свалке было использовано 22 035 тонн воды. В работах участвовали 430 сотрудников Спасательной службы. К утру 9 августа пожар был полностью ликвидирован. На засыпку территории грунтом потребовалось девять дней. Ежедневно на месте работало от 20 до 22 единиц техники, предоставленных мэрией Еревана. К 17 августа повреждённый участок был полностью засыпан грунтом, задымление прекратилось. Всего было доставлено 2 450 грузовиков с грунтом. Работы на пострадавшей территории продолжаются.
Мэр Тигран Авинян поручил до конца текущего года провести тендер с окончательным проектным решением и выбором компании-победителя.
«Двухэтапный тендер на строительство нового мусороперерабатывающего завода должен состояться до конца года. Это один из самых важных и одновременно самых сложных вопросов для города Еревана, и мы больше не можем откладывать его решение. Либо тендер будет проведён в установленные сроки, либо я приму соответствующие кадровые решения», — подчеркнул мэр.
Полностью завершено благоустройство Центрального парка Давташена. Общая площадь зоны отдыха составляет 16 850 кв. м. Построены новая система орошения, насосная станция, художественный фонтан и система освещения. Обустроена детская площадка с современным игровым оборудованием; установлены тренажёры, беседки, новые скамейки и урны. Дорожки оборудованы пандусами.
В столице начался текущий ремонт дорожного покрытия. До конца года в Ереване планируется заменить около 280 000 квадратных метров покрытия. Работы проводятся в административном районе Арабкир.
В административных районах Арабкир и Шенгавит установлено 26 четырёхсторонних указателей, а в административных районах Арабкир, Канакер-Зейтун и Эребуни — 26 пятисторонних указателей.
В административном районе Кентрон установлено 50 чугунных табличек с названиями улиц и номерами зданий.
Собственные доходы города Еревана за январь–июль 2025 года составили 47 212 482 900 драмов.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года собственные доходы увеличились примерно на 12 млрд драмов.