«Ակտիվ քաղաքացի» բջջային հավելվածով այսուհետ բնակիչները կարող են նաև ջրամատակարարմանն ու ջրահեռացմանն առնչվող խնդիրներ բարձրաձայնել
«Ակտիվ քաղաքացի» բջջային հավելվածի միջոցով այսուհետ քաղաքացիները կարող են բարձրաձայնել նաև «Վեոլիա Ջուր» ընկերությանն առնչվող խնդիրների մասին: Ընկերությունը միացել է հարթակին:
Երևանի քաղաքապետարանում ներդրված աշխարհագրական տեղեկատվական GIS համակարգում ստեղծված հարթակները համալրվում են նոր տվյալներով. արդեն իսկ ըստ տեղադիրքի տեսանելի են սուրճի, սննդի և վճարային տերմինալների տվյալները: Մշակվել է նաև հարթակ՝ տրամադրված շինթույլտվություններով կապուղիների հետագծերը, ժամկետները, աշխատանքների ընթացքն ու որակը վերահսկելու համար: Քարտեզավորման գործընթացով հսկողություն կիրականացվի նաև մայրաքաղաքում աղբահանության կազմակերպման ոլորտում՝ աղբատար մեքենաների աղբամաններին մոտենալուց մինչև աղբի տեղափոխում:
«Թվայնացման այս գործիքները մեզ էականորեն նոր ժամանակաշրջան են տեղափոխում և այն աշխատանքները, որոնք հիմա իրականացվում են GIS համակարգի տեխնոլոգիաները օգտագործելով, Երևանի կառավարման տեսանկյունից էականորեն բարձրացնում են մեր աշխատանքը արդյունավետությունը: Այս վերլուծությունների շնորհիվ մեր աշխատանքն էլ ավելի կպարզեցվի, կհեշտացվի, և երևանցիներն էականորեն ավելի գոհ կլինեն մեր աշխատանքից»,- նշել է քաղաքապետը:
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում տոմսային համակարգում արձանագրված վավերացումների քանակը տրոլեյբուսներում կազմել է 88 հազար 150, մետրոպոլիտենում՝ 505 հազար 257, ավտոբուսներում՝ 1 մլն 831 հազար 196: Նախորդ շաբաթվա համեմատ դրական տարբերությունը՝ 7655:
Երևանի մետրոպոլիտենում գործարկումից ի վեր առաջին անգամ փոխարինվում են շարժասանդուղքները: «Սասունցի Դավիթ» կայարանում աշխատանքներն ավարտվել են: Գործընթացն այս պահին շարունակվում է «Զորավար Անդրանիկ» կայարանում: Հաճախ աչքի չընկող այս աշխատանքների հիմնական նպատակը երևանյան մետրոյի ու ուղևորների անվտանգությունն ապահովելն է:
Տարեսկզբից Երևանում արդեն իսկ շուրջ 10 կմ ոռոգման նոր համակարգ է անցկացվել: 2025թ. ընդհանուր առմամբ 25 կմ նոր ցանց կանցկացվի: Քաղաքային ծառատունկի ընթացքում շուրջ 1300 ծառ և ավելի քան 200 մշտադալար թուփ է տնկվել, իսկ այս շաբաթ նոր անտառային գոտի կստեղծվի Երևանի մուտքերից մեկի մոտ՝ Աշտարակից Երևան մտնող ավտոճանապարհին հարող լանջերին: Քաղաքը ձեռք է բերել մոտ 10 հազար մշտադալար թփեր, որոնք այս պահին լրացվում են Երևանում. ևս 40 հազարն արտադրվել է համայնքային տնկարանային տնտեսությունում: Վերջին երկուսուկես տարում Երևանում 20 հազարից ավելի ծառ է տնկվել, այս տարվա ընթացքում այդ թիվը կմոտենա 25 հազարի: Կենտրոն վարչական շրջանում 35 հա-ում նախատեսվում է ծառատունկ. ծրագիրը կմեկնարկի Կենդանաբանական այգուց և կավարտվի Գայի պողոտայում: Մինչ այս պահն այդ 35 հա-ում ցանկապատերից ազատվել են զավթված հողերը, ինչպես նաև քանդվել քոլիկանման շինություններ:
2022-2025թթ. ընթացքում Երևանում ընդհանուր առմամբ արտաքին գովազդի 21 հազար 902 կրիչ է ապամոնտաժվել, որոնցից 588-ը՝ մեծ տեղեկատու դաշտով: Արտաքին գովազդի տեղադրման նոր թույլտվություններն, ի դեպ, հիմնականում վերաբերում են ոչ թե նոր տեղերում գովազդի տեղադրմանը, այլ հին կրիչները նորերով փոխարինելու գործընթաց է իրականացվում: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է աշխատանքներ տանել, որ Երևանի ավագանու որոշմամբ հետագայում բացառվի սիզամարգերի հատվածներում արտաքին գովազդ տեղադրելու թույլտվության տրամադրումը, նորմատիվային մյուս փոփոխությունն էլ մեկ խաչմերուկում բազմաթիվ կրիչների տեղադրմանը կվերաբերի:

С помощью мобильного приложения «Активный гражданин» жители теперь могут также сообщать о проблемах, связанных с водоснабжением и канализацией
С помощью мобильного приложения «Активный гражданин» граждане теперь могут сообщать также о проблемах, связанных с компанией «Veolia Djur». Компания присоединилась к платформе.
Платформы, созданные в геоинформационной системе (ГИС), внедрённой в мэрии Еревана, пополняются новыми данными. Теперь на карте отображаются данные о кофейнях, пунктах питания и платёжных терминалах по геолокации. Также разработана платформа для мониторинга маршрутов, сроков, хода и качества работ, выполняемых по выданным строительным разрешениям. С помощью картографирования будет осуществляться контроль и в сфере организации вывоза мусора в столице — от подъезда мусоровозов к контейнерам до транспортировки отходов.
«Инструменты цифровизации переносят нас в абсолютно новую эпоху, и работы, выполняемые сейчас с использованием технологий ГИС, существенно повышают эффективность нашей деятельности с точки зрения управления городом», — отметил мэр. «Благодаря этим аналитическим данным наша работа станет проще и эффективнее, а ереванцы будут значительно более довольны результатами».
За прошедшую неделю количество валидаций, зарегистрированных в билетной системе, составило: в троллейбусах — 88 150, в метрополитене — 505 257, в автобусах — 1 831 196. По сравнению с предыдущей неделей — положительная разница в 7 655.
В метрополитене Еревана впервые с момента запуска началась замена эскалаторов. Работы на станции «Сасунци Давид» завершены, сейчас процесс продолжается на станции «Зоравар Андраник». Основная цель этих неприметных на первый взгляд работ — обеспечить безопасность ереванского метро и его пассажиров.
С начала года в Ереване уже проложено около 10 км новой системы орошения. К 2025 году будет построено в общей сложности 25 км новых сетей. В рамках городской кампании по посадке деревьев высажено около 1300 деревьев и более 200 вечнозелёных кустарников. На этой неделе будет создана новая лесополоса возле одного из въездов в Ереван — на склонах вдоль автомагистрали Аштарак–Ереван. Город приобрёл около 10 тысяч вечнозелёных кустов, которые сейчас высаживаются в Ереване; ещё 40 тысяч вырастили в муниципальном питомнике. За последние два с половиной года в Ереване высажено более 20 тысяч деревьев, а в этом году это число приблизится к 25 тысячам. В административном районе Кентрон планируется озеленение на 35 гектарах: программа начнётся с зоопарка и завершится на проспекте Гая. На данный момент на этих 35 га уже освобождены захваченные земли от заборов и снесены самовольные постройки.
С 2022 по 2025 годы в Ереване демонтировано в общей сложности 21 902 объекта наружной рекламы, из них 588 — с крупными информационными полями. Новые разрешения на размещение наружной рекламы, как правило, касаются не новых мест, а замены старых конструкций на новые. Мэр Тигран Авинян поручил принять меры, чтобы по решению городского совета в будущем было полностью запрещено выдавать разрешения на установку наружной рекламы на газонах, а другая нормативная поправка будет касаться ограничения размещения большого количества конструкций на одном перекрёстке.