«Ակտիվ քաղաքացի» հարթակը շատ լավ զարգանում է». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Երևանի բնակիչները շարունակում են «Ակտիվ քաղաքացի» հարթակի միջոցով բարձրաձայնել քաղաքում առկա խնդիրների մասին: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը առաջարկել է երևանցիներին շարունակել գրանցվել հարթակում ու խնդիր տեսնելու դեպքում արձանագրումն անել հարթակի միջոցով:
Երևանի բուսաբանական այգու տարածքում Արցախյան ազատամարտերում զոհված հերոսների հիշատակին նվիրված «Կյանքի պուրակ»-ի շինարարությունն ընթացքում է: Հանգստի գոտին կունենա արհեստական լճակ, կվերանորոգվեն կասկադային աստիճանահարթակները, կկառուցվի ճեմուղի ու հեծանվուղի: Անցկացվում է ոռոգման նոր համակարգ, կառուցվում՝ պոմպակայան, որոնք հնարավորություն կտան ապահովել ոչ միայն «Կյանքի պուրակ»-ի, այլև ամբողջ այգու բուսականության խնամքը:
Հետագա քարաթափումներից խուսափելու և մոտակա տարածքի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով Մատենադարանին հարակից թեք լանջում կատարվել են քարաթափման աշխատանքներ, ձեռնարկվել կանխարգելիչ միջոցառումներ: Ժայռոտ հատվածներում ցանցապատման մակերեսը շուրջ 1563 քմ է: Աշխատանքներն իրականացվել են ընթացիկ տարվա ծրագրով:
Երևանում մշակվել է օդի որակի բարելավման քառամյա ծրագիրը, որի նպատակն է նվազեցնել արտանետումներն աղտոտման հիմնական աղբյուրներից, բարելավել օդի որակի դիտարկման համակարգը։ Ծրագրում հաշվի են առնվել Երևանում օդի աղտոտման հիմնական աղբյուրները՝ շինարարություն, տրանսպորտ, հանքեր/բետոնահանգույցներ, ջեռուցում, աղբավայր և ներկայացվել են թիրախային գործողություններ՝ այդ աղտոտման աղբյուրներից արտանետումների նվազեցման, ինչպես նաև իրավիճակը բարելավելու միջոցառումներ (կանաչ ֆոնդի ավելացում, կանաչապատման մեջ մշտադալար բուսատեսակների ավելացում և այլն)։ Ծրագիրը կյանքի կոչելու համար նախաձեռնվում են օրենսդրական մի շարք փոփոխություններ:
Անցած երեք շաբաթվա ընթացքում կազմակերպվել և իրականացվել է 13 ինքնակամ շինության քանդում:
Աճառյան փողոցի վերջնամասից դեպի Աբովյանի ճանապարհային ոստիկանության հենակետ ձգվող ճանապարհահատվածը կապահովվի գիշերային լուսավորությամբ: Արտաքին լուսավորության ցանցի կառուցումը շարունակվում է:

«Платформа "Активный гражданин" развивается успешно», — мэр Тигран Авинян.
Жители Еревана продолжают использовать платформу «Активный гражданин» для того, чтобы озвучивать существующие в городе проблемы. Мэр Тигран Авинян призвал ереванцев продолжать регистрироваться на платформе и сообщать через неё о любых замеченных проблемах.
На территории Ереванского ботанического сада продолжается строительство «Парка жизни», посвящённого памяти героев, павших в войнах за освобождение Арцаха. В парке планируется создание искусственного пруда, ремонт каскадных лестниц, а также обустройство аллеи и велосипедной дорожки. Выполняются работы по строительству новой системы полива и насосной станции, что позволит ухаживать не только за территорией «Парка жизни», но и за растительностью всего ботанического сада.
С целью предотвращения дальнейших камнепадов и обеспечения безопасности территории на склоне, прилегающем к Матенадарану, были проведены работы по удалению обрушившихся камней. Также была установлена защитная сетка от камнепадов. Площадь покрытых сеткой скальных участков составляет примерно 1563 кв. м. Работы выполнены в рамках программы текущего года.
В Ереване разработана четырёхлетняя программа по улучшению качества воздуха, направленная на сокращение выбросов от основных источников загрязнения и улучшение системы мониторинга. Программа учитывает основные источники загрязнения воздуха в городе: строительство, транспорт, руды/бетонные заводы, отопление, свалки. В ней предусмотрены целевые меры по снижению выбросов и улучшению экологической ситуации — увеличение зелёных насаждений, использование вечнозелёных растений в озеленении и др. Для реализации программы планируются изменения в законодательстве.
За последние три недели было организовано и демонтировано 13 самовольно возведённых строений.
Участок дороги от конца улицы Ачаряна до базы дорожно-патрульной полиции в Абовяне будет обеспечен ночным освещением. Работы по строительству системы наружного освещения продолжаются.