«Ակտիվ քաղաքացի» հարթակով քաղաքացիների կողմից մեզ տրված հանձնարարականները նույն են, ինչ-որ դուք ստանում եք քաղաքապետից». Տիգրան Ավինյան
01.12.2025
«Ակտիվ քաղաքացի» հարթակով երևանցիներն իրենց գնահատականն են տվել վարչական շրջանների, քաղաքային տարբեր կառույցների ու կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատանքի: Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ հարթակի միջոցով տրված գնահատականներն ազդեցություն են ունենալու նաև վարչական շրջաններին հատկացվող ֆինանսական հոսքերի վրա:
««Ակտիվ քաղաքացի» հարթակը շատ կարևոր է այն առումով, որ քաղաքացիների կողմից մեզ տրված հանձնարարականները նույն հանձնարարականն են, ինչ-որ դուք ստանում եք քաղաքապետից: Որքան քաղաքացիներն ավելի գոհ լինեն ձեր կատարած աշխատանքից ու որակից, մոտիվացիա է ստեղծվելու դրա համար»,- նշել է քաղաքապետը:
Երևանում ավարտվել է թեքահարթակների կառուցման ծրագիրը: 12 վարչական շրջանների 286 հասցեներում կառուցվել է 551 թեքահարթակ: Կարևորելով ծրագրի իրագործումը՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը մի շարք նկատառումներ է արել:
«Շատ կարևոր և մեծ աշխատանք է արվել և կարևոր էր, որ ամրագրվեց, որ ծրագիրը պետք է լինի համակարգային, այսինքն՝ ամբողջական լուծումներ են տրվել, բայց տեղ-տեղ թեքահարթակի տեսակները սխալ ենք ընտրել՝ ընտրելով մի ուղղությամբ բարձրացող թեքահարթակ, երբ պետք էր երեք կողմից մոտեցումներով։ Մեր քաղաքն ավելի ներառական և ավելի հասանելի դարձնելը հանրային վայրերին, մեր առաջնահերթությունների շարքում է շարունակում մնալ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Հասարակական տրանսպորտի բարեփոխմամբ նախատեսված էր նաև ուղևորների տեղեկատվական համակարգի ներդրում: Համակարգն արդեն իսկ ներդրված է: Համացանցային միջավայրում, տեղեկատվության տարածմանը զուգահեռ, ծրագրի ընդլայնման հետ միասին նախատեսված էր նաև հասարակական տրանսպորտի կանգառասրահներում էլեկտրոնային չվացուցակներ տեղադրելը. վեց կանգառասրահում փորձնական կարգով դա արդեն իսկ արված է, իսկ մինչև տարեվերջ ևս 30 կանգառասրահում այս ծառայությունը հասանելի կդառնա ուղևորներին:
Հիմնանորոգված «Արաբկիր» առողջության կենտրոնում փոխարինվել են նաև առկա երկու հին վերելակները, որով էլ ծրագիրն ամփոփվել է:
2025թ. ծրագրով Երևանում ավարտվել է շուրջ 400 վերելակների փոխարինման գործընթացը: Երկրորդ մրցութային ընթացակարգով կտեղադրվի ևս 104 վերելակ, որից 74 հասցեներում տեղադրման գործընթացն արդեն սկսված է:
«Տարեցներին ուղղված սոցիալական  աջակցության ծառայություններ» ծրագրով օգոստոսի 19-ից մինչև հոկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում կազմակերպվել է 55 ներգնա շրջագայություն, որին մասնակցել է շուրջ 1100 տարեց՝ բոլոր 12 վարչական շրջաններից: Ընտրված ուղղություններն էին՝ Սևանավանք, Տաթև, Էջմիածին, Խոր Վիրապ-Նորավանք, Ստեփանավան-Դենդրոպարկ, Գառնի-Գեղարդ, Դիլիջան-Պարզ լիճ-Հաղարծին, Մուղնի-Սաղմոսավանք, Ծաղկեվանք: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նշված խմբի անձինք ակտիվորեն չեն մասնակցում միջոցառումների, շրջագայությունների, ուստի սոցիալական այսպիսի նախաձեռնությունները հնարավորություն են տալիս ապահովել տարեցների հանգիստն ու ժամանցը:

«Поручения граждан через платформу «Активный гражданин» равнозначны поручениям мэра» — Тигран Авинян
01.12.2025
Через платформу «Активный гражданин» жители Еревана оценили работу административных районов, городских структур и муниципальных подразделений. Мэр Еревана Тигран Авинян подчеркнул, что оценки, выставленные гражданами, также будут учитываться при распределении финансовых средств между административными районами.
«Платформа «Активный гражданин» играет важную роль, поскольку поручения, которые мы получаем от граждан, равнозначны поручениям мэра. Чем больше жители удовлетворены вашей работой, тем выше ваша мотивация», — отметил мэр.
В Ереване завершена программа строительства пандусов. В рамках проекта по 286 адресам в 12 административных районах города установлен 551 пандус. Мэр Тигран Авинян, подчеркнув важность реализации программы, сделал ряд замечаний.
«Была проделана большая и важная работа. При этом важно, чтобы программа оставалась системной, обеспечивая комплексные решения. В некоторых случаях мы выбрали неверный тип пандуса: был установлен пандус с подъёмом в одном направлении, тогда как требовался подход с трёх сторон. Создание более инклюзивного города и обеспечение доступности общественных пространств остаются одним из наших приоритетов», — отметил мэр.
Реформа общественного транспорта также предусматривала внедрение системы информирования пассажиров, которая уже введена в эксплуатацию. Параллельно с распространением информации через онлайн-платформу было запланировано установить электронные расписания на автобусных остановках. Этот пилотный проект уже реализован на шести остановках, а к концу года эта услуга станет доступна ещё на 30 остановках.
Также были заменены два старых лифта в медицинском центре «Арабкир», чем завершилась программа.
В рамках программы 2025 года в Ереване было заменено около 400 лифтов. Ещё 104 лифта будут установлены по итогам второго тендера, работы уже начались по 74 адресам.
В рамках программы «Социальная поддержка пожилых людей» с 19 августа по 31 октября проведено 55 выездных экскурсий, в которых приняли участие около 1100 пожилых людей из всех 12 административных районов. Выбранные направления включали: Севанаванк, Татев, Эчмиадзин, Хор Вирап-Нораванк, Степанаван-Дендропарк, Гарни-Гегард, Дилижан-озеро Парз-Агарцин, Мугни-Сагмосаванк, Цахкеванк.
Поскольку представители данной социальной группы редко участвуют в мероприятиях и поездках, подобные социальные инициативы дают пожилым людям возможность отдохнуть и интересно провести время.