Ամփոփվել են վարչական շրջանների աշխատանքների 2016թ. անցած 9 ամիսների, սեպտեմբեր ամսվա և երրորդ եռամսյակի գնահատման ու վերլուծության արդյունքները
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ամփոփվել են մայրաքաղաքի վարչական շրջանների աշխատանքների 2016թ. անցած 9 ամիսների, սեպտեմբեր ամսվա և երրորդ եռամսյակի գնահատման ու վերլուծության արդյունքները:
Ներկայացնելով քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում կատարած աշխատանքների սեպտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշները` քաղաքապետի խորհրդական Արայիկ Քոթանջյանը նշել է, որ աղյուսակային ընդհանուր սանդղակում առաջին հորիզոնականը զբաղեցրել է Շենգավիթ, երկրորդը` Ավան, իսկ երրորդ հորիզոնականը Դավթաշեն վարչական շրջանը: Սեպտեմբեր ամսվա ամփոփիչ գնահատման և վերլուծության արդյունքներով վերջին՝ տասներորդ, տասնմեկերորդ և տասներկուերորդ տեղերն էլ համապատասխանաբար զբաղեցրել են Աջափնյակ, Քանաքեռ-Զեյթուն և Կենտրոն վարչական շրջանները:
Քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում երրորդ եռամսյակի ընթացքում կատարված աշխատանքների ամփոփ տվյալների համաձայն էլ աղյուսակային ընդհանուր սանդղակում առաջին հորիզոնականը զբաղեցրել է Շենգավիթ, երկրորդը՝ Դավթաշեն, իսկ երրորդ տեղը կիսել են Ավան և Էրեբունի վարչական շրջանները: 2016թ. երրորդ եռամսյակի ամփոփիչ գնահատման և վերլուծության արդյունքներով ամենացածր ցուցանիշները գրանցել են Կենտրոն, Քանաքեռ-Զեյթուն և Աջափնյակ վարչական շրջանները:
2016թ. անցած 9 ամիսների գնահատման ու վերլուծության արդյունքներով էլ առաջին հորիզոնականը զբաղեցրել է Շենգավիթ, երկրորդը՝ Դավթաշեն, իսկ երրորդ տեղը Ավան վարչական շրջանը: Անցած 9 ամիսների ամփոփ տվյալներով վերջին՝ տասներորդ, տասնմեկերորդ և տասներկուերորդ տեղերն էլ կրկին համապատասխանաբար զբաղեցրել են Աջափնյակ, Քանաքեռ-Զեյթուն և Կենտրոն վարչական շրջանները:
Ամփոփելով ներկայացված արդյունքները` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն անթույլատրելի է համարել այն հանգամանքը, որ գնահատման ու վերլուծության ամփոփիչ արդյունքներով վերջին՝ ամենացածր հորիզոնականները զբաղեցրել են նույն վարչական շրջանները:
«Յուրաքանչյուր վարչական շրջան պարտավոր է իր աշխատանքները կազմակերպել այնպես, որ գնահատման աղյուսակային ընդհանուր սանդղակում ներառված բոլոր ոլորտներում կարողանա ապահովել առաջընթաց: Գնահատման համակարգում ընդգրկված են այն ոլորտները, որոնք ապահովում են մայրաքաղաքի համաչափ զարգացումը: Իսկ այն պատկերը, որն արձանագրվել է Կենտրոն, Քանաքեռ-Զեյթուն և Աջափնյակ վարչական շրջաններում, նշանակում է, որ թերացումներ կան մի քանի ոլորտներում, ինչի արդյունքում էլ այս երեք վարչական շրջանները մշտապես հայտնվում են վերջին հորիզոնականներում: Սա անթույլատրելի է: Մենք չպետք է սահմանափակվենք միայն համապատասխան բաժինների աշխատակիցներին նկատողություններ հայտարարելով: Պատկերն իսկապես մտահոգիչ է և պետք է լրջորեն վերանայել, ընդհուպ նաև ազատել աշխատանքից այն ոլորտների պատասխանատուներին, որտեղ կրկնվում են թերացումները»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

Обобщены результаты оценки и анализа работ, проделанных административными районами за прошедшие 9 месяцев, сентябрь и третий квартал 2016 года
18.10.2016
В ходе совещания в мэрии Еревана, которое провел мэр Тарон Маргарян, были подведены итоги оценки и анализа работ, проделанных административными районами столицы за прошедшие 9 месяцев, сентябрь и третий квартал 2016 года.
Представляя обобщенные показатели за сентябрь, советник мэра Араик Котанджян отметил, что первое место занял административный район Шенгавит, второе место занял Аван, а третье место-административный район Давташен. По итогам оценки и анализа за сентябрь, 10-ое, 11-ое и 12-ое места соответственно заняли административные районы Ачапняк, Канакер-Зейтун и Кентрон.
Согласно показателям проделанных в разных сферах городского хозяйства за 3-и квартал работ, первое место занял административный район Шенгавит, второе место занял Давташен, а третье место поделили административные районы Аван и Эребуни. Низкие показатели зафиксированы в районах Кентрон, Канакер-Зейтун и Ачапняк.
Согласно обобщенным результатам оценки и анализа работ за прошедшие 9 месяцев первое место занял административный район Шенгавит, второе место занял Давташен, а третье место-административный район Аван. 10-ое, 11-ое и 12-ое места соответственно заняли административные районы Ачапняк, Канакер-Зейтун и Кентрон.
Обобщив представленные результаты, мэр Еревана Тарон Маргарян счел недопустимым тот факт, что по результатам оценки и анализа работ самые низкие показатели зафиксированы в одних и тех же административных районах.
«Каждый административный район обязан организовать свою работу так, чтобы во всех сферах, включенных в систему оценки, обеспечить прогресс. В систему оценки включены те сферы, которые обеспечивают пропорциональное развитие столицы. Низкие показатели в административных районах Кентрон, Канакер-Зейтун и Ачапняк говорят о том, что в нескольких сферах есть упущения. Это недопустимо. Мы не должны ограничиваться лишь объявлением замечаний сотрудникам соответствующих отделов. Необходимы пересмотреть их деятельность, вплоть до увольнения с работы тех ответственных лиц, в сферах которых повторяются упущения»,-подчеркнул мэр столицы.