Անգլիայի ազգային բալետը «Ժիզել» ներկայացմամբ հրավիրվել է Երևան
Անգլիայի ազգային բալետի տնօրինության հրավերով Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանն այցելել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն:
Մանչեսթեր քաղաքում Գոշ Սարգսյանը ներկա է գտնվել թատրոնի «Ժիզել» բալետային ներկայացման ցուցադրությանը:
Աշխարհահռչակ բալետմայստեր Աքրամ Խանի բեմադրական գլուխգործոց համարվող «Ժիզելի» երևանյան ցուցադրությունները կազմակերպելու նպատակով  թատրոնի ղեկավարության հետ քննարկվել են հյուրախաղեր կազմակերպելու հնարավորությունները, ժամկետները, ինչպես նաև թատրոնի՝ տարածաշրջան առաջին և բացառիկ հրավերի այլ մանրամասները: Բալետի գեղարվեստական ղեկավար Աարոն Վատկինի հետ հանդիպմանը Գոշ Սարգսյանն անդրադարձել  և խոսել է համագործակցության երկարաժամկետ ծրագրերի մասին: Առանձին հանդիպումներ են եղել նաև բալետի ստեղծագործական-արտիստական և տեխնիկական կազմերի պատասխանատուների հետ:
«Այս տարի Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ կայացան մշակութային խոշոր նախագծեր, որոնք նոր լիցք հաղորդեցին մայրաքաղաքի մշակութային կյանքին՝ հնարավորություն ընձեռելով քաղաքի բնակիչներին և հյուրերին վայելելու բարձրարժեք արվեստը: Թումանյանի անվան այգում հունիս և սեպտեմբեր ամիսներին կայացած բալետային և օպերային ներկայացումների ցուցադրություններին ներկա գտնվեց շուրջ 50 000 հանդիսատես, ինչն արմատապես նոր հարթության մեջ է դիրքավորում Երևանը՝ որպես բարձրարժեք նախաձեռնություններ կազմակերպող, իրականացնող և հյուրընկալող մշակութային կենտրոն: Նախաձեռնության շարունակականությունը և հետագա զարգացումն ապահովելու նպատակով ներկայում քայլեր են ձեռնարկվում Երևանյան փառատոնի մասնակիցների աշխարհագրությունն ընդլայնելու և համաշխարհային արտիստներին ներգրավելու համար»,-մասնրամասնել է Գոշ Սարգսյանը:
Այժմ բանակցություններ են ընթանում աշխարհահռչակ դիրիժոր Գուստավո Դուդամելի և Վենեսուելայի Սիմոն Բոլիվար նվագախմբի՝ Հայաստան այցելությունը կազմակերպելու, Սանկտ Պետերբուրգի Բորիս Էյֆմանի բալետի թատրոնի, «Երևան» պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախմբի և աշխարհահռչակ ջութակահար Ավգուստին Հադելիխի համատեղ համերգի, Թբիլիսիի օպերային թատրոնի, ինչպես նաև  աշխարհահռչակ այլ երաժիշտների, կատարողների, ստեղծագործական կոլեկտիվների մասնակցությամբ Երևանում նախատեսված ծրագրերն իրագործելու նպատակով:

Национальный балет Англии с постановкой «Жизель» приглашен в Ереван
По приглашению руководства Национального балета Англии начальник управления культуры и туризма мэрии Еревана Гош Саргсян побывал Соединенном королевстве Великобритании и Северной Ирландии.
В городе Манчестер Гош Саргсян побывал на показе балета «Жизель», поставленного на сцене театра. С целью организации показы балета «Жизель»,считающегося верхом сценического мастерства всемирно известного балетмейстера Акрама Хана, в Ереване, с руководством театра были обсуждены возможности, сроки организации гастролей, а также другие детали первого в регионе, эксклюзивного приглашения. На встрече с художественным руководителем театра Аароном Ваткином Гош Саргсян коснулся долгосрочных программ сотрудничества. Были также организованы отдельные встречи с представителями творческого и технического составов.
«В этом году по инициативе мэрии были осуществлены крупные культурные проекты, которые придали новый импульс культурной жизни столицы, дав жителям и гостям города насладиться высоким искусством. В июне и сентябре в парке им.Туманяна были организованы показы оперных постановок, которые посмотрело более 50 000 человек, что ставит Ереван на качественно новый уровень как организатора значимых проектов и гостеприимный культурный центр. Для обеспечения продолжительности таких проектов и их развития в данный момент предпринимаются шаги, направленные на расширение географии участников Ереванского фестиваля и привлечение артистов мирового класса»,- отметил Гош Саргсян.
В данный момент ведутся переговоры для организации гастролей всемирно известного дирижера Густаво Дудамеля и венесуэльского оркестра Симон Боливар в Армении, совместного концерта Петербургского театра балета Бориса Эйфмана, юношеского симфонического оркестра «Ереван» и известного скрипача Августина Гаделиха, гастроли Тбилисского оперного театра, а также других музыкантов, исполнителей, творческих коллективов с мировым именем для выступления в Ереване.