Անցկացվել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» 2026 թվականի դպրոցականների թիմային խճուղավազքի Երևանի փուլը
Դպրոցականների շրջանում առողջ ապրելակերպը խթանելու և տարբեր մարզաձևերի ճանաչելիությունը մեծացնելու նպատակով ամեն տարի ՀՀ հանրակրթական դպրոցների աշակերտների համար կազմակերպվում են մարզական մրցաշարեր՝ ներառած խճուղավազքը։
Երևանում մայիսի 12-ին տեղի է ունեցել «ՀՀ վարչապետի գավաթ» 2026 թվականի դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի երևանյան փուլը։
Մրցաշարի առաջին փուլի հաղթող է ճանաչվել Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան հ. 11 հիմնական դպրոցը, իսկ 2-րդ և 3-րդ հորիզոնականները, համապատասխանաբար, «Հայ-չինական բարեկամության դպրոց» հիմնադրամը և Շենգավիթ վարչական շրջանի հ. 31 հիմնական դպրոցը։
Մրցաշարի եզրափակիչ փուլը տեղի կունենա մայիսի 29-30-ին՝ Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքի Պարզ լճի հարակից հատվածում, որին կմասնակցի նաև Երևանի փուլում հաղթած Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան հ. 11 հիմնական դպրոցի թիմը։

В Ереване прошел городской этап «Кубка премьер-министра РА» по командному шоссейному бегу среди школьников
13.05.2026
Для популяризации здорового образа жизни и повышения интереса к различным видам спорта для учащихся общеобразовательных школ Республики Армения ежегодно проводятся спортивные соревнования, в том числе по шоссейному бегу.
12 мая в Ереване состоялся городской этап соревнований «Кубок премьер-министра Республики Армения» по командному шоссейному бегу среди школьников.
Победителем стала команда основной школы № 11 имени Монте Мелконяна (административный район Малатия-Себастия). Второе и третье места заняли соответственно представители фонда «Школа армяно-китайской дружбы» и ученики основной школы № 31 (административный район Шенгавит).
Финальный этап турнира пройдет 29–30 мая на территории около озера Парз в Тавушской области. В нём также примет участие команда основной школы № 11 имени Монте Мелконяна, победившая в городском этапе.