«Ապօրինի շինարարությունը Երևան քաղաքում տեղ չունի». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Ապրիլ ամսվա ընթացքում ապօրինի շինությունների կառուցման և հողազավթումների դեպքերով ընդհանուր առմամբ կազմվել է վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ 81 արձանագրություն: Անդրադառնալով ապօրինի շինարարության դեմ պայքարին՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ որևէ տեսակի ապօրինի շինարարություն Երևանում ընդունելի չէ:
«Այս վերահսկողական մեխանիզմները, այս պայքարը, այս արձանագրումները, քանդումները, որոնք իրականացվում են, վստահորեն, մեր մշակույթում և վարվելակերպում պետք է փոփոխությունների բերեն: Մենք պետք է ընկալենք, որ առհասարակ որևէ տեսակի ապօրինի շինարարությունը մեր քաղաքում ընդունելի չէ և չի կարող լինել: Ապօրինի շինարարության դեմ Երևանի քաղաքապետարանը պայքարելու է ամենակոշտ մեթոդներով, և Երևանի քաղաքապետարանը անհոգնել քանդելու է հնարավոր, նոր առաջացող ապօրինի շենքեր, շինություններ, հարկեր, կցակառույցներ, առաջ տված պատշգամբներ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Մոտեցումը հստակ է նաև շինհրապարակները ձևավորելու խնդրում. քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ, անկախ վերահսկողական մեխանիզմներից ու վարչարարության կիրառումից, ցանկացած կառուցապատող պետք է պատասխանատվություն ունենա իր քաղաքի ու բնակիչների հանդեպ:
«Սիրելի կառուցապատողներ, փոշեկլանիչ ցանցերն ուղղակի ծախս չեն ձեզ համար, դա Երևանում մարդկանց առողջության խնդիրն է: Ցանկացած կառուցապատող պարտավոր է շինարարությունն իրականացնելիս համապատասխան ձևավորել իր շինհրապարակը: Սա պատասխանատվություն է իրեն շրջապատող մարդկանց նկատմամբ, սա պատասխանատվություն է իրենց հարևանությամբ շենքերում ապրող երեխաների նկատմամբ: Եվ ամեն մի կառուցապատող, երբ այս քայլերը չի իրականացնում, թող հասկանա և պատկերացնի, որ ինքն իր չափով թունավորում է տվյալ միջավայրը: Երևանի քաղաքապետարանը շարունակելու է այս վարչարարությունն իրականացնել և ԱԺ գործընկերներին առաջարկել է էականորեն բարձրացնել տուգանքների չափերը նմանատիպ վարվելակերպի համար»,- շեշտել է Տիգրան Ավինյանը:
«Երևանի ավտոբուս» ընկերության աշխատակազմը համալրվել է հրահանգիչով և վարորդ-հրահանգիչով, որոնց հիմնական գործառույթը լինելու է վարորդների հետ դասընթացների անցկացումը գործնական և տեսական մակարդակում։ Գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ ինչպես նոր ընդունվող վարորդների, այնպես էլ արդեն աշխատող վարորդների համար։
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում տոմսային համակարգում արձանագրված վավերացումների քանակը տրոլեյբուսներում եղել է 87 հազար 282, մետրոպոլիտենում՝ 524 հազար 433, ավտոբուսներում՝ 1 մլն 835 հազար 5626: Դրական տարբերությունը՝ 133 հազար 895:
Անդրադառնալով հանրային տրանսպորտի ոլորտում մոտ 2.3 մլրդ թերհավաքագրմանը՝ քաղաքապետը նաև նկատել է, որ մարդկանց 75-80 %-ը պարտաճանաչ կերպով վճարում է:
«Երևանցիները հիմնականում վճարում են նույնիսկ առանց տույժի, տուգանքի, ուղղակի իրավագիտակցությունն նրանց թույլ չի տալիս չվճարել և այդ բոյկոտին միանալ, և ես շատ շնորհակալ եմ մարդկանց՝ իրապես հասկանալու համար, թե Երևանի քաղաքապետարանն ինչ է անում: Երևանում «գազել» չկա, կան բարձրակարգ ավտոբուսներ, որոնք երթևեկում են ամբողջ քաղաքով և համապատասխան սպասարկման համար կա համապատասխան վճար, որ մոտավորապես 10-11 տարի առաջ Երևանի քաղաքապետարանն ուզում էր ներդնել նախկին «գազելների» համար։ Եթե չենք ուզում, որ տրանսպորտի որակը փոխվի, այո, կարող ենք այդպես մաշեցնել մինչև վերջ, որևէ բան չվերանայել, ու, այո, կունենանք այն, ինչ ունեցել ենք մոտ 30 տարի»,- նշել է քաղաքապետը։
Մեծանուն արվեստագետ, շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի արձանի պատրաստման և տեղադրման գործընթացը շարունակվում է, և հուլիսի 8-12-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի կունենա արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը:

«Незаконному строительству нет места в Ереване», мэр Тигран Авинян
В апреле зафиксировано 81 правонарушение, связанное с незаконным строительством и самовольным захватом земельных участков, по каждому из которых составлены соответствующие административные акты. Говоря о мерах по борьбе с незаконным строительством, мэр Еревана Тигран Авинян вновь подчеркнул, что в столице не может быть места для самовольного строительства в любых его проявлениях.
«Контрольные механизмы, предпринимаемые меры, составленные акты и сносы, которые осуществляются, должны, безусловно, способствовать изменениям в нашем поведении и общественной культуре. Мы должны осознать, что в нашем городе абсолютно недопустимо любое проявление незаконного строительства. Мэрия Еревана продолжит борьбу с незаконным строительством, применяя самые жесткие методы, и будет неустанно сносить как уже выявленные, так и вновь появляющиеся незаконные здания, сооружения, надстройки, пристройки и балконы», — подчеркнул мэр.
------
Подход к организации строительных площадок также ясен. Мэр Тигран Авинян подчеркнул, что, независимо от существующих механизмов контроля и административных мер, каждый застройщик обязан нести ответственность перед городом и его жителями.
«Уважаемые застройщики, фасадные сетки — это не только затраты, но и важный фактор, напрямую связанный со здоровьем жителей Еревана. Каждый застройщик обязан надлежащим образом обустроить свою строительную площадку. Это ответственность перед окружающими людьми, перед детьми, проживающими в соседних домах. Каждый застройщик, не принимающий соответствующих мер, должен осознавать, что тем самым отравляет окружающую среду. Мэрия Еревана продолжит проводить административные меры и уже предложила коллегам в Национальном собрании значительно увеличить размер штрафов за подобные нарушения», — отметил Тигран Авинян.
-----
Состав ЗАО «Ереванский автобус» был пополнен инструкторами и водителями-инструкторами, основной задачей которых является проведение курсов для водителей, включая как практическое, так и теоретическое обучение. Процесс обучения будет регулярным как для недавно принятых водителей, так и для тех, кто уже работает.
----
За прошедшую неделю количество валидаций в билетной системе составило 87 282 в троллейбусах, 524 433 в метрополитене и 1 835 562 в автобусах. Положительная разница составила 133 895.
Относительно недобора доходов в сфере общественного транспорта, составляющего около 2,3 млрд драмов, мэр отметил, что 75-80% пассажиров добросовестно оплачивают проезд.
«Жители Еревана в основном платят даже без штрафов, без наказаний, просто их правосознание не позволяет им не платить и присоединяться к бойкоту. Я очень благодарен людям за то, что они действительно понимают, что делает мэрия Еревана. В Ереване нет «газелей», есть высококачественные автобусы, которые обеспечивают транспортное сообщение по всему городу, и для соответствующего обслуживания существует соответствующая плата, которую мэрия Еревана пыталась ввести для прежних «газелей» около 10-11 лет назад. Если мы не хотим, чтобы качество транспорта изменилось, да, мы можем продолжать использовать его до конца, ничего не пересматривая, и, да, мы получим то, что имели последние 30 лет», — отметил мэр.
Процесс создания и установки памятника великого художника, шансонье и Национального героя Армении Шарля Азнавура продолжается, и торжественная церемония открытия памятника состоится в период с 8 по 12 июля.