Ապրիլի 11-ը՝ համաքաղաքային ծառատունկի և շաբաթօրյակի օր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, նախքան օրակարգային հարցերին անցնելը, մեկ անգամ ևս շնորհավորել է աշխատակազմի, ինչպես նաև բոլոր կանանց ու աղջիկներին կանանց միջազգային օրվա առթիվ և հղել իր բարեմաղթանքները: Մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետը զեկուցել է, որ մարտի 8-ին մայրաքաղաքում անցկացված տոնական միջոցառումները մեկնարկել են «Զվարթնոց» օդանավակայանից, ապա շարունակվել բոլոր վարչական շրջաններում՝ իգական սեռի ներկայացուցիչներին շնորհավորական բացիկներ ու ծաղիկներ նվիրելով: Նաև զեկուցվել է, որ կազմակերպվել են ժամանցային տարբեր ծրագրեր և բացօթյա համերգներ:
Հայտարարված ժամանակացույցի համաձայն՝ այսօրվանից մեկնարկել է «Ձեզ համար, կանայք» խորագրով մեկամսյա առողջապահական ակցիան, որի շրջանակում 5 ուղղություններով կիրականացվեն անվճար հետազոտություններ, իսկ անհրաժեշտության դեպքում կկատարվեն նաև վիրահատական միջամտություններ: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է պարբերաբար այցեր կազմակերպել բուժհաստատություններ և տեղում հետևել ակցիայի ընթացքին:
Բնապահպանության վարչության պետը զեկուցել է, որ մայրաքաղաքի կանաչապատման նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտված են: Զեկուցվել է նաև, որ ապրիլի 1-ից կմեկնարկեն կանաչապատման հիմնական աշխատանքները: Ծաղկապատման հետ կապած էլ նշվել է, որ արդեն իսկ ներկրվել ու ծաղկաբաժակներ է տեղափոխվել 280 հազար ծաղկասածիլ, առաջիկայում կներկրվի ևս 500 հազարը: Քաղաքապետը հանձնարարել է հատուկ հսկողություն սահմանել ոռոգման համակարգերի անցկացման, մասնավորապես խորքային հորերի գործարկման համար անցկացվող մրցութային գործընթացների նկատմամբ՝ նախատեսված աշխատանքները հնարավորին սեղմ ժամկետում ավարտելու համար:
Երևանի հանրակրթական դպրոցներում առարկայական օլիմպիադաների քաղաքային փուլի ընթացքի հետ կապված հանրակրթության վարչության պետը զեկուցել է, որ 15 առարկաներից անցկացվող օլիմպիադաներն ավարտվել են, և արդյունքների ամփոփումից հետո հաղթողները կպարգևատրվեն: Նշվել է նաև, որ նախորդ տարիների համեմատ գրանցվել է մասնակցության աճ:
Քաղաքաշինության և հողօգտագործման ոլորտում նախորդ շաբաթ գրանցվել է ապօրինաշինության և հողազավթման 12 դեպք: Զեկուցվել է նաև, որ նախկինում հայտնաբերված 6 դեպքերի մասով իրականացվել են ապօրինի շինության քանդման աշխատանքներ:
Չնախատեսված վայրերում աղբ թափելու դեպքերը հայտնաբերելու նպատակով ամենօրյա հսկողության արդյունքում հայտնաբերվել և վարչական արձանագրություն է կազմվել 62 դեպքի մասով: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, բավարար չհամարելով աշխատանքների ներկա ընթացքը, պատասխանատուներին և վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է առավել հետևողական լինել:
«Այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքները գոհացուցիչ չեն: Հատկապես հանգստյան օրերին շրջելով քաղաքում՝ կտեսնեք այն պատկերն, ինչն ուղղակի անթույլատրելի է: Իսկ արդյունքի հասնելու համար պետք է ավելի խիստ և հետևողական մոտեցում: Ոլորտի այն աշխատակիցները, ովքեր կթերանան իրենց պարտավորությունների կատարման հարցում, պետք է նույնպես պատասխանատվության ենթարկվեն, որպեսզի ի վերջո հասնենք այն արդյունքին, որ այս մշակույթը ձևավորվի և ոչ սահմանված վայրում աղբ գցողներն անպատիժ չմնան: Աշխատանքներում ներգրավեք նաև երիտասարդ կամավորների»,- ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Հանձնարարվել է ակտիվացնել աշխատանքները նաև տնտեսվարողների կողմից հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքների պարտադիր բարեկարգման ուղղությամբ:
Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատակազմերում քաղաքացիների և պետական կառույցների կողմից փետրվար ամսվա ընթացքում ստացվել է 11 հազար 836 դիմում և գրություն: Բոլոր գրությունների պատասխանները դիմումատուներին տրամադրվել են սահմանված ժամկետում: Բացի այդ, զեկուցվել է, որ քաղաքապետարանում և վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատակազմերում քաղաքացիների ընդունելություններին փետրվարին մասնակցել է 494 քաղաքացի: Բարձրացված հարցերի զգալի մասին տրվել են համապատասխան լուծումներ և սպառիչ պատասխաններ, իսկ 25 հարց դեռևս կատարման ընթացքում է:
«Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոն» ՓԲԸ տնօրենը զեկուցել է, որ մանկապարտեզներում հերթագրվող երեխաներին հաշվառելու էլեկտրոնային համակարգի ստեղծման աշխատանքները սկսված են: Փորձնական տարբերակով համակարգն առաջինը կներդրվի երկու մանկապարտեզներում:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է աշխատանքներ տանել ապրիլի 1-ից մայրաքաղաքի բոլոր ցայտաղբյուրների և ապրիլի 7-ից շատրվանների գործարկման ուղղությամբ: Քաղաքապետը հանձնարարել է նախապատրաստվել նաև ապրիլի 11-ին մայրաքաղաքում հայտարարվելիք համաքաղաքային ծառատունկ-շաբաթօրյակի կազմակերպմանն ու պատշաճ անցկացմանը:
Խորհրդակցության ավարտին Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավարը քաղաքապետին է ներկայացրել Երևանի և ՀՀ մարզերի միջև համագործակցության ծրագրի շրջանակում Գեղարքունիքի մարզ կատարած այցն ու արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Զեկուցվել է նաև, որ վարչական շրջանի և մարզի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է շարունակել ակտիվ համագործակցությունը ինչպես ՀՀ մարզերի, այնպես էլ ԼՂՀ շրջանների հետ:

11-ое апреля - общегородской день посадки деревьев и субботник в Ереване
В ходе очередного рабочего совещания мэр Еревана Тарон Маргарян, до того, как перейти к вопросам повестки дня, еще раз поздравил женщин сотрудников аппарата мэрии с международным женским днем.
Начальник управления культуры и туризма доложил, что праздничные мероприятия по случаю 8-ог марта в столице начались в аэропорту «Звартноц» и были продолжены во всех административных районах столицы, в рамках которых женщинам были розданы поздравительные открытки и цветы. Он также доложил, что были организованы различные развлекательные программы и концерты на открытом воздухе.
С сегодняшнего дня стартовала акция по оказанию бесплатной медицинской помощи «Для Вас женщины», в рамках которой по 5-и направлениям будут проводиться бесплатные исследования, а при необходимости будет осуществлено также хирургическoе вмешательствo.
Мэр столицы Тарон Маргарян поручил ответственным лицам периодически организовывать визиты в медицинские учреждения и на месте наблюдать за ходом акции.
Начальник управления по охране природы доложил, что подготовительные работы по озеленению завершены и с 1-го апреля начнутся основные работы. Мэр столицы поручил установить специальный контроль за процессом тендеров для проведения оросительных систем, чтобы завершить работы в кратчайшие сроки.
Начальник управления общего образования относительно предметных олимпиад, проводимых в столичных школах доложила, что олимпиады по 15-и предметам завершены и после подведения итогов победители будут награждены. Также было отмечено, что по сравнению с прошедшими годами, в этом году число участников увеличилось.
В сфере градостроительства на прошлой неделе было зарегистрировано 12 случаев незаконного строительства, по 6-м адресам были осуществлены работы по сносу незаконных построек.
На прошлой неделе было составлено 62 административных протоколов за выброс мусора в непредусмотренных для этого местах. Мэр Тарон Маргарян не счёл проделанные работы достаточными и ответственным лицам и руководителям административных районов столицы поручил быть более последовательными.
В аппараты мэрии Еревана и административных районов в феврале было получено 11 тысяч 836 заявлений и писем. Ответы на все письма были предоставлены в установленные сроки. Также было доложено, что в приёмах, организованных в мэрии и аппаратах административных районов, приняли участие 494 гражданина. По многим поднятым проблемам были даны соответствующие решения и исчерпывающие ответы, а 25 находятся в процессе выполнения.
Директор ЗАО «Центр технологий управления г.Ереван» доложил, что начались работы по созданию системы электронной очереди в детские сады. Пилотная версия системы сначала будет внедрена в 2-х детских садах столицы.
Мэр Тарон Маргарян поручил провести работы по запуску питьевых фонтанчиков с 1-го апреля и столичных фонтанов с 7-го апреля. Мэр также поручил подготовится к общегородскому дню посадки деревьев и субботник в столице, который пройдет 11-ое апреля.
В конце совещания руководитель административного района Нор Норк представил мэру столицы договоренности, достигнутые в ходе визита в Гегаркуникский марз (район), в рамках программы сотрудничества между Ереваном и марзами РА. Также было доложено, что был подписан меморандум о сотрудничестве. Тарон Маргарян поручил руководителям административных районов продолжить активное сотрудничество как с марзами РА, так и регионами НКР.