Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի առթիվ Երևանի քաղաքապետարանը մայրաքաղաքին նվիրում է բալետային երեկոներ
Հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակի առթիվ Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնել է մշակութային բացառիկ ու մասշտաբային նախագիծ: Թումոյի այգում ձևավորված բեմում Խաչատրյանի բալետային ստեղծագործություններն են: Առաջինը ներկայացվեց «Գայանե» բալետը: Բեմում Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի արտիստներն էին և նվագախումբը:
Նախագիծն առաջինն է ոչ միայն քաղաքի մշակութային կյանքում, այլև տարածաշրջանում: Ծրագրին ներգրավված է ավելի քան 500 մասնակից:
Բալետային երեկոյին շտապած մայրաքաղաքի հարյուրավոր բնակիչների ու հյուրերի հետ միջոցառմանը ներկա էին Երևանի փոխքաղաքապետներ Տիգրան Ավինյանն ու Ստեփան Մաչյանը, ավագանու անդամներ, արվեստի գործիչներ:
«Համերգասրահների պատերից ներս կենդանացող խաչատրյանական ստեղծագործություններն այսօր վայելելու ենք բոլորովին նոր միջավայրում՝ Երևանի՝ մեր տան անկյուններից մեկում: Իր գեղարվեստական նվաճումներից բացի Խաչատրյանը հանդիսանում է Հայաստանի մշակութային դեսպանն աշխարհում։ Կյանքի մեծ մասը Հայաստանից դուրս անցկացնելով հանդերձ՝ իր երաժշտության միջոցով Խաչատրյանը ցուցադրել է մեր հայրենիքի հարուստ մշակութային ժառանգությունը՝ աշխարհասփյուռ հանդիսատեսին ներկայացնելով հայկական երաժշտության գեղեցկությունն ու խորությունը»,-ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Հունիսի 7-ին և 8-ին հանդիսատեսը կվայելի «Դիմակահանդես»-ն ու «Սպարտակ»-ը: Միջոցառման սկիզբը` 20:00-ին:

К 120-летию Арама Хачатуряна мэрия Еревана организовала показ балетов великого композитора
По случаю 120-летия великого армянского композитора Арама Хачатуряна мэрия Еревана начала уникальный культурный проект. Балетные композиции, созданные Арамом Хачатуряном можно увидеть на сцене, установленной в парке Тумо. Первым был балет «Гаянэ», который исполнили артисты и оркестр Национального академического театра оперы и балета им.А. Спендиаряна.
Проект является первым не только в культурной жизни города, но и всего региона. В нем участвует более 500 человек.
К многочисленным горожанам и гостям столицы, пришедшим насладиться творчеством гениального композитора, присоединились также вице-мэры Тигран Авинян и Степан Мачян, члены Совета старейшин, деятели искусств.
Как отметил Тигран Авинян, сегодня балетными творениями Хачатуряна можно насладиться в непривычной обстановке: вместо концертного зала они исполняются в одном из уголков нашего города. Хачатурян был не только уникальным композитором, но и послом Армении во всем мире. Несмотря на то, что большую часть жизни композитор прожил вне Армении, он сумел передать богатое армянское культурное наследие посредством своей музыки.