«Արև Արենայում» կայացավ առաջին համերգը
Տարիներ շարունակ լքված այս տարածքը Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի նախաձեռնությամբ վերակառուցվել է և վերածվել ժամանակակից բացօթյա մշակութային հարթակի՝ «Արև Արենայի», որը ստեղծվել է Երևանի Մ. Միրզոյանի անվան երաժշտական դպրոցի և հ. 188 հանրակրթական դպրոցի հարակից տարածքում։
Մշակութային նոր հարթակի համար ձևավորվել է նաև «Արև Արենա» անվանումն ու բրենդային ինքնությունը, որոնք խորհրդանշում են բաց, ժամանակակից և ստեղծարար հանրային տարածք՝ արվեստի, կրթության և համայնքային կյանքը միավորելու նոր միջավայր։
Շուրջ 500 հանդիսատեսի համար նախատեսված մշակութային այս նոր հարթակում կանցկացվեն բազմաժանր համերգային ծրագրեր, թատերական ներկայացումներ, կինոցուցադրություններ և մշակութային այլ միջոցառումներ։ Ամռան ամիսներին այստեղ կգործի նաև մանկապատանեկան ստեղծագործական ճամբար, որը կընդունի շուրջ 300 երեխայի։
Տարածքը վերակառուցելը, հիմնանորոգելը և գույքով համալրելը տևել է շուրջ երկու ամիս։ Այդ ընթացքում հիմնովին նորացվել են ենթակառուցվածքները, կառուցվել են ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերը, տարածքը կանաչապատվել, բարեկարգվել է ու ասֆալտապատվել։
Հունիսի 17-ին Երևանի երաժշտական և արվեստի դպրոցների 17-րդ մրցույթ-փառատոնի գալահամերգով ազդարարվեց «Արև Արենայի» պաշտոնական բացումը։
Երեկոյի ընթացքում հայտարարվեց նաև Երևանի քաղաքապետարանի մեկ այլ կարևոր նախաձեռնության մասին. շուրջ 60 տարվա ընդմիջումից հետո Երևանի երաժշտական և արվեստի դպրոցների համար ձեռք են բերվել 30 բարձրակարգ KAWAI ռոյալներ, որոնք էապես կբարելավեն երաժշտական կրթության որակը։
Ծրագրով կայացավ նաև աշխարհահռչակ հայազգի ջութակահար-մանկավարժ Իվան Գալամյանի «Ջութակ նվագելու և դասավանդելու սկզբունքները» գրքի շնորհանդեսը, որը Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի նախաձեռնությամբ առաջին անգամ թարգմանվել է հայերեն։

Первый концерт на «Арев Арене»
Долгие годы территория, прилегающая к музыкальной школе имени М. Мирзояна и основной школе № 188, оставалась заброшенной, однако по инициативе мэра Еревана Тиграна Авиняна её реконструировали и превратили в современную открытую культурную площадку.
Для нового пространства разработали название и бренд-идентичность. «Арев Арена» символизирует открытую, современную и креативную общественную среду, объединяющую искусство, образование и жизнь городского сообщества.
Новая площадка вмещает около 500 зрителей. Здесь планируется проводить концерты разных жанров, театральные представления, кинопоказы и другие культурные мероприятия. В летние месяцы здесь также будет организован детско-юношеский творческий лагерь, который примет около 300 детей.
Реконструкция, капитальный ремонт и оснащение территории заняли около двух месяцев. За это время была полностью обновлена инфраструктура, построены системы водоснабжения и водоотведения, проведены работы по озеленению и благоустройству, территория была заасфальтирована.
17 июня официальное открытие «Арев Арены» было отмечено гала-концертом 17-го конкурса-фестиваля музыкальных школ и школ искусств Еревана.
В ходе вечера стало известно ещё об одной важной инициативе мэрии: впервые почти за 60 лет для музыкальных школ и школ искусств города закупили 30 высококлассных роялей «KAWAI», что позволит существенно повысить качество музыкального образования.
Также на мероприятии состоялась презентация книги всемирно известного армянского скрипача и педагога Ивана Галамяна «Принципы игры на скрипке и преподавания», которая по инициативе мэра Еревана Тиграна Авиняна впервые была переведена на армянский язык.