Ավանի այգիներից մեկն անվանակոչվել է ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի պատվին
Երևանի ավագանու որոշմամբ Ավան վարչական շրջանի Ալմա-Աթայի փողոցի հարակից տարածքում գտնվող զբոսայգին անվանակոչվել է ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի անունով:
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևան:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում Արմեն Փամբուխչյանը համոզմունք է հայտնել, որ հանգստի այս գոտին իր հերթին կդառնա երկու ժողովուրդների բարեկամության խորհրդանիշներից մեկը:
Միջոցառման շրջանակում հայ և ղազախ պատանիներն ու երիտասարդները հանդես են եկել երաժշտական և պարային կատարումներով։

Один из парков Аванa назван в честь Абая Кунанбаева, основателя казахской литературы
По решению Совета старейшин Еревана парк, расположенный рядом с улицей Алма-Аты в административном районе Аван, был назван в честь Абая Кунанбаева.
На торжественной церемонии присутствовали первый заместитель мэра Еревана Армен Памбухчян, министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и министр культуры и информации Казахстана Аида Балаева.
В своей приветственной речи Армен Памбухчян выразил уверенность, что эта зона отдыха станет одним из символов дружбы между двумя народами.
В рамках мероприятия  юные представители армянского и казахского народов выступили с музыкальными и танцевальными номерами.