Ավարտին է հասցվում հ. 105 մանկապարտեզի հիմնանորոգումը
Երևանի հ. 105 մանկապարտեզը ևս հիմնանորոգման ծրագրի ավարտից հետո 110-ի փոխարեն հնարավորություն կունենա ընդունելու շուրջ 220 երեխայի: Նախագծի շրջանակում այստեղ էլ ավելացվել են խմբասենյակները, և 4-ի փոխարեն կձևավորվի 8 խումբ: Տարածքների ընդլայնումն ու արդյունավետ օգտագործումը կիրառվում է հիմնանորոգվող գրեթե բոլոր մանկապարտեզներում, ինչն ավելի շատ երեխաներ ընդունելու հնարավորություն է տալիս:
2023 թվականից մեկնարկած շինարարության ընթացքում 105 մանկապարտեզում հայտնաբերվել են որոշ թերություններ, ինչի պատճառով Երևանի քաղաքապետարանի կողմից դրանք չեն ընդունվել: Շինարարը պարտավորվել է ամբողջությամբ վերացնել թերությունները. աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Մանկապարտեզի հիմնանորոգման նախագծով նախատեսված է նաև բակի բարեկարգում: Այս աշխատանքները կիրականացվեն տարածքով անցնող կոյուղատարի խնդիրը լուծելուց հետո: Բանն այն է, որ հարակից շենքերի կոյուղատար համակարգը ժամանակին անցկացվել է հենց մանկապարտեզի տարածքով, ինչը քայքայված լինելու պատճառով այժմ խնդիրներ է առաջացրել:
Հաշվի առնելով խնդրի հրատապությունն ու մանկապարտեզն օր առաջ շահագործման հանձնելու կարևորությունը՝ Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնել է ոչ միայն կոյուղատար ցանցի տեղափոխումը, այլև հարակից 15 բազմաբնակարան շենքերն սպասարկող կոյուղատար համակարգի ամբողջական փոխարինումը:
Երևանի հ. 105 մանկապարտեզի հիմնանորոգման ծրագիրն իրագործող ընկերությանն, ի դեպ, կատարված աշխատանքների համար Երևանի քաղաքապետարանն ամբողջությամբ կվճարի միայն վերջնական աշխատանքներն ընդունելուց հետո:

Ремонт детского сада № 105 в Ереване завершается
В Ереване подходит к завершению капитальный ремонт детского сада № 105. После реконструкции дошкольное учреждение сможет принять около 220 детей — почти вдвое больше по сравнению с прежней вместимостью, составлявшей 110 мест. В рамках проекта в здании обустроены дополнительные помещения для групп: вместо четырёх групп теперь будет восемь. Во всех детских садах, где проводится капитальный ремонт, особое внимание уделяется расширению и рациональному использованию помещений, что позволяет значительно увеличить количество мест.
Строительно-ремонтные работы начались в 2023 году. В ходе реализации проекта в здании были выявлены строительные недостатки, в связи с чем мэрия Еревана отказалась принять выполненные работы. Подрядчик взял на себя обязательство устранить все выявленные недостатки, и в настоящее время работы продолжаются.
Проектом также предусмотрено благоустройство прилегающей территории. Однако эти работы будут выполнены после устранения проблем, связанных с изношенной канализационной трубой, проходящей через территорию детского сада. Ранее системы водоотведения нескольких соседних зданий были подключены через участок учреждения, что на протяжении последних лет вызывало серьёзные проблемы.
Учитывая актуальность вопроса и необходимость как можно скорее ввести детский сад в эксплуатацию, мэрия Еревана начала работы не только по переносу канализации, но и по полной замене системы, обслуживающей 15 соседних многоквартирных домов. Отметим, что окончательный расчёт с подрядной организацией, выполняющей капитальный ремонт детского сада № 105, будет произведён после проверки и утверждения выполненных работ.