Ավտոմեքենայի և անշարժ գույքի առուվաճառքի գործընթացում այլևս չի պահանջվում 0-ական տեղեկանք. տվյալներն էլեկտրոնային եղանակով ստուգվում են տեղում
19.07.2022
Ապրիլի 1-ից՝ ավտոմեքենայի, հուլիսի 4-ից նաև անշարժ գույքի առուվաճառքի գործընթացում քաղաքացիներից այլևս չի պահանջվում փաստաթուղթ՝ պարտավորությունների վերաբերյալ (0-ական տեղեկանք)։ Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետին զեկուցվել է, որ տվյալներն ամբողջությամբ ՀՀ ոստիկանությանը, Կադաստրի կոմիտե, ինչպես նաև նոտարական գրասենյակներ փոխանցվում են փոխադրամիջոցի և անշարժ գույքի հարկի միասնական շտեմարանից` էլեկտրոնային եղանակով։ Ի դեպ, այս մոտեցումն արդեն կիրառվում է նաև Հայաստանի ողջ տարածքում:
«2021թ. շուրջ 100 հազար քաղաքացի ստիպված է եղել այցելել վարչական շրջաններ՝ 0-ական թղթային տեղեկանք ստանալու համար: Այս համակարգը հնարավորություն է տալիս տեղում ստուգել տվյալները, եթե կան պարտավորություններ՝ վճարել ու գործարքն իրականացնել: Սա, իհարկե, թիմային հետևողական աշխատանքի և համատեղ քննարկումների արդյունք է, որում Երևանի քաղաքապետարանի մեր թիմի հետ ներգրավված էին ՀՀ կառավարությունը, Կադաստրի կոմիտեն, «Վի Իքս Սոֆթ» և «ԲԵՍԹ ՍՈՖԹ» ընկերությունները: Նմանատիպ փոքր քայլերով պետք է կարողանանք թեթևացնել քաղաքացիների կյանքը՝ թվայնացման միջոցով հասանելի դարձնելով ծառայությունները»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում ավարտվել է բազմահարկ բնակելի շենքերի աղբամուղների փակման գործընթացը: Ծրագրով փակվել է շուրջ 3690 աղբախուց:
Երևանի կանգառասրահներում և հանրային այլ տարածքներում կտեղադրվեն նոր աղբամաններ: Զեկուցվել է, որ մոտ օրերս կհայտարարվի մինչև 1000 աղբամանի ձեռքբերման մրցույթ:
2022թ․ համայնքի միջոցներով ու ծրագրերով ընդհանուր առմամբ Երևանում կփոխարինվի 426 վերելակ: Այս պահին մեծ թափով աշխատանքներ են ընթանում 134 հասցեում:
Կենսաապահովման ոլորտում գործունեություն իրականացնող կառույցները վթարավերականգնողական աշխատանքների ժամանակ տարածքներում հաճախ չեն ապահովում սանիտարական պատշաճ վիճակ: Վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է մշտական հսկողություն սահմանել գործընթացի նկատմամբ, որպեսզի բացառվեն այդ դեպքերը:
Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը դժգոհությունն է հայտնել նաև մայրաքաղաքում իրականացվող գծանշման գործընթացից: Հանձնարարվել է օգտագործվող ներկանյութերն ուղարկել փորձաքննության:
Քաղաքում բռնկված հրդեհներն արագորեն մարելու և հետևանքները նվազեցնելու նպատակով 2021թ. համայնքը նախաձեռնեց նոր հիդրանտների կառուցումն ու հների նորոգումը. ծրագրով փոխարինվեց 39 հիդրանտ, իսկ ընթացիկ տարում կարգի կբերվի շուրջ 200-ը, որով էլ ծրագիրը կամբողջանա:
2009 թվականից Երևանի ավագանու որոշմամբ հստակ կարգ է սահմանվել անշարժ գույքի և դրան հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքի պարտադիր բարեկարգման վերաբերյալ: Սահմանված կարգով, ի դեպ, տնտեսվարողները պարտավոր են սալիկապատել մայթերը, կանաչապատել, ինչպես նաև աղբից, ձնից ու սառույցից մաքրել հարակից տարածքները: Քաղաքապետը հանձնարարել է խստորեն վերահսկել տնտեսվարողների կողմից պարտադիր բարեկարգման գործընթացը:
Մայրաքաղաքի սրճարաններում 23:00-ից հետո հնչող բարձր երաժշտությունն ու աղմուկը դժգոհություն են առաջացնում բնակիչների շրջանում: Գործընթացի նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը: Անդրադառնալով խնդրին՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է քայլեր ձեռնարկել՝ ոլորտը կանոնակարգելու, մշտական վերահսկողություն սահմանելու, անհրաժեշտության դեպքում՝ օրենսդրական փոփոխություններ նախաձեռնելու համար:
Երևանի և ֆրանսիական գործընկեր քաղաքների միջև հաստատված գործակցությամբ կյանքի կկոչվեն նոր ծրագրեր: Ամփոփելով այցի արդյունքները՝ քաղաքապետ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ, Փարիզի գործընկերոջ հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, Երևանի և Փարիզի ժամանակակից արվեստի թանգարանները փոխայցերի ընթացքում հանդես կգան ցուցահանդեսներով: Երևանյան գրադարաններում էլ նախանշվում է ստեղծել երիտասարդական կենտրոններ, որոնցում կուսուցանվի նաև ֆրանսերեն:
Երևանում փակ հանքերի տարածքները կկանաչապատվեն: Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ վերոնշյալ տարածքները համատեղ վերափոխելու և ֆրանսիական հաջողված փորձը Երևանում կիրառելու վերաբերյալ:
Ծառերի վնասատուները ոչնչացնելու նպատակով Երևանը կկիրառի Լիոնի հաջողված փորձը: Եվրոպական քաղաքներում, ի դեպ, թունանյութեր այլևս չեն կիրառում, այլ աշխատանքներն իրականացվում են բնական եղանակներով:
Ֆրանսիացի գործընկերների հետ համատեղ ծրագրեր կիրականացվեն նաև Էրեբունի և Կարմիր բլուր հնավայրերի տարածքում: Մասնավորապես, աշխատանքներ կտարվեն ուրարտական ժամանակաշրջանին բնորոշ աղյուսների արտադրության, հուշարձանների պահպանության և վերականգնման, ինչպես նաև վերարժևորման նպատակով:
ՀՀ կառավարության հետ համատեղ քայլեր են ձեռնարկվում՝ Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնը զարգացնելու ու նոր մասնաշենք տրամադրելու նպատակով: Ֆրանսիական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել 8 մլն եվրոյի ներդրում կատարել:

При купле и продаже автомашины или недвижимого имущества нулевая справка больше не требуется: данные проверяются в электронном формате
С 1-го апреля при купле и продаже автомашин, а с 4-го июля и при продаже недвижимости гражданам нет необходимости предъявлять документ о налоговых обязательствах ( нулевая справка). В ходе очередного рабочего совещания мэру было доложено, что данные полностью передаются Полиции РА, комитету кадастра, а также нотариальным конторам из единой налоговой базы данных и средстве передвижения или недвижимости в электронном виде. Данный подход уже применяется на всей территории Армении.
«В 2021г. около 100 тысячам граждан пришлось посетить административные районы для получения нулевой справки. Эта система дает возможность проверять данные на месте и при наличии задолженности, оплатить на месте и осуществить сделку. Это, конечно, результат последовательной командной работы и совместных обсуждений, в которых вместе с командой мэрии Еревана принимали участие правительство РА, Комитет кадастра, компании «Ви Икс Софт» и «БЕСТ СОФТ». Такими малыми шагами мы сможем облегчить жизнь гражданам, сделав многие услуги более доступными посредством оцифровки»,- подчеркнул мэр.
В столице завершен процесс закрытия мусоропроводов в многоквартирных зданиях. Сообщается, что в рамках программы закрыто около 3690 мусоропроводов.
На столичных остановках и других общественных территориях будут установлены новые мусорные урны. На днях будет объявлен конкурс на приобретение до 100 урн.
В 2022г. за счет общинных средств в Ереване будет заменено 426 лифтов. В данный момент работы ведутся по 134 адресам.
Структуры, ведущие деятельность в сфере жизнеобеспечения, часто не соблюдают надлежащих санитарных условий при ремонтно-восстановительных работах. Руководителям административных районов было поручено установить постоянный контроль на процессом, чтобы избежать подобных случаев.
Грачья Саргсян выразил недовольство процессом разметки в столице. Поручено отправить используемые краски на экспертизу.
С целью быстрого тушения возникающих в столице пожаров и уменьшения их последствий в 2021г. община предприняла сооружение новых и ремонт старых гидрантов: в рамках программы уже заменено 39 гидрантов, а в текущем году будет приведено в порядок около 200 гидрантов, чем программа и будет завершена.
В 2009г. Советом старейшин Еревана был установлен порядок обязательного благоустройства прилежащих территорий хозяйствующими субъектами. В их обязанности входит покрытие плиткой прилегающих тротуаров, озеленение, а также очистка от мусора, снега, льда. Мэр поручил установить жесткий контроль над выполнением владельцами объектов их обязательств.
Громкая музыка, звучащая в столичных кафе после 23:00, вызывает недовольство граждан. Надзор над процессом осуществляется инспекторским органом здравоохранения и труда РА. Касаясь проблемы, мэр Грачья Саргсян поручил предпринять шаги с целью регулирования сферы, установки постоянного контроля, а при необходимости – предпринять законодательные изменения.
В рамках взаимодействия между Ереваном и французскими городами-партнерами будут осуществляться новые программы. Обобщая результаты визита, мэр Саргсян сообщил, что, согласно договоренности с мэром Парижа, музеи современного искусства Еревана и Парижа организуют свои выставки в рамках взаимных визитов. В ереванских библиотеках планируется создать молодежные центры, где будет преподаваться французский язык.
***:
В Ереване будут озеленяться закрытые рудники. С президентом регионального совета Иль-де-Франс достигнута договоренность совместно видоизменить упомянутые территории и применить успешный французский опыт в Ереване.
С целью уничтожения древесных вредителей в Ереване будет применен успешный опыт Лиона. В европейских городах больше не используют с этой целью ядовитые химикаты, а применяют природные средства.
Совместные с французскими партнерами программы будут осуществляться на территории археологических участков Эребуни и Кармир Блур. В частности, будет проведены работы по восстановлению производства кирпичей, характерных для урартского периода, сохранению памятников, а также с целью переоценки.
С правительством РА предпринимаются совместные шаги с целью развития Французско-армянского центра профессионального образования и предоставления центру нового здания. Французская сторона выразила готовность инвестировать 8 миллионов евро в эту программу.