Երևանի հասարակական տրանսպորտում կշարունակվեն ստուգայցերը՝ ուղեվարձերը պարտադիր կերպով վճարելու հսկողություն սահմանելու նպատակով: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում 15-30 տոկոսով ավելացել է հանրային տրանսպորտից օգտվողների՝ վճարողների թիվը։
«Շաբաթական մոտ 70-80 մլն դրամի չվճարում ունենք։ Սա նշանակում է, որ շաբաթը երկու նոր ավտոբուս կարող էինք գնել այդ չվճարողների հաշվին: Ուզում եմ իմ հիացմունքը հայտնել վարորդների զսպվածությամբ, որոնց աշխատանքային, պայմանագրային պարտավորությունն է, որ հետևեն՝ կատարվի համապատասխան վճարումը։ Իրապես տպավորիչ է։ Որքան էլ տարբեր անձինք փորձեն հունից հանել վարորդներին, նրանք մնում են անվրդով։ Առանց այն էլ ծանր աշխատանքը հաշվի առնելով՝ շնորհակալ եմ նրանց՝ կարևոր վերահսկողական գործառույթը կատարելու համար»,- նշել է քաղաքապետը։
Անդրադառնալով հանրային տրանսպորտում գրանցված միջադեպերին ու վարորդների վրա հարձակման դեպքերին՝ քաղաքապետը հանձնարարել է խստագույնս պատժել մեղավորներին:
«Որևէ ոտնձգություն վարորդների նկատմամբ, միայն անհատ անձի նկատմամբ ոտնձգություն չէ, այն ոտնձգություն է քաղաքի նկատմամբ, ոտնձգություն է ամբողջ համակարգի նկատմամբ։ Դիմում եմ բոլոր վարորդներին՝ մենք իրենց հետ ենք, իրենց կողքին կանգնած ենք»,- ընդգծել է Ավինյանը:
Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսում է ձեռք բերել ևս 170 նոր ավտոբուս: Դրանք կփոխարինեն «Հայգեր» ավտոբուսներին և «Գազել» մակնիշի փոքր դասի միկրոավտոբուսներին:
Արին-Բերդի և Արցախի  փողոցների խաչմերուկը Արին-Բերդի փողոցի 5-րդ նրբանցքի խաչմերուկին միացնող 1.1 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածը կհիմնանորոգվի: Մրցույթն արդեն կայացել է: Ծրագրով կփոխարինվեն ճանապարհածածկի տակի հաղորդուղիները՝ ջրամատակարարման, ոռոգման և հեղեղատար համակարգերը: Վերատեղադրվելու են արտաքին գազատարները: Կառուցվելու են հենապատեր,  փոխադրամիջոցների կայանման գրպաններ, մայթեր, թեքահարթակներ, սիզամարգեր:
Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ մշակութային ոլորտում իրագործված ու նախատեսվող մի շարք կարևոր նախագծերի մասին
2025թ. դեկտեմբերի 18-ին և 19-ին Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնում կայացած առաջնախաղից հետո «Սասունցի Դավիթ» բալետ-օրատորիայի բեմադրությունն արժանացավ հանդիսատեսի բուռն ընդունելությանն ու ընդգրկվեց օպերային թատրոնի մշտական խաղացանկ. այս կարճ ժամանակահատվածում հանրությանը ներկայացվել է 8 անգամ: Նախագծում ներգրավված են Երևանի ենթակայության երաժշտական և արվեստի դպրոցների շուրջ 400 սովորողներ: Բալետ-օրատորիայի հաջորդ ցուցադրությունները կկայանան մայիսի 5-ին և 6-ին, այնուհետև, նոր թատերաշրջանին ընդառաջ, ռոտացիայի սկզբունքով նախագծում կներգրավվեն ևս 250 աշակերտներ:
Հունիսին նախատեսվող բալետային փառատոնի ընթացքում կներկայացվի ևս մեկ կարևոր նախաձեռնություն: Երևանի քաղաքապետի հրավերով այժմ Երևանում է աշխարհահռչակ բալետմայստեր Իլյա Ժիվոյը, որն իրականացնում է հայկական «Ախթամար» լեգենդի հիման վրա ստեղծված «Թամար» բալետային նոր ստեղծագործության բեմադրությունը: Ժամանակակից լուծումներով այս բեմադրությունը նույնպես համալրելու է օպերային թատրոնի խաղացանկը: Կոմպոզիտոր Վալերի Տոլստովի երաժշտության հիման վրա գրված ստեղծագործությունը լինելու է ժամանակակից նեոդասական ոճով բալետային բեմադրություն. այժմ պատրաստվում են ներկայացման դեկորացիաները, զգեստները մեծ թափով շարունակվում են բեմադրական միջոցառումները:
«Արտիստը՝ դպրոցին» ծրագրի համաձայն վարպետության դասեր է անցկացրել ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Հրանտ Թադևոսյանը (Թաթոս): Ծրագիրն իրականացվել է  Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող 20 արվեստի դպրոցներում, որին մասնակցել են շուրջ 1000 դպրոցականներ։ Վարպետության դասերի ընթացքում ստեղծված աշակերտական լավագույն աշխատանքները՝ ավելի քան 200, ցուցադրվել են Հայաստանի նկարիչների միությունում: Ցուցահանդեսից բացի տպագրվել է ծրագրին մասնակից երեխաների աշխատանքների պատկերագիրքը:
Առաջին անգամ Հայաստանում կազմակերպվում է գեղարվեստական տպագրության մանկապատանեկան փառատոնը: Քաղաքապետի հրավերով Երևան են ժամանել և ոլորտի  լավագույն մասնագետները՝ Բրազիլիայից, Մեքսիկայից, Չինաստանից  ու Լեհաստանից և այժմ վարպետության ամենօրյա դասեր են անցկացնում համայնքապատկան դպրոցներում: Դասերը կտևեն ավելի քան մեկուկես ամիս, իսկ հունիսի 1-ին Հայ-Արտ մշակութային կենտրոնում կկայանա գեղարվեստական տպագրության ժանրում ստեղծված մանկական աշխատանքների առաջին ցուցահանդեսը և կտպագրվի փառատոնի պատկերագիրքը:
Երևանի ենթակայության երաժշտական և արվեստի 4 դպրոցներում ստեղծվել են տեխնիկապես հագեցած դասարաններ, որտեղ դասավանդումը կկազմակերպվի ժամանակակից մեթոդներով՝ տեսանյութերի, ձայնագրությունների, ինտերակտիվ և թվային այլ գործիքների կիրառմամբ։ Նշված դպրոցներում տեղադրվել են ինտերակտիվ գրատախտակներ, ձեռք են բերվել մասնագիտացված համակարգչային ծրագրեր, դասասենյակներն ապահովվել են գերարագ համացանցով, այլ տեխնիկական միջոցներով, ինչը մեծապես նպաստելու է երաժշտական և արվեստի դպրոցների աշակերտների մասնագիտական աճին՝ ապահովելով մրցունակությունը հետագա մասնագիտական կրթության փուլերում։
Շուրջ 60 տարվա ընդմիջումից հետո այս տարի իրականացվում է երաժշտական և արվեստի դպրոցների համար դաշնամուրների և ռոյալների ձեռքբերման համալիր ծրագիրը: 30 ռոյալները, որոնցից 14-ը ճապոնական «Կավաի» մակնիշի են, արդեն ձեռք են բերվել և շուտով կլինեն Հայաստանում, իսկ մյուս 16-ի առումով առաջիկայում կհայտարարվի մրցույթ: Երաժշտական և արվեստի դպրոցներում հիմնական երաժշտական գործիքները՝ դաշնամուրներն ու ռոյալները, այլևս չեն համապատասխանում ուսուցման և կրթության տարրական պահանջներին: Վերջին անգամ դրանք համալրվել են խորհրդային ժամանակաշրջանում:
Աջափնյակ վարչական շրջանում գործող Միքայել Միրզոյանի անվան երաժշտական և հ. 188 դպրոցներին հարող տարածքում այժմ ընթանում են նոր կենտրոնի՝ բացօթյա «Արև Արենա» համերգասրահի ստեղծման աշխատանքները: Բացառիկ այս կառույցը մասնակի վերանորոգելուց և տեխնիկապես վերազինելուց հետո հնարավոր կլինի ստանալ մշակութային նոր հարթակ՝ նախատեսված համերգային ծրագրերի, ամառային ճամբարների, ցուցահանդեսների, մշակութային-կրթական ժամանցի կազմակերպման այլ ծրագրերի համար: «Արև Արենա»-ն, նախնական հաշվարկներով, գործունեության ընթացքում յուրաքանչյուր տարվա ընթացքում կարող է սպասարկել շուրջ 8000 շահառուի, իսկ ամռան ամիսներին շուրջ 400 երեխաների համար անվճար հիմունքներով կգործի մշակութային-կրթական ճամբար:
Մարզական ոլորտում 2026թ. առաջին եռամսյակի գործունեությունը
Փետրվար-մարտ ամիսների ընթացքում անցկացվել են սուսերամարտի, շաշկու, հանդբոլի Երևանի առաջնությունները, որոնց մասնակցել է 253 մարզիկ-մարզուհի։
Փետրվարին Սպորտի կառավարման կենտրոնում անցկացվել է «Երևանի քաղաքապետի գավաթ 2026» մեծահասակների բասկետբոլի միջազգային մրցաշարը։   1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղերը զբաղեցրած թիմերը պարգևատրվել են համապատասխանաբար 3 միլիոն, 2 միլիոն և 1 միլիոն ՀՀ դրամով։
Մարտից «STREET BALL ARMENIA» կազմակերպության հետ համատեղ 12 վարչական շրջաններում մեկնարկել են «Երևանի գավաթ-2026» բակային ֆուտբոլի մրցաշարը։ Մասնակցության հայտեր է ներկայացրել մինչև 12 և մինչև 15 տարեկան ավելի քան 1620 երեխա։
Մարտի 16-19-ը Երևանի քաղաքապետարանը Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի հետ համատեղ Երևանի «Դինամո» մարզադահլիճում անցկացրել է Լյովա Վարդանյանի անվան ազատ ոճի ըմբշամարտի միջազգային հուշամրցաշարը, որին մասնակցել են 12 երկրներից ժամանած ազատ ոճի ըմբիշներ, իսկ ընդհանուր հաշվարկով մրցաշարին մասնակցել է շուրջ 270 ըմբիշ։
Մարտի 14-22-ը Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ Լեհաստանում անցկացված աշխարհի ուժեղագույնների փառատոնին մասնակցել են նաև Հայաստանի պաուերլիֆտինգ ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները, որոնք ընդհանուր հաշվարկում զբաղեցրել են 2-րդ և 3-րդ հորիզոնականները։
Մարտի 31-ից ապրիլի 5-ը Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցում անցկացվել է «Երևանի քաղաքապետի գավաթ» գեղասահքի միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցել են շուրջ 150 գեղասահորդներ` 7 երկրներից։
Ապրիլի 1-7-ը Եգիպտոսի մայրաքաղաք Կահիրեում կայացել է սպորտային մարմնամարզության աշխարհի գավաթի մրցաշարը։ Ալբերտ Ազարյանի անվան մարմնամարզության օլիմպիական հերթափոխի մարզադպրոցի մարզիկներ Արթուր Դավթյանը և Համլետ Մանուկյանը նվաճել են ոսկե մեդալ, իսկ Արթուր Ավետիսյանը դարձել է արծաթե մեդալակիր։
«Ակտիվ քաղաքացի» բջջային հավելվածը գործարկման երկրորդ տարվա ընթացքում շարունակում է հանդես գալ որպես արդյունավետ և կիրառական գործիք՝ քաղաքային խնդիրների մասին արագորեն տեղեկացնելու և դրանց արձագանքելու գործընթացը կազմակերպման համար։ Այն հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս քաղաքացիներին անմիջապես իրենց գտնվելու վայրից ուղարկել խնդիրներ կամ ահազանգեր՝ կցելով տեքստային, ձայնային հաղորդագրություններ, լուսանկարներ կամ տեսանյութեր։ Գործարկման ընթացքում հարթակ է մուտքագրվել ընդհանուր առմամբ 95158 հայտ, որից 52 150-ը ներկայացվել է անմիջապես բջջային հավելվածով։ Ներկայումս հավելվածում գրանցված օգտատերերի (քաղաքացիների) թիվը 18 498 է։
Ապրիլի 18-ին՝ ժամը 10:00-ից Երևանի քաղաքապետարանը «Գրին Գրին» բնապահպանական կազմակերպության հետ համատեղ և ԱԶԲ աջակցությամբ Հրազդանի կիրճում կիրականացնի շաբաթօրյակ՝ Երկրի օրվան ընդառաջ: Կարևորելով օրվա խորհուրդը՝ միջոցառման նպատակն է ոչ միայն պարզապես տարածքը մաքրել, այլև տեսակավորել աղբը՝ այդպիսով իսկ նվազեցնելով աղբավայր տեղափոխվող աղբի ծավալը: Միջոցառման ընթացքում նախատեսվում են բնապահպանական մրցույթներ, Հրազդանի կիրճի և Երևանյան լճի բարեկարգման ծրագրով ստացված հայեցակարգերի և լուծումների ներկայացում, վերամշակված իրերից ստացված արվեստի գործերի ցուցահանդես և այլն:

В общественном транспорте Еревана продолжаются рейды по контролю оплаты проезда. В ходе очередного рабочего совещания мэр города Тигран Авинян сообщил, что за прошедшую неделю число добросовестных пассажиров увеличилось на 15–30 процентов.
«Еженедельно город теряет около 70–80 млн драмов. Это означает, что из-за безбилетного проезда мы лишаемся возможности закупать до двух новых автобусов в неделю. Хочу поблагодарить водителей за их сдержанность. Контроль оплаты входит в их обязанности, и, несмотря на то что они сталкиваются с провокациями со стороны некоторых граждан, водители сохраняют спокойствие. Учитывая и без того непростые условия работы, благодарю их за выполнение этой важной функции», — отметил мэр.
Говоря об инцидентах в общественном транспорте, в том числе о случаях нападения на водителей, мэр поручил привлекать виновных к строгой ответственности.
«Любое посягательство на водителей — это не только нападение на конкретного человека, но и на всю систему городского транспорта. Обращаюсь ко всем водителям: мы с вами, мы окажем вам необходимую поддержку», — подчеркнул Авинян.
Мэрия Еревана планирует приобрести ещё 170 новых автобусов. Они заменят автобусы марки «Higer» и микроавтобусы малого класса «ГАЗель».
Участок дороги протяжённостью 1,1 км, соединяющий перекрёсток улиц Арин-Берд и Арцаха с 5-м переулком улицы Арин-Берд, будет капитально отремонтирован. Тендер уже проведён. Проектом предусмотрена замена подземных коммуникаций: систем водоснабжения, орошения и ливневой канализации. Также будет выполнено переустройство наружных газопроводов. Планируется строительство подпорных стен, парковочных карманов, тротуаров, пандусов и создание газонов.
О культурных проектах, реализуемых по инициативе мэра Еревана
После премьеры, состоявшейся 18–19 декабря 2025 года в Национальном академическом театре оперы и балета Армении, балет-оратория «Сасунци Давид» получил тёплый приём у зрителей и был включен в постоянный репертуар театра. За этот короткий период спектакль был показан восемь раз. В проекте участвуют около 400 учащихся музыкальных школ и школ искусств, находящихся в ведении мэрии Еревана. Очередные представления балета-оратории состоятся 5 и 6 мая. В дальнейшем, в рамках подготовки к новому театральному сезону, к участию в проекте на ротационной основе будут привлечены ещё 250 учащихся.
В рамках фестиваля балета, запланированного на июнь, будет представлена ещё одна важная инициатива. По приглашению мэра Еревана всемирно известный балетмейстер Илья Живой находится в столице для постановки нового балета «Тамар», созданного по мотивам армянской легенды «Ахтамар». Спектакль, который отличается современными сценическими решениями, также войдёт в репертуар оперного театра. Балет на музыку композитора Валерия Толстова будет выполнен в современном неоклассическом стиле. В настоящее время ведётся активная подготовка декораций и костюмов, идет работа над постановкой.
В рамках программы «Художник — школе» мастер-классы провёл народный художник Армении Грант Тадевосян (Татос). Программа была реализована в 20 школах искусств, находящихся в ведении мэрии Еревана, с участием около 1000 школьников. Более 200 лучших работ, созданных в ходе мастер-классов, были представлены на выставке в Союзе художников Армении. По итогам программы также издан иллюстрированный альбом детских работ.
Впервые в Армении проходит детско-юношеский фестиваль художественной печати. По приглашению мэра в Ереван прибыли ведущие специалисты в этой области из Бразилии, Мексики, Китая и Польши, которые в настоящее время проводят ежедневные мастер-классы в школах. Занятия продлятся более полутора месяцев. 1 июня в культурном центре «Hay-Art» откроется первая выставка детских работ, выполненных в технике художественной печати; также будет издан иллюстрированный альбом фестиваля.
В четырёх музыкальных школах и школах искусств, подведомственных мэрии Еревана, созданы технически оснащённые классы, где образовательный процесс будет организован с применением современных методик, включая использование видео- и аудиоматериалов, интерактивных и цифровых инструментов. В школах установлены интерактивные доски, приобретено специализированное программное обеспечение, обеспечен доступ к высокоскоростному интернету и другим техническим ресурсам. Всё это будет способствовать творческому росту учащихся и повышению их конкурентоспособности на последующих этапах профессионального образования.
После почти 60-летнего перерыва в текущем году реализуется комплексная программа по обновлению музыкальных инструментов (пианино и роялей) для музыкальных школ и школ искусств Еревана. 30 роялей, 14 из которых — японского бренда «Kawai», уже закуплены и в ближайшее время будут доставлены в Армению. По оставшимся 16 инструментам вскоре будет объявлен тендер. Стоит отметить, что имеющиеся в школах музыкальные инструменты давно не соответствуют элементарным требованиям образовательного процесса: в последний раз инструменты массово обновлялись ещё в советский период.
На территории, прилегающей к музыкальной школе имени Микаэла Мирзояна и школе № 188 в административном районе Ачапняк, в настоящее время ведутся работы по созданию нового культурного пространства — открытого концертного зала «Арев Арена». После завершения ремонта и технического переоснащения здесь будет создана новая культурная площадка для проведения концертов, летних лагерей, выставок и других культурно-образовательных мероприятий. По предварительным оценкам, «Арев Арена» сможет ежегодно принимать около 8000 посетителей, а в летние месяцы на бесплатной основе будет работать культурно-образовательный лагерь примерно для 400 детей.
Деятельность в спортивной сфере в первом квартале 2026 года
В феврале–марте были проведены чемпионаты Еревана по фехтованию, шашкам и гандболу, в которых приняли участие 253 спортсмена.
В феврале в Центре управления спортом прошёл международный турнир по баскетболу среди взрослых «Кубок мэра Еревана 2026». Команды, занявшие первое, второе и третье места, получили денежные призы в размере 3 млн, 2 млн и 1 млн драмов соответственно.
С марта совместно с организацией «STREET BALL ARMENIA» во всех 12 административных районах стартовал турнир по дворовому футболу «Кубок Еревана 2026». Заявки на участие подали более 1620 детей в возрастных категориях до 12 и до 15 лет.
16–19 марта в спортивном зале «Динамо» мэрия Еревана совместно с Федерацией борьбы Армении провела международный мемориальный турнир по вольной борьбе имени Лёвы Варданяна, в котором приняли участие спортсмены из 12 стран. Всего в турнире участвовали около 270 спортсменов.
14–22 марта при поддержке мэрии Еревана представители Федерации пауэрлифтинга Армении приняли участие в международном фестивале сильнейших атлетов мира в Польше, где заняли второе и третье призовые места.
С 31 марта по 5 апреля в спортивной школе фигурного катания и хоккея Еревана прошёл международный турнир по фигурному катанию «Кубок мэра Еревана», в котором приняли участие около 150 фигуристов из 7 стран.
1–7 апреля в Каире (Египет) состоялся Кубок мира по спортивной гимнастике. Спортсмены детско-юношеской спортивной школы олимпийского резерва по гимнастике имени Альберта Азаряна Артур Давтян и Гамлет Манукян завоевали золотые медали, а Артур Аветисян стал серебряным призёром.
Мобильное приложение «Активный гражданин» по итогам второго года работы продолжает оставаться эффективным инструментом оперативного информирования о городских проблемах и реагирования на них. Платформа позволяет жителям фиксировать и направлять сообщения о проблемах в городе, добавляя текстовые и голосовые сообщения, фотографии и видеозаписи. За весь период функционирования платформы поступило в общей сложности 95 158 заявок, из которых 52 150 поступили через мобильное приложение. В настоящее время число зарегистрированных пользователей приложения достигло 18 498 человек.
18 апреля в 10:00 мэрия Еревана совместно с экологической организацией «Green Green» и при поддержке АБР проведёт масштабный субботник в Разданском ущелье, приуроченный к Международному дню Земли. Мероприятие направлено не только на очистку территории, но и на организацию раздельного сбора мусора для сокращения отходов, вывозимых на полигоны. В рамках акции также запланированы экологические конкурсы, презентация проектов по благоустройству Разданского ущелья и Ереванского озера, выставка арт-объектов из вторичного сырья и другие тематические мероприятия.