Կոնսերվատորիայի այգին, բոլոր դատական ատյաններն անցնելով, վերջապես վերադարձվեց Երևանի քաղաքապետարանի լիազորության ներքո: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարեց արդեն իսկ սկսել այգին մաքրելու գործընթացը. այն հետագայում կբարեկարգվի ու կկանաչապատվի:
Հասարակական տրանսպորտի շարժակազմի շարունակական զարգացման նպատակով Երևանի քաղաքապետարանն այս տարի 45 նոր տրոլեյբուս ձեռք կբերի: Մրցույթը կայացել է, ֆինանսական միջոցներն արդեն հատկացվել են:
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանտրանս» ընկերությունը 384 նոր կանգառասրահ տեղադրելու մրցութային ընթացակարգ է նախաձեռնել: Այն տնտեսվարողները, ովքեր հետաքրքրված են, կարող են ծանոթանալ դրան և հայտ ներկայացնել:
Մինչև տարեվերջ երևանյան շուրջ 40 կանգառասրահում տեղադրված կլինեն չվացուցակներ: Վեց կանգառասարհում դրանք արդեն առկա են:
Երևանի ենթակայության 42 մանկապարտեզներում տեղադրվել են տեսահսկման համակարգեր, որոնց արդյունքները, ըստ անհրաժեշտության, արձանագրվում են՝ ամսաթիվը և հստակ ժամն ամրագրելով: Դիտարկվող մանկապարտեզների ընտրանքն իրականացվում է ինչպես պլանավորմամբ կամ պատահանության սկզբունքով, այնպես էլ ահազանգերին արձագանքելով:
Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Լենինգրադյան փողոցի հ. 33 հասցեում /«Վերոնիկա»/ նոր մանկապարտեզի կառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը կազմելու խորհրդատվական աշխատանքները ձեռք բերելու մրցույթը կայացել է: Հաղթող մասնակիցն է «Երևաննախագիծ» ՓԲ ընկերությունը: Պայմանագիրը կնքվել է:
Երևանում շարունակվում է փողոցների միջին նորոգումը: Գործընթացն ավարտված է Արաբկիր վարչական շրջանի Գյուլբենկյան փողոցում, ավարտական փուլում է Նոր Նորք վարչական շրջանի Գայի պողոտայում: Աշխատանքները շարունակվում են Էրեբունի վարչական շրջանի Էրեբունի և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Զորավար Անդրանիկի փողոցներում:
Հաջորդիվ գործընթացը կմեկնարկի Դավթաշեն վարչական շրջանի Տիգրան Պետրոսյան փողոցում:
Արզումանյան փողոցի հ. 10 և հ. 17 վթարային շենքերի սեփականատերերի հետ շարունակվում է պայմանագրեր կնքելու գործընթացը: 76 միավոր գույքից այս պահի դրությամբ կնքվել է 61-ի պայմանագիր, 14 միավոր գույքի օտարման կապակցությամբ հայցադիմումներ են ներկայացվել դատարան, առկա է 1 գույքի հարկադիր օտարման վճիռ: Եվս 1 գույքի պայմանագիր նախատեսվում է կնքել հոկտեմբերի 21-ին:
«Այս շենքերի հետ կապված գործընթացը Երևանի քաղաքապետարանը սկսել է  2022թ. սեպտեմբերից, և մենք հիմա՝ 2025թ. հոկտեմբերին, սկսել ենք քննարկել, որ որոշ մարդիկ, այնուամենայնիվ, չեն գիտակցում, որ ապրում են չորրորդ կարգի վթարային շենքում և որ շենքը կարող է փլուզվել: Երևանի քաղաքապետարանն այստեղ ուղիղ պարտավորություն և պարտականություն չունի. սա մենք անում ենք, որովհետև հասկանում ենք, որ մարդկանց անվտանգությունն ամենից վեր է: Երևանի քաղաքապետարանն առաջարկել էր ծրագիր, որ Արզումանյան փողոցի հ. 10 և հ. 17 չորրորդ կարգի վթարայնության շենքերի բնակիչներին կվերաբնակեցնենք, այդ տեղերում կկառուցենք նոր շենքեր և կփոխհատուցենք նոր բնակարաններով, նրանց համար, ովքեր փաստացի ունեն զրո դրամ արժողության բնակարաններ: Բոլոր այն մարդիկ, ովքեր դատական գործընթացներով խնդիր են ստեղծում, թող իրենց պատասխանատվության բաժինը գիտակցեն»,- նշել է քաղաքապետը:

Сквер Консерватории, пройдя все судебные инстанции, наконец был возвращён в ведение мэрии Еревана. В ходе очередного рабочего совещания мэр Тигран Авинян поручил начать работы по очистке территории сквера. В дальнейшем здесь будут выполнены работы по благоустройству и озеленению.
В рамках развития общественного транспорта в Ереване мэрия в этом году приобретёт 45 новых троллейбусов. Тендер проведён, необходимые средства выделены.
ЗАО «Еревантранс» при мэрии Еревана объявило тендер на установку 384 новых автобусных остановок. Заинтересованные предприниматели могут ознакомиться с условиями и подать заявки.
К концу года на примерно 40 остановках города будут установлены электронные информационные табло с расписаниями движения автобусов и троллейбусов. На шести из них они уже функционируют.
В 42 детских садах, находящихся в ведении мэрии Еревана, установлены системы видеонаблюдения. Получаемые записи при необходимости фиксируются с указанием даты и точного времени. Контроль работы систем видеонаблюдения осуществляется как планово, так и выборочно, а также в ответ на поступающие обращения.
Проведён тендер на оказание консультационных услуг по подготовке проектно-сметной документации для строительства нового детского сада по адресу: улица Ленинградян, 33 («Вероника») в административном районе Малатия-Себастия. Победителем конкурса стало ЗАО «Ереванпроект», с которым заключён договор.
В Ереване продолжаются работы по среднему ремонту дорожного покрытия. Завершён ремонт на улице Гюльбенкяна в административном районе Арабкир. На проспекте Гая в административном районе Нор Норк работы находятся на завершающей стадии. Ремонт продолжается на улицах Эребуни (административный район Эребуни) и Зоравар Андраник (административный район Малатия-Себастия).
В ближайшее время планируется начать работы на улице Тиграна Петросяна в административном районе Давташен.
Продолжается процесс заключения договоров с собственниками квартир в аварийных зданиях по адресу: улица Арзуманяна № 10 и № 17. Из 76 объектов недвижимости на сегодняшний день по 61 заключены договоры, по 14 поданы иски в суд об отчуждении, по одному объекту вынесено судебное решение о принудительном отчуждении. Подписание ещё одного договора запланировано на 21 октября.
«Мэрия Еревана начала работу с этими зданиями в сентябре 2022 года. Однако сегодня, в октябре 2025-го, мы вновь сталкиваемся с ситуацией, когда некоторые жители до сих пор не осознают, что проживают в аварийных домах четвёртой категории, находящихся под риском обрушения. Несмотря на то, что мэрия не несёт прямой ответственности за эти здания, мы действуем, исходя из принципа: безопасность граждан — превыше всего. Мы предложили программу переселения жителей аварийных домов по адресу: улица Арзуманяна № 10 и № 17, с последующим сносом старых строений, строительством новых зданий и предоставлением компенсации в виде квартир тем, чья недвижимость фактически утратила свою стоимость. Те, кто препятствует реализации программы через судебные механизмы, должны осознавать степень своей ответственности», — подчеркнул мэр.