Մայրաքաղաքում իրականացվող ձնամաքրման աշխատանքներում ընդհանուր առմամբ ներառված է եղել 137 միավոր տեխնիկա, որից 107-ը՝ ԵԱՍՄ հիմնարկի, 30-ը՝ «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի: Երկու օրվա ընթացքում շուրջ 650 մարդ է ներգրավվել, օգտագործվել է 1000 տոննա աղ ու ավազի խառնուրդ: Անդրադառնալով գործընթացին՝ Երևանի քաղաքապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ամեն ինչ արել են, որ քաղաքի ճանապարհներն ու մայթերը մնան անցանելի։ Խոսելով առկա խնդիրների մասին՝ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է դիտարկել ու ձնամաքրման գործընթացում կիրառել նորարարական լուծումներ:
Երևանում օդի աղտոտվածության մակարդակի բարձրացումը հիմնականում պայմանավորված է մթնոլորտային ինվերսիոն շերտի տատանումներով, քաղաքի աշխարհագրական դիրքով և հարևան երկրներից եկող անդրսահմանային արտանետումներով։ Երևանի քաղաքապետարանը GIS համակարգում ներդրել է օդի որակի դիտարկման և կառավարման նոր թվային գործիք: Համակարգի հիմնական նպատակն է կանխատեսել օդի որակի փոփոխությունները՝ հիմնվելով մթնոլորտային շերտերի սպասվող տատանումների վրա։ GIS հարթակի միջոցով արդեն հնարավոր կլինի նախապես տեսնել, թե որ օրերին է սպասվում ինվերսիոն շերտի տատանում, ինչը հանգեցնում է աղտոտվածության կտրուկ աճի։ Սա հնարավորություն կտա նախապես պլանավորել և կիրառել որոշակի սահմանափակումներ, որոնց շնորհիվ նվազագույնի կհասցվեն քաղաքում առաջացող արտանետումները և կմեղմվի աղտոտվածության ազդեցությունը։ Քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ տեխնոլոգիական նոր լուծումը հնարավորություն կտա քաղաքացիներին ավելի իրազեկված լինել օդի որակի մասին և ըստ այդմ պլանավորել իրենց ժամանակը դրսում՝ խուսափելով առողջական հնարավոր խնդիրներից։
Երևանի քաղաքապետարանի միասնական GIS համակարգի միջավայրում, որպես «ԲԱՑ ՏՎՅԱԼՆԵՐ» հրապարակվել է ևս 4 հարթակ, որոնք վերաբերում են Գլխավոր հատակագծին: Քաղաքացիներն այսուհետ առցանց քարտեզով կարող են տեղեկատվություն ստանալ Գլխավոր հատակագծի, տրանսպորտային ցանցի, ինժեներաերկրաբանական քարտեզի ու հուշարձանների վերաբերյալ: Հարթակները՝ հետևյալ հղմամբ.
Համայնքային դպրոցների գործունեության մշտադիտարկման և գնահատման նպատակով մշակվել է նոր գործիք: Այն փորձարկվել է այն 11 դպրոցներում, որոնք անցել են նոր կառավարման համակարգի: Գործիքը ներառում է վեց ուղղություն՝ ուսումնական արդյունավետություն, ուսուցիչների մասնագիտական զարգացում և ներգարվվածություն, կառավարման և առաջնորդության որակ, միջավայր և ենթակառուցվածներ, համայնքային ներգրավվածություն և նորարարություն, թերություններ և ռիսկեր: Դրանցից յուրաքանչյուրն ունի գնահատման իր եղանակը: Գործընթացի փորձնական մեկնարկը ցույց է տվել իր արդյունավետությունը, և գործիքը կարող է ներդրվել ու լիարժեքորեն կիրառվել:
Երևանյան 42 մանկապարտեզներում տեղադրված 1700 տեսախցիկների գործարկմամբ հնարավորություն է ստեղծվել դիտարկել նշյալ հաստատությունների հիմնական օգտագործման 706 կառուցահատվածներում: Քաղաքապետը հանձնարարել է գործընթացն սկսել համայնքային բոլոր մանկապարտեզներում:
Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) վարկային ծրագրով իրականացվող Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի առաջին փուլով 47 հանրային շենքերում իրականացվել են հորիզոնական միջոցառումներ: 41 հանրային շենքերում տեղադրվել են ֆոտովոլտային կայաններ, այդ թվում՝ 30 մսուր-մանկապարտեզում, մշակույթի 2 կենտրոնում, առողջության 9 կենտրոնում, 27 մսուր-մանկապարտեզում տեղադրվել են արևային ջրատաքացուցիչներ, 6 մսուր-մանկապարտեզում արդիականացվել են լուսատուները։
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերով նախատեսված մի քանի իրավակարգավորումների առնչությամբ հունվարի 16-ին Երևանի քաղաքապետի մասնակցությամբ ՀՀ վարչապետի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցությունից հետո առաջացել է մի քանի դրույթների նախագծերի փաթեթի լրամշակման անհրաժեշտություն, որն ընթացքում է, և ամփոփվելուց հետո վերջնականորեն համաձայնեցված տարբերակը կներկայացվի՝ ՀՀ կառավարության նիստի օրակարգ ընդգրկելու համար: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ նոր օրենքի նախագիծն էական փոփոխությունների կհանգեցնի Երևանի քաղաքապետարանի գործառույթների մեջ: Տասնամյակներով կուտակված խնդիրները, որոնք լուծելու համար չկան իրավական բավարար մեխանիզմներ, այս նախագծով լուծումներ կստանան

В работах по уборке снега в столице было задействовано в общей сложности 137 единиц техники, из которых 107 принадлежали компании «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана», а 30 — организации «Озеленение и охрана окружающей среды». В течение двух дней в работах приняли участие около 650 сотрудников, было использовано 1 000 тонн пескосоляной смеси. Подводя итоги проделанной работы, мэр Еревана прежде всего выразил благодарность всем, кто сделал всё возможное для того, чтобы дороги и тротуары города оставались проходимыми. Говоря о существующих проблемах, Тигран Авинян поручил рассмотреть и внедрить инновационные решения в процессе уборки снега.
Повышение уровня загрязнения воздуха в Ереване в основном обусловлено колебаниями атмосферного инверсионного слоя, географическим положением города и трансграничными выбросами из соседних стран. Мэрия Еревана внедрила новый цифровой инструмент в системе ГИС для мониторинга и управления качеством воздуха. Основная цель системы — прогнозирование качества воздуха на основе ожидаемых изменений в атмосфере. Инструмент позволяет заранее определять дни, когда уровень загрязнения может резко повыситься. Это поможет заблаговременно вводить определенные ограничения, направленные на минимизацию выбросов в городе и смягчение последствий для экологии. Мэр Тигран Авинян подчеркнул, что новое технологическое решение позволит гражданам в реальном времени следить за состоянием атмосферы и планировать время на открытом воздухе так, чтобы избежать рисков для здоровья.
В рамках единой системы ГИС мэрия Еревана опубликовала ещё четыре платформы, связанные с генпланом города, в формате «открытых данных». Теперь жителям столицы доступна информация о генеральном плане, транспортной сети, инженерно-геологической карте города, а также о памятниках. Платформы доступны по следующей ссылке.
Разработан новый инструмент для мониторинга и оценки эффективности работы муниципальных школ. Его уже протестировали в 11 учебных заведениях, внедривших новую систему управления. Инструмент охватывает шесть ключевых направлений: эффективность обучения, профессиональное развитие и вовлеченность учителей, качество управления и лидерства, учебная среда и инфраструктура, взаимодействие с сообществом и инновации, а также слабые места и возможные риски. Для каждого направления предусмотрена своя методика оценки. Пилотный запуск проекта подтвердил эффективность инструмента, теперь он готов к полноценному внедрению в школах.
Благодаря установке 1700 камер в 42 детских садах Еревана под наблюдением теперь находятся 706 помещений. Мэр поручил продолжить эту работу и установить системы видеонаблюдения во всех муниципальных детских садах города.
В рамках первого этапа программы по повышению энергоэффективности Еревана, реализуемой при поддержке Европейского инвестиционного банка (ЕИБ), в 47 общественных зданиях были проведены комплексные работы. В частности, на 41 объекте установлены фотоэлектрические станции: в том числе в 30 детских садах, 2 культурных центрах и 9 медицинских учреждениях. В 27 детских садах установили солнечные водонагреватели, а в 6 — полностью модернизировали систему освещения.
По результатам встречи с премьер-министром Армении, состоявшейся 16 января при участии мэра Еревана, возникла необходимость внести изменения в отдельные правовые нормы, предусмотренные Законом «О местном самоуправлении в городе Ереване» и соответствующими законопроектами. Работа над документом продолжается: после её завершения согласованная версия будет внесена в повестку дня заседания правительства Республики Армения. Мэр Тигран Авинян подчеркнул, что новый законопроект приведет к существенным изменениям в деятельности мэрии Еревана. Документ позволит решить проблемы, которые копились десятилетиями и для которых ранее не существовало эффективных правовых механизмов.