Այս շաբաթ գործակարգավարականի ընթացքում քննարկված ծրագրերը
Կայացել է Նոր Նորք վարչական շրջանի Հ.Գյուրջյան փողոցը Ա.Մյասնիկյան պողոտային միացնող մոտ 2.4 կմ երկարությամբ ճանապարհի հիմնանորոգման նախագծի մրցույթը: Չափագրումն ավարտված է: Ծրագրի իրագործումը, հետագայում նաև էստակադայի կառուցումը, զգալիորեն կբեռնաթափի Մյասնիկյան պողոտայի երթևեկությունը, ինչն էլ հնարավորություն կտա ամենածանրաբեռնված պողոտայում ևս ունենալ ավտոբուսային գծեր:
Էրեբունի վարչական շրջանի հ. 74 մանկապարտեզի նոր շենքի կառուցման աշխատանքներն ավարտական փուլում են: Նախագիծն իրականացվում է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով: Մանկապարտեզը 3 խմբանի է, ամբողջությամբ համալրված հակահրդեհային, արևային ֆոտովոլտային, օդափոխության համակարգերով: Բարեկարգվում է նաև բակային տարածքը: Ծրագիրն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտել սեպտեմբեր ամսին՝ հնարավորություն տալով շուրջ 90 երեխայի հաճախել անվտանգ ու հարմարավետ մանկապարտեզ:
Սարյան փողոցում երթևեկության կազմակերպման փոփոխությունների կատարելու նպատակով նախագծվել են երթևեկության կազմակերպման նոր սխեմաներ: Մանրամասները՝ հղմամբ:
Փոփոխությունների նպատակն է ապահովել Սարյան և Մոսկովյան փողոցներում լուսացուցային օբյեկտներով չկարգավորվող խաչմերուկներում երթևեկության անվտանգության բարձրացումը, տրանսպորտային հոսքերի անընդհատության ապահովումը, քանի որ փոփոխության շնորհիվ, միակողմ երթևեկություն սահմանելով, առնվազն կավելանա ևս մեկ երթևեկելի գոտի դեպի Բաղրամյան պողոտա, իսկ տրանսպորտային միջոցները կայանելու հնարավորությունը տնտեսվարողների համար ոչ մի բացասական ազդեցություն չի ունենա։
Ավելի քան 40 տարի անց՝ Երևանի մետրոպոլիտենի գործարկումից ի վեր, առաջին անգամ փոխվում են շարժասանդուղքները: Գործընթացն այժմ իրականացվում է «Զորավար Անդրանիկ» կայարանում: Մեկ տարվա ընթացքում չորս կայարաններում ամբողջությամբ կավարտվի ծրագիրը, մյուս 4-ում՝ «Գարեգին Նժդեհի հրապարակ», «Բարեկամություն», «Մարշալ Բաղրամյան» և «Երիտասարդական» կայարաններում աշխատանքները կիրականացվեն 2026թ.:
Հրազդանի կիրճում՝ հանրահայտ «Բիձու գյոլ» կոչվող տեղանքում, բարեկարգվել է լողավազանը, կառուցվել են հանդերձարաններ, վերանորոգվել են մարզասարքերը: Մարզական գոտին պատվել է ռետինե ծածկույթով: Նախագիծն իրականացվել է Կենտրոն վարչական շրջանի և «Eve capital»-ի գործակցությամբ:

Проведён тендер на ремонт дороги протяжённостью около 2,4 км, соединяющей улицу Гюрджяна с проспектом А. Мясникяна в административном районе Нор Норк. Обмерные работы завершены. Реализация проекта, а также строительство в будущем эстакады, значительно разгрузят транспортный поток на проспекте Мясникяна, что позволит выделить автобусные полосы даже на самых загруженных участках.
Завершается строительство нового здания детского сада № 74 в административном районе Эребуни. Работы проводятся в рамках программы повышения энергоэффективности города Еревана. Детский сад рассчитан на три группы и будет полностью оснащён системами противопожарной защиты, солнечными фотоэлектрическими установками и современными вентиляционными системами. Также ведутся работы по благоустройству дворовой территории. Завершение проекта запланировано на сентябрь, после чего около 90 детей смогут посещать безопасное и комфортное учреждение.
Разработаны новые схемы организации дорожного движения на улице Сарьяна. Подробности можно узнать по следующей ссылке.
Цель изменений — повысить безопасность движения на нерегулируемых светофорами перекрёстках улиц Сарьяна и Московяна, а также обеспечить непрерывность транспортных потоков. В результате введения одностороннего движения, в направлении проспекта Баграмяна появится как минимум одна дополнительная полоса. При этом возможность парковки транспортных средств не окажет негативного влияния на деятельность предприятий.
Впервые за более чем 40 лет эскалаторы Ереванского метрополитена будут заменены. Сейчас выполняются работы на станции метро «Зоравар Андраник». На четырёх станциях обновление планируется завершить в течение года, а на остальных четырёх — «Площадь Гарегина Нжде», «Барекамутюн (Дружба)», «Маршал Баграмян» и «Еритасардакан» — в 2026 году.
В Разданском ущелье, на известной локации «Бидзу Гёл» (в переводе — «Стариковское озеро»), был благоустроен бассейн, построены раздевалки и восстановлены уличные тренажёры. На спортивной площадке уложено резиновое покрытие. Проект реализован в сотрудничестве с административным районом Кентрон и компанией «Eve Capital».