Այս տարի գրադարանները համալրվել են ավելի քան 12.5 հազար կտոր գրականությամբ
Երևանի համայնքային գրադարանները համալրվում են նոր գրականությամբ: Այս տարի 482 անուն 12632 կտոր գիրք է ձեռք բերվել:
«Երևան քաղաքի 2023 թվականի բյուջեում «Գրադարանների համար անհրաժեշտ գույքի ձեռքբերում» ծրագրով նախատեսվել է կրկնակի՝ 40 մլն դրամ»,-նշում է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Հայ և արտասահմանյան դասական գործերի նոր հրատարակություններ, մասնագիտական ու մանկական գունեղ գրականություն, նաև ժամանակակից հեղինակների ամենապահանջված գրքերն արդեն գրադարարններում են: Գրքերն ընտրվել են՝ հաշվի առնելով ընթերցողների պահանջմունքը:
Սերնդեսերունդ, ձեռքից ձեռք փոխանցվող գրադարանային գրքերն ունեն տասնամյակների, երբեն նաև հարյուրամյա կենսագրություն: Դրանք, իհարկե, պարբերաբար վերականգնվում են: Սակայն գրադարանների զարգացման համար նոր գրքերն անհրաժեշտություն են:
Գրքային ֆոնդը թարմացվել է երևանյան հինգ հրատարակչությունների աշխատանքներով: Երևանի քաղաքապետարանը, գրադարանների համալրման գործընթացին զուգահեռ, իրականացնում է նաև գրադարանների արդիականացման համալիր ծրագիր, որը կբարելավի բնակչությանը մատուցվող գրադարանային-տեղեկատվական ծառայությունների որակը:
«Մասնավորապես, ներկայում իրականացվում են ծրագրեր՝ համայնքային գրադարանները «ԷԼԳՐԱԴ» էլեկտրոնային կառավարման համակարգում ներառելու, գրադարաններում տեղեկատվական, մշակութային, կրթական պահանջարկ ունեցող լրացուցիչ ծառայությունների մատուցման հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով»,- ասում է Ավինյանը:
Այսօր քաղաքապետարանն աշխատում է նոր ու հետաքրքիր մի շարք այլ նախագծերի շուրջ, որոնք կնպաստեն գրադարանների զարգացմանը: Քաղաքային այս յուրօրինակ անկյունները կդառնան մշակութային կարևոր խաչմերուկ:

В этом году библиотеки пополнились 12,5 тысячами книг
Муниципальные библиотеки Еревана пополняются новый литературой. В этом году приобретено 12632 единицы 482 наименований книг.
Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что в бюджете Еревана на 2023 г. запланировано удвоить количество приобретаемых книг, и с этой целью выделено около 40 миллионов драмов.
Новые издания армянской и зарубежной классической литературы, специальная литература и яркие детские издания, современные писатели: книги выбраны с учетом читательского интереса.
Новые книги являются необходимостью, так как значительная часть библиотечных книг – старые экземпляры, на протяжении лет предающиеся из поколения в поколение. Обновление книжного фонда в библиотеках стало возможным благодаря работам пяти издательств в Ереване. Помимо поплнения книжного фонда, мэрия Еревана также запустила комплексную программу модернизации библиотек с целью повышения качества услуг. Вице-мэр Авинян добавил, что в данный момент городские власти работают над внедрением системы электронного управления «Элград», чтобы обеспечить выполнение требуемых услуг.
Сегодня мэрия Еревана работает также над несколькими проектами, которые будут служить развитию библиотек. Эти особые уголки города станут важным культурным перекрестком.