Ազդարարվել է Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) Հայաստանի ազգային կոմիտեի գործունեության մեկնարկը
Հունիսի 24-ին Երևանի քաղաքապետարանում տեղի է ունեցել պաշտոնական ընդունելություն՝ նվիրված Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) Հայաստանի ազգային կոմիտեի գործունեության մեկնարկին։ Միջոցառման նպատակն էր դիվանագիտական առաքելությունների, գերատեսչական մարմինների և IUCN-ի ներկայացուցիչների ջանքերի մեկտեղումը՝ ի նպաստ Հայաստանում բնության պահպանության գործի։ Երևանի քաղաքապետարանը IUCN-ին անդամակցում է դեռևս 2025 թվականից՝ վերահաստատելով իր հանձնառությունը ոչ միայն բնությունը և կենսաբազմազանությունը պահպանելու, այլև քաղաքային կայուն զարգացման գործում։
Միջոցառման ընթացքում ներկաներին ողջունել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։ Քաղաքապետն իր խոսքում կարևորել է IUCN-ի Ազգային կոմիտեի ստեղծումը՝ բնապահպանական ոլորտում նոր նախաձեռնությունների իրագործման տեսանկյունից։ Նա վստահեցրել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր պատրաստակամությամբ շարունակելու է նպաստել ավելի կանաչ, դիմակայուն և կենսունակ քաղաքային միջավայրի ձևավորմանը։
Ելույթներով հանդես են եկել նաև Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի բնապահպանության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սիրարփի Հայկազյանը, IUCN ECARO-ի (Արևելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակ) տնօրեն Օլիվեր Ավրամոսկին, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը և FPWC-ի հիմնադիր տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։

В Армении объявлено о начале работы Национального комитета МСОП
24 июня в мэрии Еревана состоялась официальная встреча, посвящённая началу деятельности Национального комитета Международного союза охраны природы (МСОП) в Армении. Цель встречи — объединение усилий дипломатических миссий, государственных ведомств и представителей МСОП для защиты окружающей среды в республике. Мэрия Еревана является членом МСОП с 2025 года, подтверждая свою ответственность за сохранение природы и биоразнообразия, а также устойчивое развитие города.
В ходе мероприятия с приветственной речью выступил мэр Еревана Тигран Авинян, который подчеркнул важность создания Национального комитета МСОП для реализации новых экологических инициатив. Он также заверил, что мэрия Еревана продолжит активно содействовать формированию более зелёной, устойчивой и комфортной городской среды.
В рамках мероприятия также выступили исполняющая обязанности начальника управления по охране природы мэрии Еревана Сирарпи Айказян, директор Регионального отделения МСОП для Восточной Европы, Южного Кавказа и Центральной Азии (МСОП ECARO) Оливер Аврамоски, заместитель министра окружающей среды Республики Армения Арам Меймарян и основатель, исполнительный директор FPWC Рубен Хачатрян.
По завершении мероприятия был официально подписан документ «Видение и миссия» Национального комитета.