Ազնավուրի թանգարան, «Դվին» հյուրանոց, մատչելի մուտք. Քաղաքաշինական խորհուրդը հերթական նիստն է անցկացրել
Տեղի է ունեցել Երևանի քաղաքապետին կից քաղաքաշինական խորհրդի նիստը, որը վարել է Երևանի քաղաքապետ, խորհրդի նախագահ Հայկ Մարությանը: Նիստի օրակարգում ընգրկված էր հինգ հարց:
Խորհրդի անդամները մերժել են «Դվին» հյուրանոցային համալիրի ընդլայնման նախագիծը, որով առաջարկվում էր գոյություն ունեցող շենքի երկու կողմերում ունենալ նոր կառույցներ:
Խորհուրդը Կասկադի հարևանությամբ գտնվող «Ազնավուր» կենտրոնի վերակառուցման ներկայացված առաջարկի վերաբերյալ այլընտրանքային առաջարկ արեց՝ գոյություն ունեցող շենքի տեղում նույն ծավալներով նախագծել նոր շենք, որը հարմար կլինի կենտրոնի գործունեությանը և քաղաքի առանցքային հատվածին համահունչ տեսք կունենա:
Խորհրդում արդեն մեկ անգամ քննարկվելուց ու հանրային քննարկման դրվելուց հետո երկրորդ անգամ քվեարկության է դրվել և խորհրդի հավանությանն է արժանացել Աջափնյակում գտնվող Ալիխանյան եղբայրների փողոցի 6/1 հասցեում բազմաբնակարան բնակելի շենքի ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը քննարկման ընթացքում ընդգծել է, որ քաղաքային իշխանությունը սկզբունք է որդեգրել՝ բազմաբնակարան շենքերի` նոր հաստատվող նախագծերում պարտադիր պահանջ դարձնել բնակարանների առնվազն 70-80 տոկոսի չափով ստորգետնյա կայանատեղիների առկայությունը, ինչից ելնելով 12 հարկայնությամբ շենքի առաջադրանքում կկատարվեն համապատասխան փոփոխություններ և կավելացվի ավտոկայանատեղիների քանակը:
Խորհուրդը հավանություն է տվել նաև Շենգավիթում Գ. Նժդեհի փողոցի 15/1 հասցեում բազմաբնակարան բնակելի շենքի նախագծման թույլտվության (ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքի) տրամադրման առաջարկին: Շենքն առաջարկված 13-ի փոխարեն կունենա 9 հարկ: Կառուցապատողը պարտավորվել է բարեկարգել և հարմարավետ միջավայր ստեղծել բակային տարածքում, որը կծառայի նաև հարակից շենքերի բնակիչներին:
Երևանի քաղաքապետարանի գլխավոր մասնաշենքի ճակատային մուտքը հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար հարմարեցնելու հարցի քննարկման արդյունքում որոշվեց, որ առաջիկայում ճարտարապետները կմշակեն համատեղ նոր առաջարկ:

Музей Азнавура, гостиница «Двин», доступные входы: градостроительный комитет провел очередное совещание
15.06.2020
Состоялось очередное совещание градостроительного совета при мэре Еревана. Совещание провел председатель совета Айк Марутян. На повестке дня совещания было 5 вопросов.
Члены совета отклонили проект по расширению территории гостиничного комплекса «Двин», предполагающего строительство новых конструкций с обоих сторон здания.
В связи с предложением о реконструкции центра «Азнавур», расположенного рядом с комплексом «Каскад», было сделано альтернативное предложение: спроектировать новое здание того же объема на том же месте, которое будет максимально соответствовать деятельности центра и будет выглядеть более гармонично на данной территории.
Совет также одобрил проект предоставления разрешения на строительство многоквартирного здания по адресу ул. Братьев Алиханян 6/1. В ходе обсуждения мэр Айк Марутян подчеркнул, что городские власти следуют принципу предоставления разрешения на строительство многоквартирных жилых домов только в том случае, если здания имеют подземный паркинг для хотя бы 70-80% квартир. Следовательно, в архитектурно-плановом задании 12-этажного здания будут сделаны соответствующие изменения и будет увеличено число парковочных мест.
Совет также одобрил проект разрешения на строительство многоквартирного жилого здания по адресу ул. Г.Нжде в районе Шенгавит. Вместо предлагаемых 13 этажей здание будет иметь 9 этажей. Застройщик обязуется также благоустроить дворовую территорию, создав комфортную атмосферу для жильцов и других прилегающих зданий.
Был также обсужден вопрос, касающийся обеспечения доступа для людей с проблемами опорно-двигательного аппарата у главного входа в административное здание мэрии, в результате чего было решено, что архитекторы представят новое совместное решение.