Ճանաչողական շրջայցեր՝ երևանաբնակ սիրիահայ աշակերտների համար
Շարունակվում են Երևանի քաղաքապետարանի տարաբնույթ ծրագրերը՝ ուղղված սիրիահայ ընտանիքներն աջակցությանն ու ինտեգրմանը մայրաքաղաքի առօրյային։
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչությունը ճանաչողական շրջայցեր է կազմակերպում սիրիահայ աշակերտների համար։ Երևանի հիմնական դպրոցներում սովորող շուրջ 500 սիրիահայ աշակերտներ պարբերաբար այցելում են թանգարաններ, թատրոններ, մշակութային այլ հաստատություններ, ինչպես նաև տարբեր դպրոցներ, որտեղ ծանոթանում են հասակակից երևանցիների հետ՝ ընդլայնելով իրենց շրջապատը։
«Սիրիահայ հազարավոր ընտանիքներ հաստատվել են հայրենիքում, և մեր խնդիրն է, նրանց հյուրընկալելուց բացի, նաև ինտեգրել հասարակությանը։ Այդպիսով, բազմաթիվ են նաև դպրոցահասակներին ուղղված նման նախաձեռնությունները։ Երևանաբնակ սիրիահայ երեխաները, որոնց թվում նաև արաբախոս 7 աշակերտները, տարեսկզբից մասնակցում են կրթամշակութային տարբեր միջոցառումների, ինչպես օրինակ Թումանյանական ամսվան, այս օրերին նաև Համո Սահյանի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, ընդ որում՝ մասնակցում են ոչ միայն որպես ունկնդիրներ, այլ նաև ներգրավվում են ներկայացումներում և այլն: Այդպիսով նաև այս կերպ են նրանք յուրացնում արևելահայ գրականությունը, պատմությունը։ Սիրիահայ աշակերտները մի քանի խմբերով այցելել են նաև Երևան քաղաքի պատմության թանգարան, ծանոթացել մայրաքաղաքի հիմնադրման ու զարգացման պատմությանը։ Նման նախաձեռնություններ Երևանի քաղաքապետարանը ծրագրել է իրականացնել ողջ տարվա ընթացքում»,- նշել է Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը։

Мэрия Еревана организовывает ознакомительные прогулки для детей сирийских армян, проживающих в Ереване
По поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна управленние общего образования мэрии организовывает ознакомительные прогулки для армянских школьников из Сирии. Ученики регулярно посещают музеи, театры, другие культурные учреждения, а также другие ереванские школы, где они общаются со своими сверстниками.
“Тысячи армянских семей из Сирии обосновались на родине, и наша задача интегрировать их в общество. Армянские дети из Сирии, живущие в Ереване, в том числе 7 арабоязычных школьников, с начала года участвуют в различных образовательно-культурных мероприятиях. Таким образом, они учат восточно-армянскую литературу, историю. Армянские ученики из Сирии посетили также музей истории города Ереван, ознакомились с историей создания и развития столицы. Подобные инициативы мэрия Еревана планирует реализовывать в течение всего года”,- отметила начальник управления общего образования мэрии Еревана Гаяне Согомонян.