Դարձիր կամավոր, փրկիր կյանքեր
Երևանի քաղաքապետարանի և «ՀԵՆԱՐ» հիմնադրամի ջանքերով Երևանում ներդրվել է մի ծրագիր, որն ուղղված է հանրային առողջապահության բարձրացմանը: Ծրագրի շրջանակում վերապատրաստված կամավորների և շտապօգնության աշխատակիցների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ մայրաքաղաքի կենտրոնում տեղադրված դեֆիբրիլյատորների օգնությամբ սրտանոթային խնդիրներ ունեցող քաղաքացիներին ցուցաբերվելու է առաջին բուժօգնություն՝ մինչև կժամանի շտապօգնությունը: Դեֆիբրիլյատորները տեղադրված են փողոցներում, այգիներում և հանրային տարածքներում,  միջազգային ստանդարտներին համապատասխան՝ առավելագույնը 300 մետր հեռավորությամբ։
Տեղադրման տրամաբանությունը հիմնված է միջազգային փորձի վրա, որը թույլ է տալիս կամավորներին մինչև 6 րոպեում  հասնել դեպքի վայր՝ բարձրացնելով սրտի կանգի դեպքերում փրկվելու հավանականությունը։

Стань волонтером, спасай жизни
Благодаря усилиям мэрии Еревана и фонда «ЭНАР» в Ереване реализована программа, направленная на улучшение здравоохранения населения. В рамках этой инициативы, благодаря совместной работе подготовленных волонтеров и сотрудников скорой помощи, добровольцы смогут оказывать первую медицинскую помощь людям с сердечно-сосудистыми заболеваниями до приезда скорой помощи, используя дефибрилляторы, установленные в центре города. Дефибрилляторы размещены на улицах, в парках и общественных местах в соответствии с международными стандартами, на расстоянии не более 300 метров друг от друга.
Принципы установки оборудования основаны на международном опыте, который позволяет волонтёрам прибывать на место происшествия в течение 6 минут, что значительно повышает вероятность выживания при остановке сердца.