Երևանը գործուն քայլեր է ձեռնարկում Երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտը լավարկելու նպատակով
Հոկտեմբերի 5-ից 10-ը անցկացվող Երեխաների նկատմամբ բռնության և անտեսման կանխարգելման միջազգային կազմակերպության (ISPCAN) կողմից կազմակերպված միջազգային կոնգրեսին և «Rise Up» խորագրով համաժողովին մասնակցելու նպատակով Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության պետի պաշտոնակատար Գևորգ Ղարիբյանը գտնվում էր Վիլնյուսում:
Համաժողովի ընթացքում Գևորգ Ղարիբյանը հանդես է եկել զեկույցով՝ անդրադառնալով սոցիալական ծառայությունների աշխատուժը որպես երեխաների պաշտպանության համակարգերի կարևորագույն հենասյուն հզորացնելուն, ֆինանսավորելուն և ընդլայնելուն, Երեխաների պաշտպանության համակարգի բարեփոխմանը Հայաստանում ու Երևանի փորձին:
Այցի ընթացքում Երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության պետի պաշտոնակատարը մասնակցել է նաև մի շարք պաշտոնական հանդիպումների՝ միտված երեխաների պաշտպանության և սոցիալական ծառայությունների ոլորտում Երևանի և Վիլնյուսի միջև մասնագիտական համագործակցության ընդլայնմանը։
Վիլնյուսի փոխքաղաքապետ Սիմոնա Բիելիունեի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է եղել Երևանի և Վիլնյուսի միջև գործակցության հնարավոր ոլորտներին՝ երեխաների պաշտպանության ոլորտում փորձի փոխանակման և ծրագրային համագործակցության շրջանակներում:
Վիլնյուսի քաղաքային սոցիալական ծառայությունների կենտրոնի փոխտնօրեն Տոմա Միկելկևիչուտեի հետ հանդիպման ընթացքում էլ կողմերը քննարկել են սոցիալական ծառայությունների կազմակերպման արդյունավետ մեխանիզմները, փորձի փոխանակման հնարավորությունները, ինչպես նաև նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փոխադարձ այցեր կազմակերպելու և համատեղ ծրագրեր մշակելու վերաբերյալ:
«Քիբլ» կրթական և խնամքի կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ձևաչափերը երեխաների խնամքի կազմակերպման, գիտելիքների և փորձի փոխանակման նպատակով։
«ISPCAN» կազմակերպության ներկայացուցիչ Պրագատի Թումալայի կողմից վարչության պետին շնորհվել է անժամկետ անդամակցություն՝ երեխաների պաշտպանության ոլորտում ներդրված ավանդի համար:
Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ Երևանի քաղաքապետարանը, ի դեմս աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության, ընդգրկելու «ISPCAN»-ի գործընկեր կառույցների ցանկում: «ISPCAN»-ը պատրաստակամություն է հայտնել տրամադրել երեխաների խնամքի կազմակերպման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու մեթոդաբանություն:
Առաջարկվել է Երևանի քաղաքապետարանի փորձը հրապարակել «ISPCAN»-ի “Child Protection and Practice” գիտական ամսագրում:

Ереван предпринимает активные шаги по совершенствованию системы защиты прав детей
Исполняющий обязанности начальника Управления по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана Геворг Гарибян с 5 по 10 октября находился с рабочим визитом в Вильнюсе, где принял участие в международном конгрессе и конференции «Rise Up», организованных Международным обществом по предотвращению жестокого обращения с детьми и пренебрежения их нуждами (ISPCAN).
В рамках мероприятия Геворг Гарибян выступил с докладом, в котором затронул вопросы укрепления, финансирования и развития профессионального потенциала социальных служб как одного из ключевых элементов системы защиты детей. Особое внимание он уделил развитию системы защиты детей в Армении и опыту мэрии Еревана.
В ходе визита исполняющий обязанности начальника управления принял участие в ряде официальных встреч с целью укрепления и расширения сотрудничества между Ереваном и Вильнюсом в сфере социальной защиты и защиты прав детей.
На встрече с вице-мэром Вильнюса Симоной Белюне обсуждались перспективные направления сотрудничества, обмен опытом и реализация совместных инициатив в области защиты прав детей.
В рамках встречи с заместителем директора Вильнюсского городского центра социального обслуживания Томой Микелькявичюте стороны обсудили эффективные подходы к организации социальных услуг, обмен опытом и знаниями, а также достигли предварительной договорённости о проведении взаимных визитов и реализации совместных проектов.
Отдельная встреча прошла с представителями образовательного центра «Kibble», в ходе которой обсуждались возможные направления сотрудничества в сфере организации ухода за детьми, а также обмен знаниями и опытом.
За вклад в развитие системы защиты прав детей Геворг Гарибян был удостоен пожизненного членства ISPCAN. Церемонию награждения провела представитель общества Прагати Тумала. Общество также выразило готовность включить Управление по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана в число партнёрских организаций и предоставить методическую поддержку, в том числе по вопросам мониторинга качества ухода за детьми.
Кроме того, ISPCAN предложило опубликовать опыт мэрии Еревана в научном журнале «Child Protection and Practice» («Защита детей и практика»).