Երևանը հռչակվել է Եվրոպական ուսանողական մայրաքաղաք
Երևանի քաղաքապետարանի ճեմասրահում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է Երևանը 2015 թվականի Եվրոպական ուսանողական մայրաքաղաք հռչակվելու շրջանակում Երևան ժամանած Եվրոպական ուսանողական միության պատվիրակներին, նաև Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի անդամներին: Ողջունելով ներկաներին և շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիային՝ Երևանը Եվրոպական ուսանողական մայրաքաղաք ճանաչելու հարցում ունեցած ներդրման ու նաև այս հանդիպումը նախաձեռնելու համար, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ Եվրոպական ուսանողական մայրաքաղաք ճանաչվելը որքան պատվաբեր, նույնքան էլ պատասխանատու պարտավորություն է:
«Անշուշտ, պատվաբեր է լինել այս տարվա Եվրոպական ուսանողական մայրաքաղաքը, ինչը, թերևս, նաև օրինաչափ է, քանզի ուսանողներին և ընդհանրապես երիտասարդությանն առնչվող հարցերը միշտ եղել են Երևանի քաղաքապետարանի ուշադրության կենտրոնում, իսկ երիտասարդների հետ տարվող աշխատանքներն էլ՝ դիտվել մեր առաջնահերթությունների շարքում»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Առանձնակի կարևորելով երիտասարդության ակտիվ մասնակցությունը քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում իրականացվող ծրագրերին` Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը մշտապես պատրաստակամ է լսելու և քննարկելու մայրաքաղաքի զարգացմանն ուղղված երիտասարդների կառուցողական առաջարկները:
«Երևանի քաղաքապետին կից գործող երիտասարդների խորհուրդը, որի ակտիվ անդամներից է նաև Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիան, իր անմիջական ու կարևոր մասնակցությունն ունի մայրաքաղաքում իրականացվող բոլոր ծրագրերում, որոնց մի մասն, ի դեպ, հենց երիտասարդության կողմից արված առաջարկությունների հիման վրա է կազմվում: Երևանի քաղաքապետարանում այսօր հարյուրավոր երիտասարդներ են աշխատում, ովքեր իրենց կարևոր ներդրումն ունեն մեր քաղաքի զարգացման պատասխանատու գործում: Ասում են «երիտասարդ ժամանակ մենք սովորում ենք, իսկ տարիների ընթացքում` հասկանում»: Այժմ ձեր կյանքի լավագույն ժամանակներն են՝ սովորելու, գիտելիքի և փորձի պաշար կուտակելու համար: Դուք իրապես մարդկության և քաղաքակրթության շարժիչ ուժն եք, նաև ապագայի հույսն ու երաշխիքը: Քաջառողջություն, անսպառ ուժ ու եռանդ եմ մաղթում ձեզ, նաև հաջողություն՝ ձեր բոլոր նախաձեռնություններում: Համոզված եմ, որ երևանյան հանդիպումը դրական շատ նոր լիցքեր կհաղորդի բոլորիդ ու դուք կսիրեք մեր 2797-ամյա քաղաքը, որն այս տարի դարձավ նաև ձեր մայրաքաղաքը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Եվրոպական ուսանողական միության նախագահ Էլիզաբեթ Գեհրկեն էլ, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ հյուրընկալության համար, նկատել է, որ Հայաստանի մայրաքաղաքն իսկապես երիտասարդության շնչով առլեցուն քաղաք է, և համոզմունք է հայտնել, որ Երևանը պատվով կկրի Եվրոպական ուսանողական մայրաքաղաքի կոչումը:
«Թեև կարճ ժամանակ է, ինչ Երևանում եմ, սակայն արդեն հասցրել եմ հիանալ ինչպես մայրաքաղաքի, այնպես էլ բնակիչների ջերմությամբ ու հյուրընկալությամբ: Վստահ եմ, որ 2015 թվականի Եվրոպական ուսանողական մայրաքաղաք հռչակվելու շրջանակում կազմակերպվող բոլոր միջոցառումներն ուրույն հնարավորություն կընձեռեն էլ ավելի խորությամբ ուսումնասիրել փոխադարձ փորձն ու նախանշել դրանց փոխանակման արդյունավետ եղանակները», - նշել է Էլիզաբեթ Գեհրկեն՝ հավելելով, որ 1982թ.-ին հիմնադրված Եվրոպական ուսանողական միությունը ներկայացնում է եվրոպական 39 երկրների 47 ազգային ուսանողական միություններ:
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիան (ՀՈւԱԱ) 2013թ.-ի նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 2-ը Զագրեբում (Խորվաթիա) ընթացող Եվրոպական ուսանողական միության 65-րդ կառավարման խորհրդին հայտ էր ներկայացրել 2015թ.-ին հյուրընկալել Եվրոպական ուսանողական ամենահեղինակավոր կազմակերպությանը: 2015թ.-ի ԵՈւՄ գարնանային նստաշրջանի հյուրընկալման համար պայքարում էին Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիան (Հայաստան) և Իսրայելի ազգային ուսանողական միությունը (Իսրայել): Փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքում ընտրվեց Երևանը և այդպիսով հռչակվեց նաև 2015թ. Եվրոպական ուսանողական մայրաքաղաք:
Միջոցառման շրջանակում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մտերմիկ մթնոլորտում շփվել է հյուրերի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով մշտական աջակցության համար՝ Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Ալեքսանյանն էլ իր հերթին ուսանողների անունից մեկ անգամ ևս վստահեցրել է, որ պատրաստակամ են աշխուժացնել փոխգործակցությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ՝ հատկանշելով, որ ի դեմս Տարոն Մարգարյանի՝ ունեն երիտասարդության ներուժն իրապես գնահատող և գործնական ծրագրեր կյանքի կոչելու պատրաստակամ քաղաքապետ:

Ереван провозглашен Европейской студенческой столицей
В фойе мэрии Еревана мэр Тарон Маргарян принял делегатов Европейского студенческого союза, прибывших в столицу по случаю провозглашения Еревана Европейской студенческой столицей, а также членов Национальной студенческой ассоциации Армении.
Поприветствовав присутствующих и выразив благодарность Национальной студенческой ассоциации Армении за вклад в дело провозглашения Еревана Европейской студенческой столицей и за организацию этой встречи, мэр Тарон Маргарян отметил, что провозглашение европейской столицей высшей школы обязанность как почетная, так и ответственная.
«Безусловно, для нас честь быть Европейской студенческой столицей, и это пожалуй естественно, поскольку вопросы студентов и молодежи всегда были в центре внимания мэрии Еревана»,-подчеркнул мэр.
Подчеркнув особую важность активного участия молодежи в реализуемых программах разных сфер городского хозяйства, Тарон Маргарян подчеркнул, что мэрия Еревана всегда готова выслушать и обсудить конструктивные предложения молодежи, направленные на развитие столицы.
«Совет по делам молодежи при мэрии Еревана, активным членом которого является армянская национальная студенческая ассоциация, имеет свое непосредственное и важное участие в программах, реализуемых в столице, одна часть которых составляется на основе их предложений. В мэрии Еревана сегодня работают сотни молодых людей, которые имеют свой важный вклад в развитие нашего города. Говорят «в молодости мы учимся, в старости понимаем». Сейчас лучшее время вашей жизни для обучения, для накопления знаний и опыта. Вы действительно движущая сила человечества и цивилизации, а также надежда и гарант будущего. Желаю вам крепкого здоровья, неиссякаемой силы и энергии, а также удачи во всех ваших начинаниях. Уверен, что встреча в Ереване даст вам много положительных импульсов и вы полюбите наш 2797-летний город, который в этом году стал также и вашей столицей»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Председатель Европейского союза студентов Элизабет Герке в свою очередь поблагодарив за теплый прием отметила, что столица Армении действительно полна молодежным духом и выразила уверенность, что Ереван с честью будет носить звание европейской студенческой столицы.
« Хотя нахожусь в Ереване недолго, но уже успела восхититься теплотой и гостеприимством столицы и их жителей. Уверена, что организуемые в рамках провозглашения Еревана европейской столицей высшей школы мероприятия предоставят возможность изучить взаимный опыт и наметить пути его эффективного обмена»,- отметила Элизабет Герке, добавив, что созданный в 1982 году Европейский союз студентов объединяет 47 национальных студенческих союзов из 39 стран.
В рамках мероприятия мэр Тарон Маргарян в теплой атмосфере пообщался с гостями. Поблагодарив за постоянную поддержку, председатель Национальной студенческой ассоциации Армении Армен Аслексанян в свою очередь от имени студентов еще раз заверил, что  готовы активизировать сотрудничество с мэрией Еревана, отметив, что мэр Тарона Маргаряна действительно ценит потенциал молодёжи.
Стоит отметить, что национальная студенческая ассоциация Армении с 26-го ноября по 2-ое декабря представила заявку 65-ому совету управления Европейского студенческого союза в Загребе (Хорватия) на провозглашение Еревана европейской столицей высшей школы.  За право провести у себя в 2015 году весеннюю сессию ЕСС (Европейский союз студентов) боролись Национальная студенческая ассоциация Армении и Национальный студенческий союз Израиля.