Երևանի ավագանին սկսեց 5-րդ նստաշրջանի աշխատանքները
Երևանի վարչական տարածքում գտնվող, ավարտական ակտ չստացած բազմաբնակարան շենքերի նկատմամբ հաշվարկված անշարժ գույքի հարկի գծով սահմանվել է 2023թ.-ից մինչև 2025թ. ներառյալ հաշվարկված և չվճարված անշարժ գույքի հարկի նվազեցման արտոնություն: Միևնույն ժամանակ՝ ավագանու որոշմամբ նշված շենքերի կառուցապատողներն ազատվել են նույն ժամանակահատվածի համար սահմանված կարգով հաշվարկված և չվճարված տույժերից:
Որոշման հիմքում հաշվի են առնվել կառուցապատման շուկայում խորացող խնդիրները, որոնք լուրջ մարտահրավերներ են ստեղծում ներդրումային ծրագրերի իրականացման գործընթացում, սնանկությունների և ձախողումների առավել ռիսկայնությունը, ինչպես նաև հազարավոր ընտանիքների իրենց խոստացված բնակարանները ստանալու կարևորությունը: Մանրամասները՝ հղմամբ
Սահմանված ժամկետներում շինարարությունն ավարտելը բխում է համայնքի և պետության շահերից, շինարարության օբյեկտների և դրանց հարակից տարածքների բնակչության իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանությունից: Գործող օրենսդրությամբ նախատեսված են ընթացակարգեր և օրենսդրական մեխանիզմներ՝ լծակներ, որոնք ուղղված են կառուցապատողների կողմից շինարարությունը սահմանված ժամկետում ավարտին հասցնելուն: Գործնականում տարբեր սուբյեկտիվ և օբյեկտիվ պատճառներով պայմանավորված՝ ավարտական ակտի տրամադրումը հնարավոր չի լինում ապահովել սահմանված ժամկետներում, ինչը կառուցապատողների համար առաջացնում է բացասական հետևանքներ՝ նոր տուրքերի վճարում, տուգանքներ և այլն: Հաշվի առնելով առաջացող խնդիրները՝ Երևանի ավագանու որոշմամբ սահմանվել է արտոնություն՝ 2025թ.  տեղական տուրքի դրույքաչափի նկատմամբ զրոյական դրույքաչափի կիրառմամբ: Արտոնությունը կկիրառվի այն դեպքում, եթե դիմումատուն, իրավաբանական անձի դեպքում՝ նաև գործադիրի ղեկավարը, թույլտվության ժամկետի օրվա դրությամբ Երևան համայնքի հանդեպ չունի ժամկետանց դրամական պարտավորություններ, և կա ավարտված շինարարական օբյեկտն ընդունող հանձնաժողովի անդամների առնվազն կեսի ստորագրությունը: Մանրամասները՝ հղմամբ.

Совет старейшин Еревана начал пятую сессию
Совет старейшин Еревана принял решение, в соответствии с которым устанавливаются налоговые льготы для многоквартирных жилых домов, расположенных на административной территории города и не получивших акт о завершении строительства в период с 2023 по 2025 год включительно. Решением предусмотрено снижение суммы начисленного, но не уплаченного налога на недвижимое имущество. Кроме того, застройщики указанных домов освобождаются от штрафов, начисленных и не уплаченных в установленном порядке за тот же период.
Принятые меры направлены на смягчение последствий кризисной ситуации в строительном секторе. В условиях срыва сроков реализации инвестиционных проектов и роста рисков банкротства особенно важно исполнить обязательства перед гражданами, ожидающими предоставления своих квартир.
Своевременное завершение строительства отвечает интересам общины и государства, а также обеспечивает защиту прав жителей как будущих домов, так и прилегающих территорий. Действующее законодательство предусматривает правовые механизмы, обязывающие застройщиков завершать проекты в установленные сроки. Однако на практике по разным объективным и субъективным причинам получение акта выполненных работ в срок оказывается невозможным, что может привести к дополнительным проблемам для застройщиков, включая уплату новых сборов и штрафов.
Учитывая сложившиеся обстоятельства, решением Совета старейшин на 2025 год установлена льгота в виде нулевой ставки местной пошлины. Она будет применяться при выполнении следующих условий: отсутствие просроченных финансовых обязательств перед общиной Еревана на дату окончания срока действия разрешения (в случае юридических лиц — также у руководителя исполнительного органа), а также наличие подписей не менее половины членов комиссии, принимающей объект в эксплуатацию.