Երևանի ավագանին տրանսպորտի ուղեվարձի արտոնություններ է սահմանել որոշ խմբերի համար
Երևանի հասարակական տրանսպորտից օգտվող սոցիալական որոշ խմբեր կօգտվեն ուղեվարձի արտոնությունից: Երևանի ավագանին հերթական նիստում հավանություն է տվել արտոնությունների փաթեթին: Դրանք վերաբերում են ամսական, եռամսյակային, տարեկան և 10 ուղևորություններով տոմսային փաթեթներին, փոփոխվող սակագնի պայմաններում վերաբերում են հանրության այն խմբերին, որոնք իրապես դրա կարիքն են զգում կամ ունեն համապատասխան վաստակ Հայաստանի առաջ։ Մասնավորապես.
1.Երևանի հիմնական և ավագ դպրոցներում սովորող աշակերտների համար սահմանվել է 20%,
2.Երևանի քոլեջների, ուսումնարանների և ԲՈՒՀ-երի ուսանողների (անկախ հաշվառման վայրից) համար՝ 15%,
3.Երևանում հաշվառված 63 տարին լրացած կենսաթոշակառուների համար՝ 30%,
4.Երևանում հաշվառված անապահովության նպաստառուների համար՝ 20%,
5.ֆունկցիոնալության խորը և ծանր աստիճանի սահմանափակում ունեցող անձինք ու Երևանում հաշվառված ծնողազուրկ աշակերտները և ուսանողները, ինչպես նաև Երևանի պատվավոր քաղաքացիները, Երևանում հաշվառված 4 և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող ծնողները կերթևեկեն անվճար:
Արտոնությունների նշված փաթեթից կօգտվի շուրջ 550 հազար քաղաքացի:
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ, անկախ հաշվառման վայրից, անվճար երթևեկելու հնարավորությունից կօգտվեն նաև Արցախյան կամ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների ընթացքում զոհված կամ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս անհայտ կորած կամ անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված անձանց ընտանիքի անդամները՝ այրին, անչափահաս երեխաները, ծնողները: Նշված խմբի անդամ է շուրջ 13500 շահառու:
Երևանի 100-ամյա բնակիչներին քաղաքային բյուջեից 1,000,000 ՀՀ դրամի չափով դրամական աջակցություն կցուցաբերվի: Վերլուծելով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության տրամադրած տեղեկատվությունը՝ 2018-2023թթ․ ընթացքում 100-ամյակը նշել է Երևանի 177 բնակիչ, ինչը տարեկան կտրվածքով կազմում է մինչև 30 բնակիչ։
Երևանի 2024թ. բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ անկախ աուդիտ անցկացնելու նպատակով կներգրավվի աուդիտորական ծառայություն։

Совет старейшин Еревана установил льготы на пользование транспортом для некоторых групп населения
Некоторые социальные группы, пользующиеся общественным транспортом Еревана, получат льготы на проезд. На очередном заседании Совет старейшин Еревана утвердил пакет льгот. Речь идет о месячных, квартальных, годовых билетных пакетов а также и билетов на 10 направлений; при условии подлежащего изменению тарифа речь идет о тех слоях населения, которые действительно в этом нуждаются или имеют соответствующие заслуги перед Арменией. В частности:
1. 20% скидка установлена для учащихся начальных и средних школ Еревана.
2. Для студентов колледжей, училищ и университетов Еревана (независимо от места регистрации)- 15%,
3. 30% для пенсионеров старше 63 лет, зарегистрированных в Ереване.
4. 20% для социально необеспеченных лиц, зарегистрированных в Ереване.
5. Бесплатный проезд предусматривается для зарегистрированных в Ереване лиц с тяжелыми функциональными ограничениями, учащихся и студентов-сирот, а также для почетных граждан Еревана, родителей, имеющих 4 и более несовершеннолетних детей.
Указанным пакетом льгот смогут воспользоваться около 550 тысяч граждан.
Согласно другому решению Совета старейшин, независимо от места регистрации, члены семей лиц, погибших в ходе боевых действий по обороне Арцаха или Республики Армения, либо пропавших без вести или объявленных умершими при исполнении служебного долга - вдовы, несовершеннолетние дети, родители также получат возможность бесплатного проезда. Данная группа охватывает около 13500 человек.
Ереванцы, которым исполнилось 100 лет, получат финансовую поддержку в размере 1 000 000 драмов из городского бюджета. Анализ информации, предоставленной Министерством труда и социальных вопросов РА, полазал, что за период с 2018-го по 2023- гг. 177 ереванцев отметили 100-летие, что составляет до 30 жителей ежегодно.
С целью проведения независимого аудита годового отчета об исполнении бюджета Еревана 2024 г. будет привлечена аудиторская служба.