Երևանի և Իլ դը Ֆրանսի համագործակցությունը շարունակվում է
Մայիսի 20-ին Երևանի փոխքաղաքապետ Սարգիս Մադաթյանն ընդունել է Փարիզի Իլ դը Ֆրանս շրջանային խորհրդի` միջազգային և ապակենտրոնացված համագործակցության հարցերով փոխնախագահ Ստեֆան Բոդեի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առաջիկայում կայանալիք «Երևանի քաղաքային զարգացման ծրագրի» եզրափակիչ համաժողովին միտված, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք առանցքային հարցեր:
Երկուստեք կարևորվել է Երևանի և Իլ դը Ֆրանս շրջանի փոխգործակցությունը քաղաքային տնտեսության զարգացման գործում: 15-ամյա համագործակցության ընթացքում իրագործվել են քաղաքաշինության, բնապահպանության և տրանսպորտի ոլորտներին վերաբերող արդյունավետ ծրագրեր: Մեծապես կարևորվել է 2022 թվականին մեկնարկած «Երևանի քաղաքային փոփոխությունների ծրագիրը», որն էապես նպաստել է թափոնների կառավարման, տրանսպորտի և քաղաքային նախագծման ոլորտներում նոր լուծումների կիրառմանը: Մասնավորապես, մշակվել են երթևեկությունը կազմակերպելու նոր նախագծեր, իսկ քաղաքաշինության ոլորտում ներդրվել է մի գործիքակազմ, որը կարևոր նշանակություն ունի քաղաքաշինական որոշումներ կայացնելիս։ Բացի այդ, թափոնների մշակման բնագավառում անցում է կատարվել կառավարման ժամանակակից եղանակների ներդրմանը։
Կողմերը պատրաստակամ են ընդլայնելու համագործակցությունը և համատեղ ծրագրերի իրագործումը նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում:

Сотрудничество Еревана и Иль-де-Франс продолжается
20 мая вице-мэр Еревана Саргис Мадатян принял делегацию, которую возглавил вице-президент регионального совета Иль-де-Франс по вопросам международного и децентрализованного сотрудничества Стефан Боде. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся конференции «Программа развития города Еревана», а также перспективы дальнейшего двустороннего взаимодействия.
Собеседники подчеркнули важность сотрудничества между Ереваном и регионом Иль-де-Франс в сфере развития городского хозяйства. За 15 лет взаимодействия были реализованы эффективные программы в области градостроительства, охраны окружающей среды и транспорта.
Особое внимание участники встречи уделили «Программе городских преобразований Еревана» (Yerevan Urban Change Program), запущенной в 2022 году. Было отмечено, что программа способствовала внедрению современных решений в сферах управления отходами, транспорта и городского планирования. В частности, разработаны новые проекты по организации дорожного движения, а также внедрены инструменты, имеющие важное значение для принятия градостроительных решений. Кроме того, в сфере обращения с отходами сейчас идет активный переход к современным методам управления и переработки.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность расширять партнёрство и реализовывать новые совместные проекты в других сферах, представляющих взаимный интерес.