Երևանի և Ստեփանակերտի քաղաքապետերը ստորագրել են 2021-2023թթ. համագործակցության ծրագիրը
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդունել է պաշտոնական այցով մայիսի 29-ից Երևանում գտնվող Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանին: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանի ուղեկցությամբ Ստեփանակերտի պատվիրակության անդամներն այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, ծաղկեպսակ դրել և ծաղիկներ խոնարհել զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին, ինչպես նաև Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության ժամանակ անձնվիրաբար զոհված հերոսների շիրիմներին:
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած պաշտոնական հանդիպման ժամանակ Երևանի և Ստեփանակերտի քաղաքապետարանների միջև ստորագրվել է 2021-2023 թթ. համագործակցության ծրագիր: Փաստաթուղթը ստորագրել են հայկական երկու պետությունների մայրաքաղաքների ղեկավարները: Այն հնարավորություն կտա փոխգործակցություն ծավալել քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
«Երևանն ու Ստեփանակերտը մշտապես համագործակցել են տարբեր բնագավառներում, և մենք ունեինք ծրագիր, որով շարժվում էինք առաջ: Ցավոք սրտի, եղավ պատերազմը և մեր ծրագրերը փոխվեցին: Հիմա շատ կարևոր է հետպատերազմյան իրավիճակում Ստեփանակերտի վերականգնումն ու մուտքը բնականոն կյանք: Երևանը մշտապես եղել է, կա և կլինի Ստեփանակերտի կողքին, մանավանդ այս դժվարին օրերին: Ստորագրված փաստաթուղթը փաստացի մեր առաջիկա տարիների համագործակցության ծրագրին է, դրանում տեղ են գտել երկու քաղաքների ավագանիների և ստորաբաժանումների ղեկավարների առաջարկները: Կսկսենք այսօր, կշարունակենք առաջիկա տարիներին և պե՛տք է վերականգնենք Ստեփանակերտը», - ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
«Պատերազմի դժվարին օրերին մենք միշտ ենք զգացել Երևանի աջակցությունը: Տեղյակ եք, որ ֆինանսական զգալի օգնություն է մեզ տրամադրվել և, օգտվելով առիթից, շնորհակալություն եմ հայտնում Երևանի քաղաքապետին ու ավագանու անդամներին՝ նման որոշման համար: Այդ միջոցները տրամադրվել են ինչպես քաղաքի բնակիչներին, այնպես էլ ուղղվել են Ստեփանակերտի վերականգնմանը: Երկու քաղաքների միջև կնքված պայմանագրի նպատակը ևս համատեղ ջանքերով հայկական երկրորդ մայրաքաղաքի վերականգնումն է»,- նշել է Դավիթ Սարգսյանը:
Որպես «Երևան-Ստեփանակերտ» թարմացված համագործակցության ծրագրերի մեկնարկ՝ մայիսի 30-ին Հանրապետության հրապարակին հարող Խաչքարերի պուրակում բացվել է «Արցախի բարիքներ» ցուցահանդես-տոնավաճառը: Արցախյան շուրջ 30 ընկերությունների արտադրանքին ու ծառայություններին ծանոթացել են նաև Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը: Երկու քաղաքապետերը շրջել են տաղավարներում, զրուցել ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Այցելուները հնարավորություն ունեին համտեսելու, ինչպես նաև գնելու արցախյան սննդամթերք, խմիչք: Առանձին տաղավարներով ներկայացված էին նաև արցախյան հյուրանոցային ծառայությունները, գորգագործությունը, տեքստիլ արտադրությունը և ձեռագործ աշխատանքները: Արցախի տնտեսության զարգացմանը միտված նախաձեռնությունները կրելու են շարունակական բնույթ:

Мэры Еревана и Степанакерта подписали соглашение о сотрудничестве на 2021-2023гг.
Мэр Еревана Айк Марутян принял мэра Степанакерта Давида Саргсяна, который с 29-го мая находится в Ереване с официальным визитом. В сопровождении мэра Айка Марутяна члены делегации Степанакерта посетили воинский пантеон «Ераблур», возложили венок и цветы к мемориалу погибших азатамартиков и к могилам воинов, павших при защите границ Родины.
Во время официальной встречи в мэрии была подписана программа сотрудничества между мэриями Еревана и Степанакерта на 2021-2023гг. Документ подписан руководителями столиц двух Армянских государств. Сотрудничество дает возможность развивать жзаимодействие в различных сферах городского хозяйства.
«Ереван и Степанакерт всегда сотрудничали в различных сферах, и у нас была программа, которой мы следовали. К несчастью, война заставила нас внести изменения в программу. В данный момент, самым важным является восстановление разрушений и ущерба, нанесенного Степанакерту во время войны и вернуть жизнь в привычное русло. Ереван всегда был, есть и будет рядом со Степанакертом, особенно в эти тяжелые дни. Подписанный документ, по сути, является программой на ближащие годы: он включает предложения, сделанные членами советов старейшин и главами подразделений двух городов. Начиная с сегодняшнего дня, мы продолжим работать и восстановим Степанакерт»,- подчеркнул Айк Марутян.
«Во время войны мы постоянно чувствовали поддержку Еревана. Была оказана значительная финансовая помощь, и, пользуясь случаем, хочу выразить благодарность мэру Еревана и Совету старейшин за принятие этого решения. Финансовые средства были переданы жильцам, а также направлены на восстановительные работы. Цель контракта, подписанного между столицами – обединив усилия, восстановить вторую армянскую столицу»,-подчеркнул Давид Саргсян.
В качестве старта обновленной программы сотрудничества 30-го мая, в парке Хачкаров недалеко от Площади Республики была проведена выставка-ярмярка «Дары Арцаха». Мэр Еревана Айк Марутян и мэр Арцаха Давид Саргсян посетили ярмарку, чтобыознакомиться с продукцией и услугами, предложенными 30 арцахскими компаниями. Мэры прошлись по павильонам, побеседовали с участниками. У нах также была возможность попробовать вкус продуктов и напитков арцахского производства. Гостиничные услуги, ковры, текстиль и ремесленная продукция были представлены в отдельных павильонах. Инициативы, направленные на экономическое развитие Арцаха, будут носить продолжительный характер.