Երևանի համայնքային 40 մանկապարեզում այս տարի ներդրված կլինի ռոբոտաշինության ծրագիրը
Երևանյան 10 մանկապարտեզներում ներդրված «Ռոբոտաշինության» կրթական փորձնական ծրագիրն ապացուցեց արդյունավետությունն ու կդառնա հիմնական ծրագիր: Հաշվի առնելով լրացուցիչ ծանրաբեռնվածությունը՝ ծրագրով աշխատող դաստիարակները նախորդ ամիս պարգևատրվել են աշխատավարձի 100 %-ի չափով: Այս տարի ևս 30 մանկապարտեզի յուրաքանչյուրին երեքական հավաքածու և երեքական պլանշետ կհատկացվի: Առաջիկայում կմեկնարկի դաստիարակների վերապատրաստման ծրագիրը, որն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանը՝ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ համատեղ:
2025թ. ընթացքում Երևանի կենդանաբանական այգու տարածքում իրականացվել և այս պահին շարունակվում են գործող, ինչպես նաև նոր ենթակառուցվածքների և ճեմուղիների ընթացիկ վերանորոգման, կառուցման, բարեկարգման մի շարք կարևոր աշխատանքներ: Ծրագրով արդիականացվել են նաև կենդանիների ազատավանդակները: Արդեն մի քանի օրից այգու այցելուները կկարողանան տեսնել նաև ցուցադրվող նոր մի քանի կենդանատեսակ, որոնք նախկինում չեն ցուցադրվել:
Շաբաթ, կիրակի և տոն օրերին մետրոյի Երիտասարդական կայարանի դիմաց գտնվող Կենդանաբանական այգու կանգառից դեպի այգի և հետադարձ ուղղությամբ գործում է անվճար ավտոբուսային երթուղի, որի չվացուցակին կարելի է ծանոթանալ Կենդանաբանական այգու կայքէջից և սոցիալական էջերից:
Հունիսի 1-ին, ի դեպ, Կենդանաբանական այգում կազմակերպվելու են մի շարք միջոցառումներ: Նշենք, որ մինչև 15 տարեկան երեխաների մուտքն այդ օրը կլինի անվճար:
Ընթացքում են Տորք Անգեղի արձանի հարակից տարածքի բարեկարգման` 2-րդ փուլով նախատեսված աշխատանքները: Մոնտաժվել է արտաքին լուսավորության ցանցը, ինչպես նաև կառուցվել են ջրամատակարարման, հեղեղատար և կոյուղատար համակարգերը: Մեկնարկել է ամֆիթատրոնի շինարարությունը։
Հասարակական տրանսպորտի աշխատանքն ավելի արդյունավետ կազմակերպելու համար Երևանում մշակվել էր հասարակական տրանսպորտի համար առանձնացված ավտոբուսային գծերի մեկ ամբողջական երթուղի, որը մասնակիորեն իրագործվել է։ Այն սկիզբ է առնում Նոր Նորք վարչական շրջանում և պետք է հասնի մինչև Մալաթիա- Սեբաստիա վարչական շրջան։
Իլ դը Ֆրանսի գործընկերների հետ համատեղ մշակվել է Երևանի փոքր կենտրոնի համար շարժունակության հայեցակարգ, որը, բացի առանձնացված ավտոբուսային գծերի ավելացումից, ներառում է նաև մի շարք փողոցներ, որոնցում երթևեկության կազմակերպման փոփոխությունների շնորհիվ առաջարկվել է երթևեկության սահմանափակում՝ այդ փողոցները դարձնելով հետիոտնի համար նախատեսված հատվածներ։ Որպես առաջին քայլ՝ առաջարկվել է Հանրապետության հրապարակին հարող Աբովյան, Նալբանդյան և Արամի փողոցներում կիրառել նշված սահմանափակումները:
Նախատեսվում է նաև փոփոխություն անել Սարյան և Մոսկովյան փողոցներում, որի հետևանքով երթևեկությունը Սարյան փողոցում և Մոսկովյան փողոցի` Թումանյան փողոցի խաչմերուկից մինչև Բաղրամյան պողոտայի խաչմերուկ հատվածում կկազմակերպվի միակողմ՝ ուղղությունը Մաշտոցի պողոտայից դեպի Բաղրամյան պողոտա։ Այս և նախատեսվող մյուս փոփոխությունների մանրամասները՝ հետևյալ հղմամբ:

В этом году программа по робототехнике будет внедрена в 40 детских садах Еревана
Пилотная образовательная программа «Робототехника», реализованная в 10 детских садах Еревана, доказала свою эффективность и станет основной программой. Учитывая дополнительную нагрузку, учителя, участвующие в программе, в прошлом месяце получили дополнительную оплату в размере полной месячной зарплаты.
В этом году ещё 30 детских садов получат по три комплекта оборудования и три планшета. В ближайшее время стартует программа подготовки педагогов, которую мэрия Еревана реализует совместно с Национальным политехническим университетом Армении.
В 2025 году на территории Ереванского зоопарка были реализованы и продолжаются важные работы по ремонту, строительству и благоустройству существующих и новых объектов инфраструктуры, а также пешеходных дорожек. В рамках программы также была проведена модернизация вольеров для животных. Уже через несколько дней посетители смогут увидеть новых обитателей зоопарка, которые ранее не были представлены.
По субботам, воскресеньям и праздничным дням бесплатные автобусы доставляют жителей от остановки у станции метро «Еритасардакан» до зоопарка и обратно. Расписание доступно на официальном сайте зоопарка и в социальных сетях.
1 июня в Ереванском зоопарке пройдет ряд мероприятий. Следует отметить, что для детей до 15 лет вход бесплатный.
Продолжается второй этап благоустройства территории, прилегающей к статуе Торк Ангеха. Завершены работы по монтажу системы наружного освещения, построены сети водоснабжения, водоотведения и канализации. Также началось строительство амфитеатра.
С целью более эффективной организации работы общественного транспорта в Ереване был разработан единый маршрут автобусных линий. Новая схема, предназначенная для общественного транспорта, уже частично реализована. Маршрут начинается в административном районе Нор Норк и будет проходить до района Малатия-Себастия.
Совместно с партнёрами из Иль-де-Франс была разработана концепция мобильности для малого центра Еревана. В рамках проекта предусмотрено не только добавление выделенных полос для общественного транспорта, но и ограничение движения на ряде улиц за счёт изменения схемы организации дорожного движения. Эти улицы предлагается превратить в пешеходные зоны. В качестве первого шага планируется ввести вышеуказанные ограничения на улицах Абовяна, Налбандяна и Арама, расположенных вблизи площади Республики.
Также планируются изменения на улицах Сарьяна и Московяна. В результате движение по этим улицам — от перекрёстка улицы Туманяна до перекрёстка проспекта Баграмяна — будет организовано как одностороннее, в направлении от проспекта Маштоца к проспекту Баграмяна. Подробную информацию об этих и других запланированных изменениях можно найти по следующей ссылке.