Երևանի համայնքային դպրոցներում, որոշ բացառություններով, արգելվել է էլեկտրոնային սարքավորումների օգտագործումը
Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ՝ Երևանի համայնքային 151 դպրոցներից 143-ում սմարթֆոնների և էլեկտրոնային այլ սարքերի օգտագործումն արգելվել է:
Դրանց արգելումն ամրագրված է կրթական հաստատությունների ներքին կարգապահական կանոններում:
Այսպիսի նախաձեռնությունները շատ երկրներում արդեն վաղուց ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը։ Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ դասի ընթացքում հեռախոսների սահմանափակումը միջինում 6–14%-ով բարձրացնում է աշակերտների առաջադիմությունը: Բացի դրանից, միայն հեռախոսի առկայությունը, անգամ եթե այն չի օգտագործվում, նվազեցնում է ուշադրության մակարդակը, իսկ սահմանափակման պայմաններում աշակերտները կարողանում են ավելի երկար և ավելի լավ կենտրոնանալ։
Խելացի սարքավորումների կիրառումը թույլատրվում է միայն ուսումնական նպատակներով՝ ուսուցչի հրահանգով՝ դասագրքերում QR ծածկագրերից օգտվելու համար:

В школах Еревана запрещено использование электронных устройств
По инициативе мэра Еревана в 143 из 151 муниципальной школы города запрещено использование электронных устройств. Ограничение закреплено во внутренних дисциплинарных правилах учебных заведений.
Подобные меры уже доказали свою эффективность во многих странах. Исследования показывают, что ограничение использования мобильных телефонов во время занятий позволяет повысить академическую успеваемость учащихся в среднем на 6–14%. Кроме того, само присутствие телефона, даже если он не используется, отвлекает учеников. При действующем запрете школьники могут дольше и эффективнее сосредоточиться на учебном материале.
Использование смарт-устройств разрешено исключительно в образовательных целях и только по указанию преподавателя, например, для доступа к учебным материалам через QR-коды.