Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Արիվա» ընկերության գործադիր տնօրենի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Եվրոպայի տրանսպորտային ամենամեծ օպերատորներից մեկի՝ «Արիվա» ընկերության գործադիր տնօրեն Դանիել Ադամկայի հետ: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկան:
Ներկայացնելով Երևանի հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումներին ուղղված քաղաքային իշխանության քայլերը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ տրանսպորտի համակարգի բարեփոխումը Երևանի քաղաքապետարանի օրակարգային խնդիրներից է, որի կանոնակարգման ուղղությամբ վերջին տարիներին հստակ քայլեր են ձեռնարկվում:
«Երևանի հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների ծրագիրը կյանքի կոչելու համար մենք ստեղծել ենք մասնագիտական աշխատանքային խումբ՝ ներգրավելով նաև միջազգային խորհրդատու կազմակերպություն, որը աշխատանքային խմբի հետ համագործակցության արդյունքում կձևավորի բարեփոխումների հստակ առաջարկ: Մեր նպատակն է Երևանում ներդնել հասարակական տրանսպորտի եվրոպական հաջողված փորձը՝ հաշվի առնելով նաև մեր համաքաղաքացիների պահանջները», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ «Արիվա» ընկերության գործադիր տնօրեն Դանիել Ադամկան առանձնակի կարևորել է Երևանի քաղաքապետի մոտեցումները հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների հարցում և ընդգծել, որ իրենց ընկերությունը հետաքրքրված է բարեփոխման ծրագրով:
«Պարոն քաղաքապետ, մեր ընկերությունն այսօր գործունեություն է ծավալում եվրոպական 14 երկրներում: Բացի ավտոբուսների արտադրությունից, մենք մշակում ենք նաև տրանսպորտային միջոցների տեխնոլոգիական նոր մոտեցումներ։ Եվ այս տեսանկյունից մենք հետաքրքրված ենք մասնակցություն ունենալ Երևանի տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումների ծրագրին»,- նշել է Դանիել Ադամկան:
Մեկ անգամ ևս ընդգծելով, որ Երևանի քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է համագործակցության համար, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առաջարկել է մասնագիտական աշխատանքային խմբի հետ մանրամասն քննարկել հնարավոր համագործակցության ուղղությունները, ինչը հնարավորություն կտա նախանշելու փոխգործակցության հեռանկարները:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с исполнительным директором компании «Arriva»
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с исполнительным директором компании «Arriva» Даниэлем Адамка. «Arriva» является одним из крупнейших транспортных операторов Европы. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и полномочный посол Чешской Республики в РА Петр Микиска.
Представив мероприятия городских властей, направленные на реформу в сфере общественного транспорта Еревана, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что реформа транспортной системы является одной из главных задач повестки дня мэрии Еревана, и в этом направлении за последние годы предпринимаются конкретные шаги.
«Для реализации программы реформ общественного транспорта Еревана мы создали рабочую группу, в которую входит также международная консалтинговая компания. В результате нашего сотрудничества будет составлена конкретная программа реформы. Наша цель - адаптировать успешный европейский опыт в Ереване, принимая во внимание также требования наших сограждан»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за теплый прием, исполнительный директор компании «Arriva» Даниэль Адамка придал особую важность подходу мэра Еревана к реформе в сфере общественного транспорта и подчеркнул, что их компания заинтересована в программе единой маршрутной сети Еревана.
«Господин мэр, наша компания работает в 14 странах Европы. Помимо производства автобусов компания также занимается разработкой новых технологических подходов транспортных средств. С этой точки зрения мы выражаем готовность принять участие в программе реформ транспортной системы Еревана»,-отметил Даниэль Адамка.
Еще раз подчеркнув готовность мэрии к сотрудничеству, мэр Тарон Маргарян предложил совместно с рабочей группой подробно обсудить направления возможного сотрудничества, что предоставит возможность наметить перспективы взаимодействия.