Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Լիոնի քաղաքապետ Ժորժ Կեպենեկյանի հետ
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Լիոնի քաղաքապետ Ժորժ Կեպենեկյանի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Երևանի ավագանու «Հանրապետական կուսակցություն» և «Ելք» խմբակցությունների անդամներ:
Կայացած պաշտոնական հանդիպման ժամանակ, ողջունելով հյուրերին, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ Երևանի և Լիոնի միջև բարեկամական ու գործընկերային կապերի ամրապնդումը, երկկողմ ծրագրերի մշակումն ու ամենատարբեր ոլորտներում ծրագրային համագործակցությունն իսկապես կարևորված է Երևանի համար:
«Պարոն Կեպենեկյան, մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր անձնական ներդրումը երկուստեք հարաբերությունների էլ ավելի ամրապնդման գործում: Երևանի և Լիոնի միջև իսկապես առկա է փոխգործակցության ամրապնդման մեծ ներուժ, որը հնարավորություն է տալիս մեզ նոր ձևաչափով կառուցելու մեր համագործակցությունը՝ ընդլայնելով համատեղ ծրագրերն ինչպես տնտեսական զարգացման, զբոսաշրջության խթանման, կառավարման նոր տեխնոլոգիաների ներդրման ու կրթամշակության համագործակցության, այնպես էլ քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներում: Համոզված եմ, որ Ձեր այցը նոր ազդակ կհաղորդի մեր համագործակցությանը, և մենք առաջիկայում կարձանագրենք նոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ: Մենք կարևորում ենք կոնկրետ ծրագրերի ու նախագծերի իրականացումը, և վստահեցնում եմ, որ Երևանի քաղաքապետարանը միշտ բաց է համագործակցելու բոլոր այն կազմակերպությունների և անհատների հետ, ովքեր ցանկանում են իրենց շահավետ ներդրումն ունենալ Երևանում, և մեր լիազորությունների շրջանակում պատրաստակամ ենք աջակցելու ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար և առանձնակի կարևորելով համագործակցության ընդլայնման հարցում Երևանի քաղաքապետի պատրաստակամությունը՝ Լիոնի քաղաքապետ Ժորժ Կեպենեկյանը նկատել է, որ բոլոր քաղաքներն էլ ունեն համանման խնդիրներ և դրանց լուծման ուղիներն առավել հեշտ է գտնել փոխշահավետ համագործակցության միջոցով: Լիոնի քաղաքապետը նաև ընդգծել է, որ իր հերթին կանի հնարավորը, որպեսզի Երևանի և Լիոնի փոխգործակցությունը շարունակի շոշափելի արդյունքներ գրանցել:
«Պարոն քաղաքապետ, մենք ևս կարևորում ենք Երևանի հետ համագործակցության ծրագրերի ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ինչի խոսուն ապացույցն է նաև այսպիսի ներկայացուցչական կազմով մեր պատվիրակության այստեղ գտնվելը: Ընդ որում, ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ մեր պատվիրակության անդամներն արդեն իսկ համոզվել են, որ այստեղ կա համագործակցության ամրապնդման համապատասխան ներուժ, ինչն իր հերթին հաստատապես նպաստելու է ավելի հավակնոտ ու երկուստեք շահավետ նոր ծրագրեր կյանքի կոչելուն: Ես համոզված եմ, որ մեր այս այցը կլինի արդյունավետ, և մեր երկու թիմերի համատեղ ջանքերի շնորհիվ նոր էջ կբացենք Լիոնի և Երևանի միջև փոխգործակցության ընդլայնման համար՝ ի շահ մեր երկու քաղաքների բնակիչների», - ընդգծել է Ժորժ Կեպենեկյանը:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с мэром Лиона Жоржем Кепенекяном
Мэр Тарон Маргарян встретился с делегацией, возглавляемой мэром Лиона Жоржем Кепенекяном, находящимся в Ереване с официальным визитом. Во встрече приняли также участие члены фракций «Республиканская партия» и «Елк» Совета старейшин Еревана.
В рамках состоявшейся официальной встречи, поприветствовав гостей, мэр Еревана Тарон Маргарян подчеркнул, что для Еревана очень важны укрепление дружественных и партнерских связей между Ереваном и Лионом, а также разработка двусторонних программ и программное сотрудничества в различных сферах.
«Господин Кепенекян, мы высоко ценим Ваш личный вклад в укрепление двусторонних отношений. Между Ереваном и Лионом существует широкое поле для сотрудничества, которое дает возможность в новом формате построить наше взаимодействие, расширив совместные программы в сферах экономического развития, стимулирования туризма, внедрения новых технологий управления, образовательного и культурного сотрудничества, а также в других областях городского хозяйства. Я убежден, что Ваш визит придаст новый импульс дальнейшему расширению нашего сотрудничества, и в скором времени мы достигнем новых достижений. Мы придаем важность реализации конкретных программ и проектов, и заверяю Вас, что мэрия Еревана всегда готова к сотрудничеству со всеми организациями и частными лицами, которые готовы делать инвестиции в Ереване, и, в рамках своих полномочий, готова содействовать реализации инвестиционных программ»,-подчеркнул мэр Еревана.
Выразив благодарность за теплый прием и придав особую важность готовности мэра Еревана к расширению сотрудничества, мэр Лиона Жорж Кепенекян отметил, что все города имеют схожие проблемы и посредством взаимовыгодного сотрудничества можно найти соответствующие решения. Мэр Лиона также отметил, что в свою очередь сделает все возможное, чтобы сотрудничество между Ереваном и Лионом и впредь дало ощутимые результаты.
«Господин мэр, мы также придаем важность расширению и укреплению программам сотрудничества с Ереваном, ярким свидетельством которого является присутствие здесь нашей делегации в расширенном составе. Хочу особо отметить, что члены нашей делегации уже успели убедиться в том, что здесь есть соответствующий потенциал для укрепления взаимодействия, что в свою очередь, безусловно, будет способствовать реализации более амбициозных и взаимовыгодных программ. Я убежден, что наш визит будет эффективным, и благодаря совместным усилиям наших двух команд мы откроем новую страницу для расширения сотрудничества между Лионом и Ереваном, на благо жителей двух наших городов»,-подчеркнул Жорж Кепенекян.