Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Փարիզի քաղաքապետի հետ
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրավերով պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Երևանի քաղաքապետարանում: Կայացած պաշտոնական հանդիպման շրջանակում, ողջունելով հյուրերին և շնորհակալություն հայտնելով գործընկերոջը՝ հրավերն ընդունելու համար, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ երկու մայրաքաղաքների միջև բարեկամական և գործընկերային կապերի ամրապնդումը, երկկողմ ծրագրերի մշակումն ու ամենատարբեր ոլորտներում ծրագրային համագործակցությունն իսկապես կարևորված է Երևանի համար:
«Տիկին քաղաքապետ, մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ՝ հրավերն ընդունելու և Երևան այցելելու համար: Մենք առանձնակի ենք կարևորում Փարիզի հետ կապերի ամրապնդումն ու ընդլայնումը, և համոզված եմ, որ Ձեր այցը նոր ազդակ կհաղորդի մեր համագործակցությանը: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ նաև հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող հատուկ վերաբերմունքի համար, ինչը ևս անչափ կարևոր է մեզ համար: Երևանի և Փարիզի միջև իսկապես առկա է փոխգործակցության լայն դաշտ, որը հնարավորություն կտա մեզ էլ ավելի ընդլայնելու համատեղ ծրագրերը ինչպես տեղական ինքնակառավարման, տնտեսական զարգացման, զբոսաշրջության խթանման, այնպես էլ քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներում: Ըստ այդմ, տիկին քաղաքապետ, կառաջարկեմ ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կմշակի և հստակ կներկայացնի այն ուղղությունները, որոնցում մենք ունենք համագործակցության լայն հեռանկարներ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն նախ շնորհավորել է Երևանի քաղաքապետին՝ մայրաքաղաքի տոնի առթիվ, ապա ընդգծել, որ իր հերթին կանի հնարավորը, որպեսզի կարճ ժամանակում երկու մայրաքաղաքների փոխգործակցությունը շոշափելի արդյունքներ տա:
«Պարոն քաղաքապետ, ինձ համար իսկապես հաճելի է գտնվել մի քաղաքում, որը շուրջ 3000-ամյա պատմություն ունի: Մենք ևս կարևորում ենք Երևանի հետ համագործակցության ծրագրերի ընդլայնումը, ինչի խոսուն ապացույցն է նաև ընդլայնված պատվիրակության կազմով մեր այստեղ գտնվելը: Երկու մայրաքաղաքների հաջողված համագործակցությունը նաև երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության արդյունքն է, որն ամուր թելերով է կապված: Փարիզի զարգացման գործում պետք է առանձնակի կարևորեմ հայ համայնքի դերակատարումը, որն, անշուշտ, մեծ է քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում: Պարոն քաղաքապետ, ուզում եմ մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնել հրավերի համար, շնորհակալ եմ նաև Ձեր այն հետևողականության ու պատրաստակամության համար, որն ուղղված է Երևանի և Փարիզի միջև հաստատված կապերն էլ ավելի ընդլայնելուն և զարգացնելուն: Վստահ եմ, որ առաջիկայում մենք կգրանցենք իսկապես շոշափելի արդյունքներ»,- նշել է Անն Իդալգոն և հույս է հայտնել, որ ապագայում առիթ կունենա փոխադարձ այցով Փարիզում հյուրընկալելու Երևանի քաղաքապետին:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с мэром Парижа
В честь делегации, возглавляемой мэром Парижа Анн Идальго, находящейся в Ереване по приглашению мэра Тарона Маргаряна, в мэрии Еревана был организован прием. В ходе официальной встречи, поприветствовав гостей и поблагодарив госпожу Идальго за визит, мэр Еревана Тарон Маргарян подчеркнул, что  Ереван придает особую важность укреплению дружественных и деловых  связей,   разработке двусторонних проектов и программному сотрудничеству  между двумя столицами.
«Госпожа мэр, еще раз хочу выразить свою благодарность за то, что приняли мое приглашение  и посетили Ереван. Мы придаем особую важность укреплению и расширению связей с Парижем, и я уверен, что ваш визит придаст новый импульс нашему сотрудничеству. Пользуясь случаем, хочу поблагодарить вас за проявленное вами  особое внимание к армянской общине, что также очень важно для нас. Между Ереваном и Парижем  существует широкое поле для сотрудничества, которое даст нам возможность расширить совместные программы  в сферах местного самоуправления, экономического развития, стимулирования туризма, а также в других областях городского хозяйства. Следовательно, госпожа мэр, предлагаю сформировать рабочую группу, которая наметит все те направления, по которым у нас есть перспективы для широкого сотрудничества»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, мэр Парижа Анн Идальго поздравила мэра Еревана по случаю праздника, а также отметила, что в свою очередь сделает все возможное, чтобы  сотрудничество между двумя городами дало ощутимые результаты.
«Господин мэр, для меня действительно очень приятно находиться в вашем городе, который имеет почти 3000-летнюю историю. Мы также придаем важность расширению программ нашего сотрудничества, ярким свидетельством которого является присутствие здесь нашей делегации в расширенном составе. Успешное сотрудничество двух столиц является также результатом многовековой дружбы  двух народов. В деле развития города должна особо подчеркнуть роль армянской общины, которая, несомненно очень важна в разных сферах городского хозяйства. Господин мэр, хочу еще раз выразить благодарность  за приглашение,  а также поблагодарить за ту последовательность и готовность, которые направлена на   расширение и развитие установленных между Ереваном и Парижем связей. Я уверена, что  в ближайшем будущем мы зарегистрируем  ощутимые результаты»,- отметила Анн Идальго и выразила надежду, что в будущем будет иметь повод принять мэра Еревана с ответным визитом в Париже.