Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպանին
29.06.2026
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլին:
Հանդիպման շրջանակում կողմերն անդրադարձել են Երևանի և բրիտանական քաղաքների միջև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցության հնարավորություններին՝ տեղական ինքնակառավարման մակարդակում:
Դեսպանին ներկայացնելով քաղաքի զարգացմանն ուղղված կարևոր ծրագրերն ու ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող քաղաքաշինական խոշոր նախագծերը՝ քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ Երևանը բաց է նորարար գաղափարների, առաջատար տեխնոլոգիաների ու կայուն ներդրումների համար։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլն իր հերթին նշել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կաջակցի Երևանի ներդրումային հնարավորությունները ներկայացնելու և բրիտանացի ներդրողների ներգրավելու հարցում:
«Երևանը գրավիչ ու հետաքրքիր շուկա է՝ երկկողմ տնտեսական համագործակցության խորացման համար»,-նշել է դեսպանը:
Կարևորվել է նաև փորձի փոխանակումը ենթակառուցվածքների զարգացման, քաղաքային նախագծման և հանրային տարածքների բարելավման ու թվային փոխակերպման ոլորտներում:

Мэр Еревана Тигран Авинян принял посла Великобритании в Армении
Мэр Еревана Тигран Авинян провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Александрой Коул.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы сотрудничества между Ереваном и британскими городами на уровне местного самоуправления.
Мэр ознакомил посла с ключевыми программами городского развития и крупными градостроительными проектами, привлекательными для инвесторов. Тигран Авинян подчеркнул, что Ереван заинтересован в инновационных идеях, передовых технологиях и долгосрочных инвестициях.
Поблагодарив за тёплый приём, посол Александра Коул, в свою очередь, заявила, что в рамках своих полномочий будет содействовать продвижению инвестиционных возможностей Еревана и привлечению британских инвесторов.
«Ереван является привлекательным и перспективным направлением для углубления двустороннего экономического сотрудничества», — отметила посол.
Особое внимание в ходе встречи собеседники уделили обмену опытом в таких сферах, как развитие инфраструктуры, городское планирование, благоустройство общественных пространств и цифровая трансформация.