Երևանի քաղաքապետն աշխատանքային շրջայց է կատարել Նուբարաշեն վարչական շրջանում
Նուբարաշեն վարչական շրջան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նախ ծանոթացել է վարչական շրջանի շուրջ 2 հա զբաղեցնող կենտրոնական այգու վերակառուցման աշխատանքների ընթացքին:
Նուբարաշենի բնակիչների լիարժեք հանգիստն ապահովելու նպատակով վերակառուցվող այգում կտեղադրվեն զրուցատաղավարներ, նստարաններ, շատրվանային փոքրիկ համալիր: Հանգստի գոտին ամբողջությամբ ապահովված կլինի նաև գիշերային լուսավորությամբ:
Պատասխանատուները քաղաքապետին զեկուցել են, որ այգու բարեկարգման աշխատանքները կավարտվեն սահմանված ժամկետներում և հանգստյան գոտին ամբողջությամբ կհանձնվի բնակիչների տնօրինմանը: Բնակիչներն իրենց գոհունակությունն են հայտնել քաղաքապետին՝ ընդգծելով, որ հանգստի գոտու ստեղծումն իրապես առաջնահերթ խնդիր էր՝ նկատելով, որ տասնամյակներ շարունակ վարչական շրջանը զրկված է եղել լիարժեք հանգստի գոտի ունենալու հնարավորությունից:
Զրուցելով բնակիչների հետ՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Երևանի համաչափ զարգացման համատեքստում հետևողական ուշադրություն է դարձվում մայրաքաղաքի ծայրամասային համարվող վարչական շրջաններին, որտեղ բոլոր ոլորտներում այսօր ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվում:
«Վերջին երեք տարիների ընթացքում Նուբարաշեն վարչական շրջանում լայնածավալ աշխատանքներ են իրականացվում բոլոր ոլորտներում: Տասնամյակների կուտակված խնդիրներին հետզհետե լուծումներ տալու նպատակով մենք, ըստ առաջնահերթության, ծրագրեր մշակեցինք, որոնք հիմնված էին նաև բնակիչների առաջարկությունների ու դիտարկումների վրա: Արդյունքում աշխատանքներ իրականացվեցին վարչական շրջանի մշակույթի տան, երաժշտական դպրոցի, մանկապարտեզի, գրադարանի հիմնանորոգման ուղղությամբ: Կառուցվեց շախմատի նոր դպրոց, տարեցտարի բարեկարգվում են բակային տարածքները, իրականացվում են փողոցների ասֆալտապատման աշխատանքներ: Նուբարաշենի բնակիչների համար սպասված ծրագիր էր նաև կենտրոնական այգու վերակառուցումը, որը հանգստի յուրօրինակ կենտրոն կդառնա նուբարաշենցիների համար»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Վարչական շրջանի ղեկավարի ուղեկցությամբ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ծանոթացել է նաև Նուբարաշենի 11 փողոցի 8 և 9 շենքերի բակային տարածքների բարեկարգման աշխատանքների ընթացքին: Շնորհակալություն հայտնելով բնակիչների կողմից բարձրացված խնդիրների լուծման հարցում դրսևորած մշտական հետևողականության համար՝ նուբարաշենցիներն առանձնակի կարևորել են մայրաքաղաքի ծայրամասային համարվող վարչական շրջաններում իրականացվող ծրագրերը:
Ընթացիկ տարում ամբողջությամբ կավարտվի նաև Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջաններն իրար կապող շուրջ 4 կմ երկարությամբ Նուբարաշենի խճուղու արտաքին լուսավորության խնդիրը, որը երբևէ ապահովված չի եղել արտաքին լուսավորության համակարգով:

Мэр Тарон Маргарян побывал с рабочим визитом в административном районе Нубарашен
Во время рабочего визита в административный район Нубарашен мэр Еревана Тарон Маргарян ознакомился с ходом работ по реконструкции центрального парка площадью в 2 га. В реконструированном парке будут установлены беседки, скамейки, небольшой фонтанный комплекс. Зона отдыха будет также обеспечена системой ночного освещения.
Ответственные лица доложили мэру, что работы по благоустройству парка будут завершены с установленные сроки. Жители выразили свою благодарность мэру, подчеркнув, что создание зоны отдыха было первоочередной задачей.
Беседую с жителями, мэр Тарон Маргарян еще раз подчеркнул, что в контексте пропорционального развития Еревана, последовательное внимание уделяется отдаленным от центра административным районам.
«За последние 3 года в административном районе Нубарашен во всех сферах реализуются объёмные работы. С целью решения проблем, скопившихся за годы, мы разработали программы согласно их приоритетности, которые также основаны на предложениях и замечаниях жителей. В результате в культурном центре, музыкальной школе, детском саду и библиотеке был проведен капитальным ремонт. Была построена также новая шахматная школа, благоустраиваются дворовые территории, проводятся работы по укладке асфальта на улицах. Для жителей Нубарашена реконструкция центрального парка также была важной программой»,-подчеркнул мэр столицы.
В сопровождении руководителя административного района мэр Тарон Маргарян ознакомился также с работами по благоустройству, проводимыми во дворах 8 и 9 зданий по 11-ой улице Нубарашена.
В текущем году будет полностью решена также проблема наружного освещения Нубарашенского шоссе длиною в 4км, которая связывает административные районы Эребуни и Нубарашен.