Երևանի փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանը մասնակցել է ՀՀ և ՌԴ միջև միջտարածաշրջանային համագործակցության 10-րդ համաժողովին
Երևանում մեկնարկած Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև միջտարածաշրջանային համագործակցության 10-րդ համաժողովին մասնակցել է նաև Երևանի փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանը: Ելույթի իր խոսքում վերջինս անդրադարձել է Երևանի ամենանշանակալի ենթակառուցվածքային նախագծերից մեկին՝ «Աջափնյակ» մետրոպոլիտենի նոր կայարանի կառուցմանը։
«Երևանի քաղաքապետարանը մեկնարկում է «Աջափնյակ» մետրոպոլիտենի կայարանի կառուցման նախագիծը, որն ամրագրված է դեռևս խորհրդային շրջանի գլխավոր հատակագծում և կդառնա մայրաքաղաքի 11-րդ կայարանը՝ կապելով Հրազդան գետի ձախ ափը քաղաքի կենտրոնի հետ։ Այսօր մենք գտնվում ենք միանգամայն նոր փուլում։ Այժմ մենք այլևս պարզապես չենք երազում այս կայարանի մասին, այլ անցնում ենք դրա իրագործմանը։ Այս ռազմավարական ծրագիրը կբարելավի տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների տրանսպորտային հասանելիությունը, կնվազեցնի արտանետումները, կխնայի ժամանակ և կնպաստի կրթության, առողջապահության և աշխատանքի հասանելիության աճին։ Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ այս նախագիծը ոչ միայն հիմնավորված է, այլև տնտեսապես շահավետ։ Ներկայումս նախագիծը գտնվում է փորձաքննության վերջին փուլում, քննարկվում են մի քանի ֆինանսավորման մոդելներ, և մեր նպատակն է շինարարությունը սկսել մինչև 2026թ․ սկիզբը՝ այդկերպ նպաստելով Երևանի կայուն և համաչափ զարգացմանը»,- նշել է փոխքաղաքապետը։
Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանն էլ մասնակցել է ՀՀ և ՌԴ քույր քաղաքների երկխոսությանը, ներկայացրել Երևանի և ՌԴ քաղաքների միջև ձևավորված գործակցության ծրագրերը:

Заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян принял участие в 10-м Российско-Армянском межрегиональном форуме
В Ереване стартовал 10-й Российско-Армянский межрегиональный форум, в котором принял участие заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян. В своём выступлении он затронул один из ключевых инфраструктурных проектов столицы — строительство новой станции метро «Ачапняк».
«Мэрия Еревана приступает к реализации проекта строительства станции метро «Ачапняк», заложенной ещё в генеральном плане города советского периода. Это будет 11-я станция ереванского метрополитена, которая соединит левый берег реки Раздан с центром города. Сегодня мы находимся на принципиально новом этапе: мы больше не просто мечтаем об этой станции — мы движемся к её реализации. Этот стратегически важный проект улучшит транспортную доступность для десятков тысяч жителей, снизит уровень выбросов, сэкономит время и способствует расширению доступа к образованию, здравоохранению и рабочим местам. Я хочу подчеркнуть, что проект не только обоснован, но и экономически выгоден. В настоящее время он находится на завершающем этапе экспертизы, а также обсуждаются различные модели его финансирования. Наша цель — начать строительство до начала 2026 года, что станет важным шагом к устойчивому и сбалансированному развитию Еревана», — отметил заместитель мэра.
В рамках форума также состоялся диалог городов-побратимов Армении и России, в котором принял участие начальник управления по внешним связям мэрии Еревана Давид Геворкян. Он представил программы сотрудничества, реализуемые между Ереваном и городами Российской Федерации.