Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերի հետ
Մայրաքաղաքի տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումներին առնչվող խնդիրներ են քննարկվել Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերի հանդիպման ժամանակ: Անդրադառնալով նոր բարեփոխմամբ իրականացվող նախագծերին՝ փոխքաղաքապետ Ավինյանը կարևորել է բրիտանական մասնավոր ընկերությունների մասնակցությունը համայնքի նախաձեռնած ծրագրերին:
«Բոլոր մեր ծրագրերը կոչված են ապահովելու Երևանի անցումը  կայուն քաղաքային տրանսպորտի համակարգին և զրոյական արտանետումներով փոխադրամիջոցներին: Այս ամենին լիարժեքորեն հասնելու համար մենք սահմանել ենք հստակ մոտեցում, որով էլ շարժվում ենք առաջ. հանրային տրանսպորտը պետք է միշտ գերակա լինի և հանրային տրանսպորտի համար ավելի բարենպաստ պայմաններ պետք է ստեղծված լինեն քաղաքում»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Մասնավորապես, կարևորվել է բրիտանական արտադրության լիցքավորման ենթակառուցվածքների, տրանսպորտային շարժակազմի, կապիտալի և ֆինանսական միջոցների՝ Երևանի քաղաքապետարանի համար հասանելիությունը։ Միացյալ Թագավորություն-Հայաստան փորձի փոխանակման համար էլ նախանշվել է   այնպիսի քաղաքականության մշակում, որն իր հերթին կնպաստի տրանսպորտային նոր ցանցի ու ենթակառուցվածքների լիարժեք տեղայնացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով գործակցության պատրաստկամության համար՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը նշել է, որ իր լիազորությունների չափով պատրաստ է աջակցել համայնքին՝ ինչպես ոլորտի հաջողված փորձագետների, այնպես էլ բրիտանական խոշոր ընկերությունների ներգրավման գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Միացյալ Թագավորության արտահանման Ֆինանսավորման պետական գերատեսչության գործիքակազմը կիրառելու հնարավորությունները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ուսումնասիրել գործակցության հնարավոր ոլորտները՝ համատեղ նախագծեր մշակելու նպատակով:

Вице-мэр Тигран Авинян встретился с послом Соединенного Королевства в Армении Джоном Галлагером
Вопросы, связанные с реформами общественного транспорта в  столице, были обсуждены во время встречи заместителя мэра Еревана Тиграна Авиняна с послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении г-ном Джоном Галлагером. Касаясь проектов, осуществляемых в рамках программ реформ, Тигран Авинян придал важность участию частных британских компаний в программах.
По словам вице-мэра, все программы нацелены на переход Еревана на систему устойчивой системыгородского транспорта и автотранспорт с нулевым уровнем выбросов. Чтобы достичь этого городские власти наметили четкие направления действий: транспорт всегда должен быть среди первочередных вопросов, и для общественного транспорта должны быть обеспечены максимально благоприятные условия.
Особое внимание было уделено доступности британских заправочных инфраструктур, транспортного парка, капитала и финансовых средств для мэрии Еревана. Должна быть разработана специальная политика между СК и Арменией, которая будет способствовать полной адаптации новой транспортной сети и инфраструктур к местных условиям.
Выразив благодарность за готовность к сотрудничеству, посол СК подчеркнул, что готов оказать поддержку общине в рамках своих полномочий посрдством привлечения экспертов сферы и крупных британских компаний.
Собеседники также обсудили возможности Британского государственного ведомства по финансированию эспорта. Достигнута договоренность изучить сферы возможного сотрудничества для разработки совместных проектов.