Երևանի զբոսաշրջային տեղեկատվական աջակցության կենտրոնները կգործեն նաև տոն օրերին
Համաձայն վիճակագրության՝ զբոսաշրջային կենտրոնների գործունեության ընթացքում սպասարկվել է շուրջ 21000 այցելու՝ աշխարհի 73 երկրից: Զբոսաշրջիկներին տրամադրվել են բազմալեզու քարտեզներ, տեղեկատվական բրոշյուրներ, «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրի ուղեցույցներ, Երևան քաղաքի հիմնադրման 2800-ամյակի միջոցառումների, համայնքային թանգարանների, «Երևան Սիթի Տուր» էքսկուրսիոն ծրագրի, կենդանաբանական այգու, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետարանի էլեկտրոնային ծառայությունների ուղեցույցներ:
Համեմատական վերլուծությամբ զբոսաշրջիկների հոսքը 2018թ. ավելի մեծ է եղել ՌԴ-ից, Իրանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Չինաստանից, Իսպանիայից և Միացյալ Թագավորությունից: Ավելի քիչ թվով զբոսաշրջիկներ են ժամանել Ֆիլիպիններից , Լիբանանից , Լեհաստանից և Ճապոնիայից:
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2018 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստան է ժամանել 1 275 209 զբոսաշրջիկ: Այդ ամիսներին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է՝ 8,8%-ով, ինչը պայմանավորված է ՌԴ-ից ավելի քան 500 հազար այցելուների քանակի աճով, ինչը 17,3%-ով շատ է 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:

Центры информационной поддержки туристов будут работать в праздничные дни
Напомним, что центры информационной поддержки туристов действуют в столице с июля текущего года, по инициативе отдела туризма аппарата мэрии Еревана.
Согласно статистике, за время своей работы центры обслужили около 21000 посетителей из 73 стран мира. Туристам были предоставлены многоязычные туристические карты Еревана, информационные буклеты с программой трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2018», буклеты с программой мероприятий, приуроченных к 2800-летию основания Еревана, путеводители по городским музеям, Ереванскому зоопарку, программа экскурсий «Ереван Сит Тур», а также информация об электронных услугах, предоставляемых мэрией Еревана.
В 2018 году большой поток туристов был зафиксирован из РФ, Ирана, США, Франции, Германии, Китая, Испании и Соединенного Королевства. Небольшое количество туристов прибыло из Филиппин, Ливана, Польши и Японии.
По данным статистического комитета, за январь-сентябрь 2018 года в Армению прибыло 1 275 209 туристов, что больше прошлогоднего на 8,8%.