Երևանից ժամանած բժիշկների խումբը բուժծառայություններ է մատուցել Ստեփանակերտի «Հանրապետական», «Մանկական» հիվանդանոցներում և Ստեփանակերտի ծննդատանը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորած պատվիրակության հուլիսի 15-ից 17-ը ԼՂՀ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Ստեփանակերտում գտնվող Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետ Կամսար Բաբինյանը, «Նորք-Մարաշ» ԲԿ-ի տնօրեն Լիդա Մուրադյանը, Երևանի «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի տնօրեն Նիկոլայ Դալլաքյանը, «Շենգավիթ» ԲԿ-ի տնօրեն Սերգեյ Ուռումյանը և «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը, ԼՂՀ առողջապահության նախարար Կարինա Աթայանի ուղեկցությամբ, այցելել են Ստեփանակերտի ծննդատուն, «Հանրապետական» և «Մանկական» հիվանդանոցներ:
Երևանի վերոնշյալ բուժհաստատությունների բժիշկ-մասնագետները տեղերում կազմակերպել են հիվանդների հետազոտում, նաև անցկացրել են խորհրդատվություններ, անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև բժշկական միջամտություններ: Մասնավորապես, Ստեփանակերտի «Հանրապետական» հիվանդանոցում բուժօգնություն են իրականացրել «Նորք-Մարաշ» ԲԿ-ի սրտաբանները, իսկ «Մանկական» հիվանդանոցում՝ Երևանի «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի մասնագետները: «Շենգավիթ» ԲԿ-ի մասնագետներն էլ համապատասխան բժշկական ծառայություններ են մատուցել Ստեփանակերտի ծննդատանը:
Ըստ այդմ, «Նորք-Մարաշ» ԲԿ-ի սրտաբանների կողմից այցի միայն առաջին օրվա ընթացքում իրականացվել են 147 հիվանդների մասնագիտական հետազոտություններ և խորհրդատվություն: «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի մասնագետների կողմից էլ 76 մանկաբուժական հետազոտություններ են իրականացվել, իսկ 57 կանայք ուլտրաձայնային հետազոտություն են անցել՝ «Շենգավիթ» ԲԿ-ի համապատասխան մասնագետների մոտ: Նշված ժամանակահատվածում իրականացվել է նաև գինեկոլոգիական 8 անհրաժեշտ վիրահատություն:

Группа врачей, прибывших из Еревана, оказала медицинские услуги в больницах «Республиканская», «Детская» и в родильном доме Степанакерта
В рамках официального визита делегации, возглавляемой мэром Еревана Тароном Маргаряном в НКР с 15-го по 17-е июля, находящиеся в Степанакерте начальник управления здравоохранения аппарата мэрии Еревана Камсар Бабинян, директор медицинского центра «Норк-Мараш» Лида Мурадян, директор ереванского МЦ «Сурб Аствацамайр» Николай Даллакян, директор МЦ «Шенгавит» Сергей Урумян и директор ЗАО «Скорая медицинская помощь» Тагуи Степанян в сопровождении министра здравоохранения НКР Карины Атаян посетили родильный дом Степанакерта, больницы «Республиканская» и «Детская».
Специалисты вышеупомянутых медучреждений на месте организовали обследование пациентов, провели консультации.
В первый день кардиологи медицинского центра «Норк-Мараш» провели обследование и консультацию 147 пациентов. Специалистами МЦ «Сурб Аствацамайр» было проведено 76 педиатрических обследований, 57 женщин прошли УЗИ у специалистов МЦ «Шенгавит». За указанный период времени было проведено 8 операций. Министерству здравоохранения НКР было передано 23 наименования необходимых медикаментов. Отметим, что вышеупомянутая здравоохранительная акция сегодня также продолжается .