Երևանից զորակոչված 43 ժամկետային զինծառայողներ 5-օրյա և 10-օրյա արձակուրդով Երևանում են
Բանակ-հասարակություն կապն առավել ամրապնդելու և ծառայության մեջ աչքի ընկած զինվորներին խրախուսելու նպատակով Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջև ձեռք բերված համաձայնության արդյունքում մայրաքաղաքից զորակոչված ժամկետային զինծառայողներին կարճաժամկետ արձակուրդի հնարավորություն է ընձեռվում։ Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանից զորակոչված 43 ժամկետային զինծառայողներ 5-օրյա և 10-օրյա արձակուրդով հունիսի 30-ից Երևանում են։
«Արդեն բարի ավանդույթ է դարձել, որ Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ Պաշտպանության նախարարության նախաձեռնությամբ ու սերտ գործակցությամբ մեծ ծրագիր ենք իրականացնում՝ բանակ-հասարակություն կապն ամրապնդելուն ուղղված։ Տարին առնվազն երկու անգամ մեր զինծառայողների ծնողներին ուղեկցում ենք սահմանամերձ զորամասեր՝ տեղում իրենց զավակներին հանդիպելու: Նախորդ տարվանից սկսած, նախարարության հետ համագործակցելով, սկիզբ դրեցինք նաև մի նոր գեղեցիկ ավանդույթի, և ծառայության մեջ աչքի ընկած մեր զինվորները կարճատև արձակուրդի հնարավորություն են ստանում և հարազատ քաղաքում են հանդիպում իրենց հարազատներին: Հաջողված այս համագործակցության համար առանձնակի շնորհակալությունս եմ հայտնում ՀՀ Պաշտպանության նախարարին և վստահեցնում եմ, որ այս ծրագիրը լինելու է շարունակական։ Նաև շնորհակալ եմ բոլոր այն ծնողներին, ովքեր դաստիարակել են քաջ զավակներ, որոնց շնորհիվ մեր սահմաններն այսօր ամուր են ու անառիկ: Ձեզ էլ բարի ծառայություն եմ մաղթում, տղե՛րք ջան: Միշտ հիշեք, որ մենք հպարտ ենք ձեզանով և համոզված եմ, որ ի դեմս ձեզ՝ մենք ունենք արժանի սերունդ, ովքեր պատվով ու պատասխանատվությամբ նաև կշենացնեն մեր երկիրը»,- նշել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ապա շնորհակալություն հայտնել նաև հանդիպմանը ներկա ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանին և ՀՀ ՊՆ երկրորդ կորպուսի հրամանատար Պողոս Պողոսյանին՝ զինվորականների այցը նախապատրաստելուն աջակցության համար։
Այնուհետ, ի նշան երախտագիտության, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը «Երևանի զինանշան» հուշամեդալներով է պարգևատրել Գեղարքունիքի մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանին՝ Երևանի համայնքի և Գեղարքունիքի մարզի միջև համագործակցության ընդլայնման համար, և ՀՀ ՊՆ երկրորդ կորպուսի հրամանատար Պողոս Պողոսյանին՝ Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության գործում ունեցած ներդրման համար։ Շուրջ երկու տասնյակ սպաներ էլ պարգևատրվել են Երևանի քաղաքապետի շնորհակալագրով։
Զինծառայող որդիների հետ պարբերաբար հանդիպումներ կազմակերպելու համար Երևանի քաղաքապետին ու ՀՀ Պաշտպանության նախարարին ուղղված շնորհակալական խոսք են ասել նաև զինծառայողների ծնողները՝ նշելով, որ այսկերպ սատարումը առավել ամուր ու մարտունակ է դարձնում մեր սահմանների այսօրվա պաշտպան իրենց որդիներին։

43 военнослужащих срочной службы с 5-и и 10-и дневными отпусками находятся в Ереване
С целью укрепления связи между армией и обществом и поощрения солдат, отличившихся во время службы, согласно договорённости между мэрией Еревана и министерством обороны НКР, военнослужащим срочной службы из Еревана предоставляется краткосрочный отпуск. 43 военнослужащих срочной службы административного района Еревана-Нор Норк с 5-и и 10-и дневными отпусками с 30-го июня находятся в Ереване.
«Уже стала доброй традицией программа, направленная на укрепление связи между армией и обществом, которую мы реализовываем совместно с министерством обороны РА. По крайней мере два раза в год мы сопровождаем родителей наших военнослужащих в приграничные воинские части, где они встречаются со своими сыновьями. С прошлого года, сотрудничая с министерством, мы сформировали добрую традицию и солдаты, отличившиеся во время службы получают краткосрочный отпуск и в родном городе встречаются со своими родными. За это успешное сотрудничество выражаю свою благодарность министру обороны РА и хочу подчеркнуть, что эта программа будет иметь продолжительный характер. Также благодарю всех тех родителей, которые воспитали храбрых сыновей. Желаю вам доброй службы. Всегда помните, что мы гордимся вами и уверен, что в вашем лице мы имеем достойное поколение, которое с честью и ответственностью будет укреплять и развивать нашу страну»,- отметил мэр Еревана Тарон Маргарян. Мэр также поблагодарил губернатора области Гегаркуник Рафика Григоряна и командующего 2-ого армейского корпуса МО РА Погоса Погосяна, за содействие в подготовке визита солдат.
В знак признательности, мэр Еревана Тарон Маргарян памятной медалью «Герб Еревана» наградил губернатора области Гегаркуник Рафика Григоряна за расширениe сотрудничества между Ереваном и областью Гегаркуник и командующего 2-ого армейского корпуса МО РА Погоса Погосяна за заслуги в деле защиты границ отечества.
Два десятка офицеров также были награждены благодарственными грамотами мэра Еревана.
Родители военнослужащих также выразили свою благодарность мэру Еревана и министру обороны РА за организацию подобных встреч.