Երևանն այսուհետ կլինի «Պաշտպանված սրտի քաղաք»
Համայնքը «ՀԵՆԱՐ» և «Philips» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Առողջապահության և Ներքին գործերի նախարարությունների, Հայաստանի սրտաբանների ասոցիացիայի և Շտապօգնության ծառայության աջակցությամբ մեկնարկել է ծրագիր, որը բարելավելու է շտապ բժշկական օգնության արձագանքումը և բարձրացնելու է սրտի հանկարծակի կանգից փրկվելու հավանականությունը։
Նախաձեռնությունը ներառելու է կրթական ծրագրեր, որոնք ուղղված են սիրտ-թոքային վերակենդանացման (ՍԹՎ) մասին իրազեկվածության բարձրացմանը և կամավորների համար դասընթացների հասանելիության ապահովմանը: Նաև կտեղադրվեն ավտոմատացված արտաքին դեֆիբրիլյատորներ (ԱԱԴ), որոնք կընդգրկեն Երևանի փոքր կենտրոնը։ Ծրագիրը նաև կներառի նոր տեխնոլոգիաներ՝ «վերակենդանացման շղթան» ուժեղացնելու համար: Նորարարական մոտեցումը կարող է բարձրացնել փրկվելու մակարդակը ներկայիս 5%-ից մինչև ակնկալվող 30% և ավելին:
Երևանի՝ Պաշտպանված սրտի քաղաք դառնալը նշանավորվեց պայմանագրի ստորագրմամբ: Մեկնարկին զուգընթաց հայտարարվեց կամավորների բաց գրանցման մասին: Բոլորը կարող են մասնակցել 4-ժամյա անվճար վերապատրաստման դասընթացներին, որոնք կամավորներին կզինեն սրտային արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելու և դեֆիբրիլյատորներն արդյունավետ օգտագործելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներով և հմտություններով:

Ереван станет «Городом защищенного сердца»
Община в сотрудничестве с фондами «ЭНАР» и «Филипс», а также при поддержке министерств здравоохранения и внутренних дел, Ассоциации кардиологов Армении и Службы скорой помощи запустило программу, которая улучшит реагирование при оказании неотложной медицинской помощи и повысить выживаемость при внезапной остановке сердца.
Инициатива будет включать образовательные программы, направленные на повышение осведомленности о сердечно-легочной реанимации (СЛР) и обеспечение доступности обучения волонтеров. Также будут установлены автоматические внешние дефибрилляторы (АВД), которые будут установлены в малом центре Еревана. Проект также будет включать новые технологии для усиления «реанимационной цепочки». Инновационный подход может увеличить выживаемость с имеющихся на сегодняшний день 5% до ожидаемых 30% и более.
Подписание договора ознаменовало превращение Еревана в «Город защищенного сердца». Одновременно с запуском была объявлена открытая регистрация волонтеров. Любой желающий может посетить бесплатные 4-часовые учебные занятия, которые дадут волонтерам знания и навыки, необходимые для реагирования на экстренные ситуации, связанные с состоянием сердца, и для эффективного использования дефибрилляторов.