Երևանն ու Լիոնը կընդլայնեն գործակցության ծրագրերը. Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեի գլխավորած պատվիրակությունը Երևանում է
10.04.2023
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Երևանի քաղաքապետարանում: Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանը, Երևանի փոխքաղաքապետներ Տիգրան Ավինյանը,  Սուրեն Գրիգորյանը, Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Միքայել Մանրիկյանը և «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնակատարը շնորհակալություն է հայտնել Լիոնի քաղաքապետին՝ հրավերն ընդունելու և Երևան այցելելու համար: Լևոն Հովհաննիսյանը համոզմունք է հայտնել, որ Գրեգորի Դուսեի այցը նոր թափ կհաղորդի երկու քաղաքների միջև հաստատված գործակցության ընդլայնմանն ու համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
«Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա: Մենք մեծապես կարևորում ենք Լիոնի հետ ունեցած մեր գործընկերային և բարեկամական հարաբերությունները, և կարծում եմ, որ արդեն կարող ենք աշխատանքներ սկսել հաջորդ եռամյա համաձայնագրի նախագծի ուղղությամբ և կոնկրետ գործակցություն ունենալ տրանսպորտի, երթևեկության կառավարման և քաղաքաշինության ոլորտներում, ինչպես նաև մշակույթի, տուրիզմի, կրթական և այլ բնագավառներում»,- նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն իր հերթին կարևորելով երկու երկրների ու քաղաքների միջև ձևավորված  բարեկամական կապերը՝ առանձնացրել է երկու նախագծերի իրականացումը, որոնք առանցքային կլինեն Երևանի և Լիոնի գործակցության  հեռանկարում:
«Լավագույն փորձի կուտակումը հրաշալի հնարավորություն է մրցունակ սերունդ ձևավորելու համար: Երիտասարդները մեր ապագան են և ապագա կառավարիչները, ուստի անչափ կարևորում եմ երիտասարդների փոխանակման ծրագրերի իրականացումը: «Երևաննախագիծ» ընկերության և Լիոնի քաղաքապետարանի կողմից ժամանակին մշակվել է Կոնդի վերակառուցման նախագիծ: Այսօր մենք ունենք հնարավորություն՝ կյանք տալու այդ նախագծին և, պահպանելով պատմական թաղամասի կոլորիտը, վերակառուցել այն»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ Գրեգորի Դուսեն նշել է, որ Լիոնն առանձնակի է կարևորում  գործընկեր քաղաք Երևանի հետ հարաբերությունների էլ ավելի ընդլայնումը և համոզմունք է հայտնել, որ այցը հնարավորություն կտա ուրվագծել ու սահմանել քայլերի այն հաջորդականությունը, որոնցով քաղաքներն առաջ կշարժվեն:
«Առողջ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք և պատասխանատու տնտեսություն. սրանք են այն կարևոր մարտահրավերները, որ պետք է հաղթահարեն մեր քաղաքները: Ես համոզված եմ, որ համատեղելով մեր ջանքերը կկարողանանք կյանքի կոչել բոլոր այն  ծրագրերը, որոնք նախանշում ենք Երևանի և Լիոնի գործակցության շրջանակում: Սա իմ առաջին այցն է Երևան, և ես երջանիկ եմ, որ կարողացել եմ ներգրավվել երկու քաղաքների կապերի էլ ավելի ամրապնդման ու զարգացման գործում»,- նշել է  Գրեգորի Դուսեն:
Հանդիպման շրջանակում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Երևանի և Լիոնի միջև ստորագրվելիք եռամյա ծրագրի մշակման վերաբերյալ:

Ереван и Лион расширят программы сотрудничества: делегация во главе с мэром Лиона Грегори Дусе в Ереване
10.04.2023
Делегация во главе с мэром Лиона Грегори Дусе, прибывшая в Армению с официальным визитом, была принята в мэрии Еревана. На встрече в расширенном формате присутствовали первый заместитель мэра, и.о. мэра Еревана Левон Оганнисян, заместители мэра Тигран Авинян, Сурен Григорян, руководитель фракции «Мой шаг» Армен Галджян, руководитель фракции «Процветающая Армения» Микаэл Манрикян и руководитель фракции «Луйс» Давид Хажакян.
Приветствуя гостей, и.о.мэра Еревана выразил благодарность мэру Лиона за принятие приглашения и приезд в Ереван. Левон Оганнисян выразил уверенность в том, что визит Грегори Дусе придаст новый импульс расширению сотрудничества между двумя городами и осуществлению совместных программ.
Армяно-французские отношения находятся на самом высоком уровне, и городские власти высоко ценят партнерские и дружеские отношения с Лионом. Левон Оганнисян отметил, что уже можно начать работы в направлении составления проекта соглашения на следующие три года и развивать сотрудничество в сферах транспорта, управления транспортным движением и градостроительства, а также в области культуры, туризма, образования и других сферах.
Вице-мэр Тигран Авинян, в свою очередь, подчеркнул важность дружественных отношений, сформировавшихся между двумя странами и городами, выделив реализацию двух проектов, которые станут ключевыми в перспективе взаимодействия между Ереваном и Лионом.
«Накопление лучшего опыта является отличной возможностью для формирования конкурентноспособного поколения. Молодежь – наше будущее, следовательно очень важно, чтобы реализовывались программы по обмену молодежью. В свое время компания «Ереванпроект» и мэрия Лиона разработали проект реконструкции Конда. Сегодня у нас есть возможность претворить этот проект в жизнь, сохраняя исторический колорит квартала»,- отметил Тигран Авинян.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, Грегори Дусе отметил, что Лион особо ценит развитие отношений и углубление сотрудничества с городом-партнером Ереваном, и выразил уверенность в том, что визит даст возможность наметить последовательность действий, согласно которым будут действовать города.
«Здоровый город, благополучная жизнь и ответственная экономика – это те важные вызовы, преодоление которых предстоит нашим городам. Уверен, что объединив усилия, мы сможем реализовать все программы, намеченные в рамках сотрудничества между Ереваном и Лионом. Это мой первый визит в Ереван, и я счастлив быть вовлеченным в процесс укрепления и развития связей между двумя городами»,- подчеркнул Грегори Дусе.
В ходе встречи стороны обменялись мыслями относительно разработки трехлетней программы, которая должна быть подписана между Ереваном и Лионом.