Երևանում բացվել է Երվանդ Մանարյանի արձանը
Երևանի ավագանու որոշմամբ Սայաթ-Նովա պողոտա 4 հասցեին հարող տարածքում՝ Հովհաննես Թումանյանի անվան ազգային տիկնիկային թատրոնի դիմաց բացվել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դերասան, ռեժիսոր Երվանդ Մանարյանի արձանը:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Բրոնզաձույլ արձանի հեղինակը Հայաստանի նկարիչների միության անդամ, քանդակագործ Արմենակ Վարդանյանն է, ճարտարապետը՝ Միքայել Միսակյանը։
Արձանը մայրաքաղաքում տեղադրվել է մեծանուն արտիստի ծննդյան 100-րդ հոբելյանի առթիվ։ Արձանի պատրաստման և տեղադրման աշխատանքների իրականացման համար ՀՀ կառավարության որոշմամբ 65 մլն դրամ էր հատկացվել:
Արձանի բացման արարողությանը հաջորդել է մեծանուն դերասանի 100-ամյակին նվիրված նամականիշի մարման արարողությունը և լուսանկարների ցուցահանդեսը: Շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Մեծանուն հայեր. Երվանդ Մանարյանի ծննդյան 100-ամյակ» թեմային: 380 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է Երվանդ Մանարյանը (1924-2020թթ.): Նամականիշի աջ հատվածում առկա են «100- ԱՄՅԱԿ», «ԵՐՎԱՆԴ ՄԱՆԱՐՅԱՆ» և «Հայ դերասան, ռեժիսոր» գրառումները՝ հայերենով և անգլերենով:

В Ереване открыт памятник Ерванду Манаряну
По решению Совета старейшин Еревана участке перед Национальным театром кукол имени Ованеса Туманяна по адресу проспект Саят-Новы, 4 был открыт памятник народному артисту РА, актеру, режиссеру Ерванду Манаряну.
На мероприятии присутствовали премьер-министр РА Никол Пашинян, мэр Еревана Тигран Авинян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, представители сферы культуры.
Автор бронзовой статуи – член Союза художников Армении скульптор Арменак Варданян, а архитектор - Микаел Мисакян.
Памятник установлен в столице к 100-летию со дня рождения выдающегося артуста. Решением правительства РА на подготовку и установку памятника было выделено 65 миллионов драмов.
За церемонией открытия памятника последовала церемония погашения марки, посвященной 100-летию со дня рождения знаменитого актера и фотовыставка. В оборот выпущена марка номиналом в 380 драмов на тему «Великие армяне.100-летие со дня рождения Ерванда Манаряна». На марке изображен Ерванд Манарян (1924-2020). В правой части марки размещены надписи «ЕРЕВАНД МАНАРЯН» и «Армянский актер, режиссер» на армянском и английском языках.